Egzema na twarzy powstaje na skutek wielu czynników, w tym genetycznych i alergicznych. Schorzenie charakteryzuje się uporczywym świądem i zaczerwienionymi zmianami skórnymi, które należy odpowiednio pielęgnować. W leczeniu wykorzystuje się rozmaite maści i kremy oraz terapie objawowe.

Istota egzemy

Egzema to schorzenie natury dermatologicznej, charakteryzujące się powierzchownym stanem zapalnym skóry wywołanym czynnikami zewnętrznymi, czyli substancjami, na które dana osoba jest uczulona lub wrażliwa. Za pojawienie się choroby odpowiadają także uwarunkowania wewnętrzne, takie jak czynniki genetyczne lub nieprawidłowa reakcja immunologiczna ustroju na kontakt z daną substancją. Przebieg egzemy może być różny, a objawy mniej lub bardziej nasilone. Cechą wspólną jest jednak uporczywy świąd, zaczerwienienie, suchość skóry, a także zmiany grudkowate, pęcherze z wysiękami i strupy występujące na kończynach, tułowiu i kończynach. Szczególnie uporczywa jest egzema na twarzy, występująca najczęściej w towarzystwie kataru siennego lub zapalenia spojówek. Wykwity i inne objawy pojawiające się w czasie trwania choroby wymagają odpowiedniej terapii. Leczenie egzemy przewiduje wiele technik pielęgnacyjnych, głównie z zakresu farmakoterapii. Ulgę w łagodzeniu zmian skórnych przynoszą również zabiegi fizykoterapeutyczne i kosmetyczne.

Pielęgnacja egzemy na twarzy

Egzema na twarzy wymaga szczególnej pielęgnacji. Dla złagodzenia dolegliwości związanych z wykwitami skórnymi zaleca się preparaty poprawiające kondycję skóry w delikatny, ale skuteczny sposób. Bezpiecznym wyborem są dermokosmetyki i środki hipoalergiczne pozbawione wszelkich barwników i innych substancji drażniących, za to bogate w naturalne składniki. Szczególnie warto zwrócić uwagę na maści i kremy zawierające witaminę E, przyspieszającą regenerację skóry, glicerynę, która wiąże wodę w głębokich warstwach skóry, zapobiegając jej przesuszaniu oraz oleje roślinne wspierające prawidłową odbudowę naturalnej warstwy ochronnej skóry twarzy i natłuszczające jej powierzchnię.

Aby zapobiec nawrotom choroby bądź ograniczyć nasilenie objawów, należy wyeliminować z otoczenia lub pożywienia czynnik uczulający. Po ustaleniu czynnika wywołującego można także podjąć próbę odczulania. Terapia ta polega na podawaniu stopniowo coraz większych dawek alergenu, co ma wywołać systematyczną zmianę pracy układu immunologicznego. Leczenie egzemy przewiduje również wykorzystanie szeregu środków farmakologicznych, do których należą m.in. leki immunosupresyjne, antyhistaminowe, przeciwalergiczne, witaminowe, poprawiające krążenie czy kortykosteroidy.

Korzystne w pielęgnacji egzemy na twarzy są również fotochemioterapia (PUVA) i fototerapia z zastosowaniem światła UVA i UVB, mokre gorące okłady zapewniające wysoki poziom nawilżenia skóry, a także miejscowe kąpiele czy przemywania z dodatkiem leków.