Propolis (inaczej kit pszczeli) to naturalna, lepka, żywiczna produkowana przez pszczoły. Owady używają jej do uszczelniania uli, ale pełni też jeszcze jedną, bardzo ważną funkcję – przez swoje właściwości przeciwdrobnoustrojowe zapewnia również dodatkową, niewidoczną gołym okiem ochronę. Dzięki istnieniu takich preparatów jak maść propolisowa my również możemy korzystać z tych prozdrowotnych właściwości. Oto kilka faktów, które powinniście znać.

To sposób roślin na odporność

Propolis jest mieszaniną żywicy drzew, krzewów i kwiatów, a także składników dodawanych przez pszczoły, takich jak pyłek, wosk i ich własne wydzieliny. Tym rodzajem żywicy pokryte są młode pączki i różnego rodzaju urazy właśnie ze względu na jego niezwykłe właściwości ochronne i wspomagające regenerację. To właśnie sprawia, że od starożytności ta substancja jest wykorzystywana w medycynie ludowej na całym świecie.

Jego obecność w maści jest niezastąpiona

Przez swoje całkowicie naturalne pochodzenie, a także przez synergistyczne działanie poszczególnych jego składników właściwości propolisu są jedyne w swoim rodzaju, a skorzystać nam z tego pozwoli łatwo przyswajalna maść propolisowa. Składniki w niej zawarte bardzo łatwo wchłaniają się przez skórę i zapewniają jej ochronę przed drobnoustrojami dzięki dużej zawartości flawonoidów, kwasów fenolowych i ich estrów, a także przyśpieszają jej regenerację dzięki obecności łatwo przyswajalnego kompleksu witamin A, E i F.

Ma wiele różnych zastosowań

Od wieków maść z dodatkiem propolisu jest polecana na różnego rodzaju przypadłości – może przynieść ulgę przy lekkich poparzeniach czy otarciach, polecana jest również w przypadku dokuczliwych ukąszeń owadów. Ze względu na działanie bakteriobójcze poleca się ją jako wsparcie w walce z uporczywym trądzikiem i egzemą, stosuje się ją również w przypadku problemów z dziąsłami, a nawet jako zabezpieczenie ran po zabiegach operacyjnych. Silne działanie przeciwgrzybicze sprawia, że możemy ją z powodzeniem stosować również w terapii grzybicy. Może sprawdzić się też w tak poważnych przypadkach jak odleżyny czy uszkodzenia skóry powstałe po terapii radiacyjnej nowotworów.

Nie jeden składnik, a cała gama

Wyjaśnieniem zagadki prozdrowotnego działania propolisu było odkrycie, jak wiele różnych substancji się na nie składa – zawiera on nawet 300 substancji aktywnych! Wysoka zawartość bioflawonoidów, związków fenolowych zapewnia mu działanie antyseptyczne, z kolei obecność witamin, enzymów i mikroelementów przyspiesza procesy regeneracyjne. Dopiero takie połączenie składników, jakie naturalnie występuje w propolisie umożliwia im działanie z pełną mocą.

Lepsza niż krem

Dzięki swojej charakterystycznej konsystencji maść propolisowa wchłania się zdecydowanie szybciej niż krem i nie zostawia charakterystycznej „tłustej warstwy”, co sprawia, że jest niezastąpiona w ochronie skóry dłoni i twarzy przed zimnem. Możemy mieć ją zawsze pod ręką i używać bez ryzyka poplamienia np. ubrań.

Wszechstronne spektrum działania maści propolisowej i możliwość użycia jej na każdym fragmencie skóry sprawia, że jest niezbędnym elementem każdej kosmetyczki i apteczki. Może nam pomóc zarówno w chorobie, jak i w okresie zimowym jako dodatkowe zabezpieczenie dla skóry, a naturalne pochodzenie składników sprawia, że jedynym przeciwwskazaniem do jej użycia jest uczulenie na produkty pszczele.