Choć jeszcze niedawno największą popularnością wśród użytkowników cieszyły się materace sprężynowe, obecnie coraz więcej osób decyduje się na zakup materaca z wypełnieniem piankowym. Czym się różnią materace wykonane z pianki termoelastycznej od tradycyjnych modeli? Dla kogo są przeznaczone? Sprawdziliśmy!

Czym jest pianka termoelastyczna?

Jeśli zastanawiasz się, czym się różnią od siebie pianka termoelastyczna, pianka visco i pianka memory, to musisz wiedzieć, że to trzy nazwy tego samego materiału, którego najbardziej charakterystyczną cechą jest doskonała pamięć kształtu. Pianka termoelastyczna reaguje nie tylko na nacisk, ale także temperaturę ciała użytkownika, a następnie powoli wraca do swojego pierwotnego kształtu (dlatego bywa nazywana także pianką leniwą).

Choć materace z pianki termoelastycznej są dostępne w wielu sklepach, zarówno stacjonarnych, jak i internetowych, nie wszyscy wiedzą, że dostępne dziś na rynku materace bazują na technologii… kosmicznej opracowanej przez inżynierów pracujących dla NASA. Miękka i bardzo elastyczna pianka miała redukować nacisk związany z przeciążeniem, którego doświadczają astronauci podczas wchodzenia na orbitę. Dziś po pewnych modyfikacjach z powodzeniem stosowana jest w materacach.

Materace z pianki termoelastycznej – największe zalety

1. Podparcie dla całego ciała na całej długości

Materace z pianki termoelastycznej dopasowują się do fizjologicznych krzywizn kręgosłupa. Dzięki temu zapewniają mocniejsze podparcie tam, gdzie nacisk jest większy, czyli np. w okolicy bioder, a słabsze tam, gdzie nacisk jest mniejszy, czyli np. w okolicach łydek i stóp. Co istotne, materac ugina się punktowo. To znaczy, że położenie się obok drugiego użytkownika nie ma wpływu na komfort snu pierwszego. Dzięki temu swobodnie mogą korzystać z niego dwie osoby.

2. Długa żywotność

Pianka termoelastyczna to syntetyczne i bardzo wytrzymałe tworzywo. Wykonane z niej materace są nie tylko komfortowe, ale także odporne na odkształcenia i uszkodzenia. To inwestycja na wiele lat.

3. Higieniczność

Pianka termoelastyczna to materiał antyalergiczny. Ogranicza ryzyko namnażania się wewnątrz wkładu mikroorganizmów, m.in. roztoczy, których odchody są silnym alergenem. Ten model to doskonały wybór dla alergików.

Kto powinien spać na materacu z pianki termoelastycznej?

Materace z pianki termoelastycznej są zalecane osobom, które zmagają się ze schorzeniami kręgosłupa. Pianka termoelastyczna, ze względu na swoje właściwości, doskonale dopasowuje się do kształtu ciała, zapewniając prawidłowe podparcie plecom na całej długości. Wbrew pozorom nie dotyczy to wyłącznie osób starszych! Coraz więcej osób w młodszym wieku odczuwa dolegliwości związane z pracą w pozycji siedzącej (najczęściej przy komputerze).

Nowoczesne materace piankowe to naturalny wybór dla klientów, którzy cenią wysoki komfort snu i chcą zapobiec rozwojowi chorób kręgosłupa w przyszłości. Syntetyczna pianka z pamięcią kształtów, która reaguje na temperaturę ciała, zapewni wygodę nawet najbardziej wymagającym użytkownikom. Warto jednak pamiętać, że materac termoelastyczny powoduje efekt delikatnego „zapadania się”, przez co może nie być idealnym wyborem dla osób starszych, które mają problem z samodzielnym wstawaniem z łóżka.