Cute little baby with headphones at home

Jest wiele sytuacji, kiedy konieczne jest sztuczne karmienie dziecka. Rodzice stają wtedy przed dylematem, jaką mieszankę wybrać. To bardzo ważne, bo problemem mogą być np. zaparcia u noworodka karmionego sztucznie.

Karmienie piersią – podstawowe informacje

Karmienie naturalne jest optymalnym sposobem żywienia noworodków i niemowląt. Eksperci, w tym Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), zalecają wyłącznie piersią karmić przez pierwszych 6 miesięcy życia dziecka. Następnie rozpoczyna się etap rozszerzania diety przy równoczesnym karmieniu piersią tak długo, jak życzą sobie tego matka i dziecko.

Mleko matki zawiera wszystkie składniki niezbędne maluszkowi do rozwoju i wzmacniania odporności. Taka forma karmienia w dzieciństwie chroni dziecko m.in. przed otyłością, cukrzycą i astmą. Ale daje korzyści również matce – sprawia, że okres poporodowy przebiega sprawniej, zwiększa remineralizację kości, a także obniża ryzyko zachorowania na raka jajnika oraz piersi w okresie menopauzy.

Dziecko należy karmić na żądanie. Bywają jednak sytuacje, w których karmienie piersią może być utrudnione albo wręcz niemożliwe. Matki skarżą się np. na poważne problemy z laktacją. Przeciwwskazaniem mogą być niektóre choroby – u matki gruźlica, zakażenie wirusem HIV, ciężka niewydolność krążenia czy przyjmowanie niektórych leków, a u dziecka – wrodzona nietolerancja laktozy, wady serca, choroby neurologiczne, galaktozemia, fenyloketonuria.

Mleko modyfikowane – kiedy warto sięgnąć po sztuczne mleko?

W sytuacjach, w których karmienie naturalne nie jest możliwe, zamienia się je na karmienie sztuczne. Czasem dziecko karmione jest mlekiem modyfikowanym od pierwszych dni życia, czasem dopiero po paru miesiącach. W każdym przypadku zaczyna się od kupna odpowiedniej butelki i smoczków, a optymalnie również sterylizatora i podgrzewacza.

Mleko modyfikowane – jak wskazuje jego nazwa – to krowie mleko zmodyfikowane w ten sposób, aby zapewnić spożywającemu je dziecku składniki niezbędne do prawidłowego rozwoju. Musi być również łatwo przyswajalne dla niedojrzałego układu trawiennego, a żaden ze składników nie może maluszka uczulać, dlatego wybór mleka modyfikowanego najlepiej omówić z pediatrą. Pomostem pomiędzy karmieniem piersią a karmieniem sztucznym jest karmienie mieszane, w którym małe dziecko dostaje zarówno pokarm matki, jak i mleko modyfikowane.

Rodzaje mleka modyfikowanego

W sprzedaży dostępne są trzy podstawowe rodzaje mleka modyfikowanego:

 

mleko początkowe (1) – dla noworodków oraz niemowląt do ukończenia 6. miesiąca życia,

mleko następne (2) – dla niemowląt między 7. a 12. miesiącem życia,

mleko junior – dla dzieci po 1. roku życia.

Dobór odpowiedniego mleka modyfikowanego jest bardzo ważny, przez kilka miesięcy życia to w końcu jedyny pokarm, jaki dostaje dziecko! Karmienie sztuczne nieco częściej powoduje ulewania, kolki, wzdęcia. Również zaparcia u noworodka karmionego sztucznie zdarzają się częściej niż u noworodka karmionego naturalnie. Jeśli u dziecka karmionego mieszanką występują niepożądane objawy – częste biegunki, ból brzucha, zmiany skórne, nieprzemijające zaparcia – lekarz może zalecić mleko modyfikowane specjalistyczne wydawane na receptę.

Dobór odpowiednich mlek specjalistycznych

Mleka specjalistyczne dobiera się w zależności od dolegliwości, np. mleko modyfikowane bez laktozy przeznaczone jest dla niemowląt ze stwierdzoną nietolerancją laktozy, mleko modyfikowane AR (z substancjami zagęszczającymi) podaje się dzieciom zmagającymi się z ulewaniem i refluksem, mleko modyfikowane HA (hipoalergiczne) ma na celu zapobiegać alergiom pokarmowym, mleko modyfikowane oznaczone literą „R” zawiera dodatek kleiku ryżowego, natomiast mleko modyfikowane z MCT (wysoką zawartością trójglicerydów średniołańcuchowych) wskazane jest u dzieci z przewlekłą biegunką oraz mukowiscydozą. Dla wcześniaków przeznaczone jest tzw. mleko po wypisie (ang. PDF – post discharge formula), bardziej kaloryczne i zawierające więcej składników odżywczych.

Jeśli podajesz dziecku mieszankę, koniecznie stosuj się do zasad opisanych na opakowaniu. Nie należy dosypywać dodatkowej miarki, aby posiłek był bardziej sycący. Biegunki czy przeciwnie – zaparcia u noworodka karmionego sztucznie – mogą być skutkiem również takiego postępowania. Dzieciom cierpiącym na zaparcia należy podać wodę, żeby zadbać o właściwą konsystencję stolca. Niewypitą porcję mleka należy zawsze wylać po skończonym posiłku i nie wykorzystywać ponownie.