Zaćma to choroba oczu, którą można odziedziczyć lub nabyć wraz z postępującym wiekiem. Objawy, takie jak zwiększona wrażliwość na światło, dwojenie obrazu lub swędzenie oczu powinny być dla Ciebie pierwszym sygnałem ostrzegawczym. Kto kwalifikuje się do zabiegu zaćmy? Jakie są zalecenia po operacji? Jakie są skutki nieleczonej zaćmy? Chcesz pozbyć się problemu na dobre? Czytaj dalej!

Kwalifikacja do zabiegu

Zaćma jest jedną z postępujących chorób oczu, dlatego nie należy czekać z jej operacją. Niestety, nie da się jej w żaden sposób wyleczyć farmakologicznie. Jedynym skutecznym sposobem jest operacja, dzięki której naturalna soczewka jest zastępowana przez sztuczną. Dzisiejsza technologia i medycyna pozwalają specjalistom na całkowite wyleczenie zaćmy – jednak czy każdy może sobie pozwolić na zabieg?

Operacja jest refundowana przez NFZ, tym samym obowiązują pewne wytyczne co do kwestii kwalifikacji. Zespół ekspertów wypracował kryteria, zgodnie z którymi do operacji usunięcia zaćmy w ramach NFZ będą zaliczać się osoby z ostrością wzroku 0.6 i gorszą – czyli zdecydowana większość pacjentów z zaćmą.

Nowością są obowiązkowe wizyty kwalifikacyjne i pooperacyjne. Mają na celu uchronić pacjenta przed powikłaniami. Ta pierwsza powinna odbyć się w terminie 30 dni od dnia zgłoszenia się na operację. Wizyta kontrolna musi natomiast odbyć się 28 dni po operacji.

„Według wytycznych PTO (Polskiego Towarzystwa Okulistycznego) podstawowym kryterium kwalifikacyjnym jest stwierdzenie zmętnienia soczewki w trakcie badania z użyciem biomikroskopu po rozszerzeniu źrenicy. Oprócz tego nie wolno kwalifikować do operacji zaćmy pacjentów, których ostrość wzroku jest lepsza niż 0.6 wg tablicy Snellena.” – mówią zasady obowiązujące od 26 czerwca 2018 r.

Do wyboru jest też prywatna placówka leczenia zaćmy. Jeśli katarakta szybko postępuje lub nieustannie męczą Cię objawy zaćmy, to nie odwlekaj wizyty. W każdym centrum medycznym również przeprowadza się badania, które klasyfikują pacjenta do operacji. Lekarze za pomocą specjalistycznych urządzeń sprawdzają ostrość wzroku, pole widzenia, ciśnienie wewnątrzgałkowe, dno oka, pachymetrię rogówki i biometrię oka. Warto dodać, że nie ma też potrzeby stosowania znieczulenia ogólnego – używane jest wyłącznie znieczulenie miejscowe.

Zalecenia pooperacyjne

Zachowanie szczególnej ostrożności wobec oczu już po opuszczeniu gabinetu zabiegowego jest najważniejsze. Ustosunkowanie się do zaleceń pozwoli oczom zagoić się bez żadnych komplikacji. Już pierwsze godziny są wyjątkowo istotne – to właśnie wtedy oko jest bardzo wrażliwe na wszelki ruch, nagłe skoki ciśnienia i bezpośredni kontakt z ciałami obcymi. Jak długo trwa rekonwalescencja? Mniej więcej trzy miesiące – jednak specjaliści powiedzą dokładniej. Czego z kolei NIE można robić?

Mowa tutaj o:

  • wysiłku fizycznym,
  • pochylaniu się,
  • napinaniu mięśni brzucha,
  • podnoszeniu ciężkich przedmiotów,
  • gorących kąpielach i prysznicach,
  • uprawianiu sportu.

Ponadto należy:

  • unikać zaciskania powiek,
  • nie trzeć oczu i nie uciskać ich (zwłaszcza górnej powieki),
  • szczególnie uważać podczas kąpieli czy prysznica, aby do oka nie dostał się szampon czy mydło,
  • stosować przepisane przez lekarza krople,
  • nosić opatrunek tak długo, jak zaleci specjalista,
  • stosować odpowiednią dietę, która bogata jest w witaminę C, E i selen. Nie wolno zapomnieć też o bioflawonoidach, które dobrze ochronią oczy. Istotna jest też luteina. Ten ostatni składnik to silnie działający przeciwutleniacz, który zabezpieczy oko przed szkodliwym światłem UVA i UVB.

Wyżej wymienione składniki znajdują się w warzywach i owocach. Można je znaleźć, np. w awokado, borówkach amerykańskich, marchewkach, ziarnach słonecznika, orzechach, a nawet pieczywie pełnoziarnistym.

Zignorowałeś problem zaćmy? Skutki mogą być opłakane

Odwlekanie decyzji o zabiegu i badaniach wstępnych skutkują poważnymi powikłaniami. Mało tego, na tak rozwiniętym etapie choroby lekarz okulista utraci możliwość obserwacji i kontroli dna oka, co poważnie utrudni leczenie. Inne patologie narządu wzroku to odwarstwienie siatkówki i zwyrodnienie plamki żółtej. Pomimo operacji, konsekwencją w takich przypadkach będzie brak poprawy widzenia. Istnieje też możliwość wystąpienia silnego bólu oka i głowy często połączonego z zamglonym widzeniem.

Towarzyszy temu:

  • zaczerwienienie oka,
  • przymglenie rogówki,
  • rozszerzenie źrenicy, która jest pionowo owalna i nie reaguje na światło,
  • spłycenie komory przedniej.

Skutek? Utrata zdolności widzenia. Pustka. Pamiętaj więc, aby w przypadku pojawienia się pierwszych dolegliwości czy pogorszeniu widzenia bezzwłocznie zgłosić się do lekarza. Nie ignoruj problemu – przypominamy, że operacja może być refundowana przez NFZ, dlatego warto się umówić na konsultacje nawet dziś – to nic Cię nie kosztuje. A może zdecydujesz się na prywatną placówkę? Decyzja należy do Ciebie. Wiedz jednak, że choroba nie wybiera.