Olej z czarnuszki egipskiej znali już starożytni faraonowie. Jego niezwykłe właściwości wspomagają organizm, mogą przyczynić się do zmniejszenia wielu dolegliwości oraz działają pozytywnie na włosy, skórę i paznokcie.

Poznajcie czarnuszkę egipską, zwaną w medycynie arabskiej „lekarstwem na wszystko, prócz śmierci”.

Olej z czarnuszki egipskiej to jeden z najcenniejszych olejów roślinnych na świecie. Jego moc jest doceniana zwłaszcza w krajach Dalekiego Wschodu. Co więcej, obecnie robi się coraz więcej badań naukowych, które potwierdzają prozdrowotne działanie czarnuszki. Warto korzystać z tego dobrodziejstwa natury.

Zobacz również: Tran w kapsułkach opinie

Czarnuszkę najczęściej kojarzy się z małymi czarnymi nasionkami, które dodaje się np. do chleba, jednak największą wartość ma olej pozyskiwany z tych nasion. Główną rolę odgrywają jego dwa, unikalne składniki – tymochinion i nigellon.

Na co może pomóc olej z czarnuszki egipskiej? Przede wszystkim na wszelkie alergie, astmę oraz schorzenia górnych dróg oddechowych. Olej z czarnuszki wykazuje też działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Ponadto, może pomóc obniżyć wysokie ciśnienie krwi i cholesterol. Olej pomaga też w chorobach nerek, wątroby i trzustki.

Olej z czarnuszki egipskiej można też stosować w zabiegach pielęgnacyjnych np. olejować nim włosy i paznokcie czy dodawać kilka kropel do kremu do twarzy lub balsamu do ciała. Działa też pozytywnie na zredukowanie trądziku i łupieżu.

Może Cię zainteresować: Zioła na odchudzanie

Olej z czarnuszki egipskiej najlepiej przyjmować w formie płynnej, jednak ma on dość charakterystyczny, lekko pikantny i gorzki smak, co może niektórym przeszkadzać. Można też dodawać go do sałatek czy pieczywa. Dostępny jest też olej w postaci kapsułek. Jeśli wybieramy olej w postaci płynnej, to zawsze kupujmy też tłoczony na zimno i nierafinowany, ponieważ ma najwięcej wartości odżywczych i jest najlepszy. Olej z czarnuszki egipskiej należy przechowywać w ciemnej butelce w lodówce.

Na początku przyjmowania oleju mogą wystąpić lekkie zaburzenia trawienne u osób z wrażliwym żołądkiem, jednak szybko ustępują. Czarnuszki nie zaleca się osobom z niskim ciśnieniem oraz kobietom w ciąży i karmiącym piersią. Nie należy też przesadzać z ilością, najlepiej stosować jedną-dwie łyżeczki dziennie. Aby dostrzec działanie oleju trzeba go regularnie stosować przez minimum 45 dni.