Tłuszcze, a właściwie kwasy tłuszczowe zdają się być nam dobrze znane. Wiele słyszymy o kwasach nienasyconych (jak na przykład OMEGA-3 i OMEGA-6), a żeby dostarczyć ich jak najwięcej spożywamy ryby i orzechy tak często, jak tylko jest to możliwe. Nawet nasze dzieci wiedzą, że “ryby są dobre na mózg” i czasem dają się namówić na zjedzenie ich na obiad.

Wiemy też, że kwasy tłuszczowe można podzielić na:

  • krótkołańcuchowe
  • długołańcuchowe
  • średniołańcuchowe.

Czym, w takim razie, wyróżnia się olej MCT na tle wszystkich innych kwasów tłuszczowych?

Średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe – właśnie to tworzy nam magiczny skrót MCT (z ang. medium chain triglycerides). Ich wielką zaletą jest długość łańcucha (maksymalnie 10 węgli tworzących jeden łańcuch), która powoduje szybsze trawienie oraz wchłanianie do organizmu. O wiele szybciej trafiają do wątroby i nie magazynują się tak łatwo jak pozostałe tłuszcze, co daje pozytywne skutki podczas redukcji tkanki tłuszczowej.

W ciągu kilku ostatnich lat pojawiło się sporo badań na temat oleju MCT, których wnioski pokazują pozytywny wpływ tego tłuszczu na wiele aspektów codziennego życia.

Mnogość informacji na temat średniołańcuchowych trójglicerydów powoli obliguje nas do wyrażenia opinii na ich temat. Z pewnością jest to produkt warty przyjrzenia się z bliska. Sprawdźmy więc kiedy warto po niego sięgnąć.

Właściwości oleju MCT

Olej MCT wspomaga odchudzanie poprzez zwiększenie wzrostu hormonów (w tym leptyny) pomagających zmniejszyć apetyt. W porównaniu z LCT, tłuszcze MCT pozwalają nam szybciej osiągnąć uczucie sytości.

Dzięki szybszemu wchłanianiu i trawieniu, olej MCT nie magazynuje się nam w takiej ilości jak w przypadku innych tłuszczy. Dobierzmy odpowiednią dawkę oleju MCT, a będziemy mogli zapomnieć o gromadzeniu się nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej.

Zwiększenie wydajności naszego organizmu, to jedna z właściwości oleju MCT, na którą uwagę zwracają głównie sportowcy. Badania sugerują, że dieta bogata właśnie w te tłuszcze spowodowała wzrost wytrzymałości podczas wyczerpujących ćwiczeń.

Olej MCT dzięki swoim właściwościom jest szybko przyswajany, a wytworzona dzięki niemu energia zostaje bardzo szybko wykorzystana przez nasze ciało. Oznacza to, że tłuszcze z tego rodzaju nie będą się tak szybko odkładać. Według badań, spożywanie oleju MCT może działać wspierająco podczas procesu spalania nadmiaru tkanki tłuszczowej.

Olej MCT, podobnie jak inne tłuszcze, wspomaga wchłanianie witamin A, D, E i K, dlatego warto go przyjmować w tym samym czasie, co nasz dotychczasowy zestaw witamin i suplementów. Najczęściej do kapsułek zawierających te witaminy dodaje się różne oleje, aby poprawić ich wchłanialność do organizmu. Niestety takie dodatki mogą wpływać również na smak przyjmowanych suplementów i nie idą za tym działaniem żadne większe korzyści. Można taki produkt zamienić na zestaw witamin i odpowiednią ilość oleju MCT – z pewnością przyniesie nam to dużo bardziej pozytywny efekt.

Wartością dodaną oleju MCT jest jego smak i zapach. Produkt ten jest całkowicie bezwonny i nie ma żadnego smaku, co może być zaletą dla wielu użytkowników. Więcej danych i właściwości oleju MCT można odszukać pod adresem https://ptbo.edu.pl/ w tym badania.

Działanie oleju MCT

Badania potwierdzają przeciwgrzybicze działanie oleju MCT. Ponadto sprawdza się on również w walce z bakteriami. To wszystko za sprawą kwasów: dekanowego, laurynowego oraz kaprylowego. Pojawia się coraz więcej badań na temat tych właściwości, dlatego warto śledzić poczynania naukowców.

Korzystający z oleju MCT wskazują na wysoką dawkę energii dostarczaną przez ten produkt, dlatego tak chętnie dodaje się go do popularnej kawy kuloodpornej, która ma zapewnić witalność nawet na kilka godzin.

Wiele badań dowodzi skuteczności oleju MCT w walce z różnymi schorzeniami. Wpływa on korzystnie na poziom cholesterolu w organizmie i zwiększa ilość jakże pożądanych przeciwutleniaczy. Ponadto może być wykorzystywany w walce z cukrzycą (szczególnie w przypadku cukrzycy typu 2), co również potwierdzają amerykańskie badania.

Olej MCT z pewnością jest znany osobom zmagającym się z różnymi zaburzeniami trawienia oraz nowotworami układu trawiennego, gdyż proces trawienia tego suplementu polega na wchłonięciu go do naczyń krwionośnych wątroby bez udziału jelit.

Coraz powszechniejsze alergie pokarmowe występujące u dzieci także są leczone z wykorzystaniem preparatów zawierających MCT, właśnie ze względu na unikatowy sposób trawienia tych kwasów tłuszczowych.

Przeciwwskazania oleju MCT – kiedy go nie stosować?

Dotąd nie wskazano żadnych negatywnych efektów po spożyciu oleju MCT wraz z lekami. Odnotowano jedynie przypadki odczuwania delikatnych skutków ubocznych takich jak: nudności, wymioty czy inne dolegliwości jelitowo-żołądkowe.

Aby ich uniknąć, warto zacząć suplementację olejem MCT od mniejszych dawek i stopniowo je zwiększać.

Zastosowanie oleju MCT

Olej MCT ma zastosowanie wśród osób dbających o linię. Największy wybór produktów zawierających średniołańcuchowe trójglicerydy (olej MCT) dostępny jest właśnie na stronach internetowych skierowanych do sportowców.

Szczególne zainteresowanie olejem MCT zauważymy wśród osób będących na diecie ketogenicznej. Ta forma odżywiania polega na wysokim spożyciu tłuszczów przy jednoczesnym ograniczeniu węglowodanów.

Co ciekawe, po olej MCT chętnie sięgają również pracownicy umysłowi oraz osoby pragnące poprawić swoją koncentrację. Ketony wytwarzane przez olej MCT są paliwem dla mózgu, które może przenikać bezpośrednio z krwi do mózgu. Ten specyficzny organ może korzystać z nich w pełni przy obniżeniu ilości spożywanych węglowodanów.

Stosowanie oleju MCT

Zarówno dawka minimalna, jak i maksymalna dla spożycia oleju MCT nie została podana. Sugeruje się, że dzienny bilans przyjmowanego tłuszczu nie powinien przekraczać 100 ml, jednak warto zasięgnąć porady lekarskiej przy dobieraniu ilości przyjmowanych suplementów.

Dobrze jest zacząć od niewielkich ilości (1 łyżka stołowa dziennie, a nawet mniej) i stopniowo zwiększać dawkę, jednocześnie obserwując reakcje organizmu. W razie jakichkolwiek efektów ubocznych, spróbujmy wrócić do mniejszych ilości.

Możemy korzystać z suplementów w formie kropli lub spożywać olej MCT co rano w formie kawy kuloodpornej, która stała się hitem już jakiś czas temu.
Bulletproof Coffee to najpopularniejszy napój wśród fanów diety keto. Taką kawę można przygotować we własnej kuchni (wystarczy do ulubionej kawy dodać olej kokosowy). Kawa kuloodporna może zastąpić pierwsze śniadanie, gdyż jest bardzo sycąca i, jak twierdzą jej konsumenci, dodaje energii na cały poranek.

Gdzie kupić olej MCT i jaka jest jego cena?

Cena oleju MCT waha się od 20 do nawet 40 złotych za opakowanie o pojemności 500 ml. Olej MCT mają w ofercie zarówno apteki jak i specjalistyczne sklepy zajmujące się dietetyką oraz produktami dla sportowców.
Warto również pamiętać, że olej MCT znajdziemy w niektórych produktach codziennego użytku, na przykład w oleju kokosowym (aż 60% wartości odżywczych), który dostępny jest w większości sklepów stacjonarnych. Jeśli jednak nie korzystamy z niego na co dzień, spokojnie możemy pomyśleć o zakupie suplementu w kroplach. Z pewnością łatwiej będzie kontrolować ilość przyjmowanego oleju poprzez dawkowanie go np. łyżką stołową.

Podsumowanie

Olej MCT obecnie jawi się nam jako dobry partner do zwiększenia wydajności naszego organizmu i zmniejszenia tkanki tłuszczowej. Warto też rozważyć suplementację średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych (olej MCT), jeśli chcemy wspomóc się w walce z niektórymi chorobami. Może być pomocny podczas walki z cukrzycą czy insulinoopornością.

Olej MCT ma być tylko naszym pomocnikiem, dlatego nie rezygnujmy ze zdrowej diety i aktywności fizycznej.

Ze względu na nieustaloną dawkę minimalną oraz maksymalną, powinniśmy powoli dostosowywać przyjmowaną ilość produktu tak, aby przynosił nam jak najwięcej korzyści i nie zaburzał działania organizmu.
Jakąkolwiek suplementację zawsze powinniśmy skonsultować z lekarzem lub dietetykiem.