Dlaczego warto nosić okulary z filtrem światła niebieskiego?

Światło niebieskie jest częścią mieszanki barw tworzącej światło słoneczne. Jego rola w naszym codziennym życiu jest niezwykle ważna – niebieskie światło reguluje dobowy rytm dnia każdego człowieka. Jednak już nadmiar sztucznego niebieskiego światła emitowanego przez ekrany i diody LED nie służy ani naszemu samopoczuciu, ani tym bardziej naszym oczom. Ponieważ te nie zdążyły dostosować naturalnych filtrów ochronnych do tempa rozwoju technologicznego, warto wspomóc je za pomocą okularów blokujących światło niebieskie.

Każdy z nas jest narażony na szkodliwe działanie światła niebieskiego, emitowanego przez lampy, ekrany telewizorów, tabletów, smartfonów czy komputerów. Nadmierna ekspozycja naszych oczu na ten rodzaj światła sprawia, że możemy odczuwać takie nieprzyjemne objawy jak pieczenie i zmęczenie oczu czy rozmazujący się wzrok. Co gorsza, niebieskie światło wpływa negatywnie na naszą jakość snu, ponieważ zaburza produkcję melatoniny i opóźnia zasypianie. To niesie za sobą szereg poważniejszych konsekwencji jak zaburzenia metaboliczne czy hormonalne, przemęczenie, rozdrażnienie, większa podatność na stres, ospałość, bóle głowy i migreny. Okulary blokujące światło niebieskie pozwalają zapobiec tym niekorzystnym symptomom. Co ważniejsze, chronią nas także przed długotrwałymi uszkodzeniami oczu, zwłaszcza przed uszkodzeniem komórek siatkówki i zwyrodnieniem plamki żółtej.

Jak działają okulary blokujące światło niebieskie?

Okulary z filtrem światła niebieskiego blokują fale światła o długości 380-550 nm, czyli właśnie światło niebieskie, które jest jedną z barw światła białego. Patrząc przez takie okulary, widzimy otoczenie w cieplejszej kolorystyce. Można porównać ten efekt do oświetlenia wnętrza klasyczną żarówką z żółtym światłem – pomieszczenie wydaje się wtedy skąpane w brązach i żółcieniach, widziane kolory nie są tak chłodne, jak przy świetle LED. Okulary z filtrem światła niebieskiego mają za zadanie ograniczyć lub całkowicie zredukować ilość światła niebieskiego wpadającego do oka. W ciągu dnia, podczas pracy z komputerem w zamkniętych pomieszczeniach można nosić okulary blokujące światło niebieskie z filtrem 40%, a wieczorem, przed położeniem się do łóżka z filtrem 100%. O takich okularach powinien pomyśleć każdy, kto ma problemy ze snem czy inne opisane wyżej objawy, a z pewnością osoby, które spędzają przed ekranami wiele godzin w ciągu dnia.

Jakie efekty daje noszenie okularów z filtrem niebieskiego światła?

Fale światła niebieskiego są najkrótsze, zatem wytwarzają najwięcej energii, a długotrwała ekspozycja na takie światło może prowadzić do uszkodzenia siatkówki oka. Oddziaływanie światła niebieskiego na oczy początkowo odczuwamy jako dyskomfort i pogorszenie jakości widzenia, ale z czasem może doprowadzić ono do poważniejszych problemów ze wzrokiem. Aby im zapobiegać, możemy nosić okulary blokujące światło niebieskie. Dzięki nim do oka trafiać będzie w głównej mierze tylko naturalne światło niebieskie ze światła słonecznego, z którym nasze oczy doskonale sobie radzą (w ciągu dnia należy nosić okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV). Pozwoli to uniknąć nie tylko krótkotrwałych i długotrwałych problemów ze wzrokiem, ale również objawów związanych z rozregulowaniem dobowego rytmu aktywności i spoczynku. Okulary z filtrem niebieskiego światła ułatwią zasypianie i poprawią jakość nocnej regeneracji, a to przełoży się na lepszą koncentrację i lepsze samopoczucie w ciągu dnia.