Objawy łojotokowego zapalenia skóry.  ŁZS to jedna z bardziej uciążliwych dolegliwości skórnych. Jakie są objawy łojotokowego zapalenia skóry? Jak poradzić sobie z leczeniem i łagodzeniem objawów tej choroby?

Choroby łojotokowe to częste choroby skóry, które mogą atakować nie tylko małe dzieci (tzw. ciemieniucha), ale także nastolatków i osoby dorosłe. Najczęściej łojotokowe zapalenie skóry objawia się w okresie dojrzewania, przez co staje się przyczyną wielu kompleksów. Łzs twarzy, skóry głowy, pleców i innych partii ciała częściej dotyka mężczyzn, niż kobiety, co ma związek między innymi z działaniem testosteronu.

Może Cię zainteresować: Tenuate retard opinie


Zapalenie skóry łojotokowe najczęściej nie jest związane z brakiem higieny. Dolegliwość powoduje nadmierna produkcja łoju, na którą organizm reaguje stanem zapalnym – pierwszym objawem choroby są nieregularne plamy rumieniowe z widocznymi żółtymi fragmentami złuszczającego się naskórka. W niektórych przypadkach choroba może powodować bolesne ranki, z których sączy się ropna wydzielina.

Losowo wybrany temat: Czeska apteka internetowa adipex / Czy adipex i meridia uzależnia ?

Łzs objawy

Objawy łojotokowego zapalenia skóry:

  • Błyszczenie się skóry spowodowane przez nadmierną produkcję łoju;
  • Pojawienie się na skórze głowy, szyi, pleców, twarzy, klatki piersiowej, okolic intymnych, czy pach nieregularnych, czerwonych i swędzących plam;
  • Złuszczający się naskórek w obrębie zmian skórnych;
  • Pieczenie i swędzenie skóry;
  • Okresowe pojawianie się dolegliwości – najczęściej, gdy skóra intensywnie się poci oraz jesienią lub zimą, gdy zabezpieczy się przed chłodem dodatkowymi warstwami ubrania.

Z innej kategorii tematycznej: Dieta 5 kg w 2 tygodnie

Przyczyny łojotokowego zapalenia skóry

Za najczęstszą przyczynę pojawienia się ŁZS uznawana jest nadczynność gruczołów łojowych. Choroba ma także związek ze zmianą składu sebum w okresie dojrzewania i działaniem hormonów, obniżoną odpornością organizmu, stosowanie kosmetyków nieprzeznaczonych do przetłuszczającej się skóry, alergią (u niemowląt przewlekłą ciemieniucha może być objawem skazy białkowej), czy stosowaniem nieodpowiedniej diety. Zdarza się, że ŁZS ma związek z niektórymi chorobami np. zaburzeniami hormonalnymi, depresją, alkoholizmem czy chorobą Parkinsona.

Zapalenie skóry na głowie. Łojotokowe zapalenie skóry mogą powodować także drożdżaki na skórze głowy, które powodują pojawienie się łupieżu łojotokowego lub innych odmian tej dolegliwości.

Zobacz także: Krwawienie z pochwy podczas stosunku

Z łojotokowym zapaleniem skóry można skutecznie walczyć na wiele sposobów. Pomocne okazują się tutaj specjalistyczne szampony i środki do pielęgnacji ciała oraz odpowiednia higiena i pielęgnacja ciała.

Łojotokowe zapalenie skóry leczenie domowe – na ŁZS stosować można zioła o działaniu przeciwgrzybiczym i przeciwzapalnym, leki przeciwświądowe oraz kosmetyki do skóry z ŁZS np. z dodatkiem siarki. Ważna jest także dieta przy łojotokowym zapaleniu skóry, która powinna eliminować alergeny, jeżeli są one przyczyną dolegliwości oraz pokarmy powodujące nadmierne wydzielanie sebum np. cukry proste, alkohol, produkty bogate w tłuszcze nasycone, ostre przyprawy, fast-foody itp.