Objawy infekcji intymnej nie należą do najprzyjemniejszych – świąd, pieczenie oraz ból podbrzusza najczęściej przytrafiają się w najmniej odpowiednim momencie i powodują ogromny dyskomfort. Jak rozpoznać infekcje intymne i co je wywołuje?

Koniecznie przeczytaj: Krwawienie z pochwy podczas stosunku

Przyczyny infekcji intymnych

Infekcje intymne mogą rozwijać się pod wpływem różnych czynników. Infekcjom bakteryjnym i grzybiczym sprzyja:

  • Obniżenie odporności organizmu, stres i zmęczenie;
  • Dieta bogata w cukry proste;
  • Antybiotykoterapia;
  • Stosowanie nieodpowiednich środków myjących (mydło, żele pod prysznic), zamiast specjalistycznych preparatów do higieny intymnej;
  • Otyłość i nadwaga;
  • Korzystanie z toalet publicznych;
  • Częste wizyty na basenie i w saunie;
  • Przygodny seks bez zabezpieczenia, który może skutkować także o wiele poważniejszymi chorobami;
  • Zmiany hormonalne w czasie dorastania, ciąży i menopauzy;

Z losowo wybranej kategorii: Dieta 5 kg w 2 tygodnie

Pieczenie w pochwie, uciążliwe swędzenie okolic intymnych, które wzmaga się po skorzystaniu z toalety czy kąpieli oraz ból podbrzusza to objawy znane wielu kobietom i nastolatkom. Co ważne, coraz częstszą przyczyną występowania infekcji intymnych nie jest wcale brak higieny, a noszenie bielizny ze sztucznych włókien oraz bardzo dopasowanych spodni np. modnych lateksowych legginsów, które nie tylko uciskają okolice intymne i powodują otarcia, ale także ze względu na skład materiału często uniemożliwiają skórze swobodne oddychanie.

Swędzenie miejsc intymnych może także być objawem alergii np. na środki piorące i płyny do zmiękczania tkanin oraz niedostatecznego nawilżenia pochwy.

Objawy infekcji intymnej

Najczęściej pierwszym objawem infekcji pochwy jest świąd, do którego dołączają upławy, pieczenie podczas oddawania moczu i ból podbrzusza. Charakterystyczne objawy częstych infekcji znajdziesz w tabeli poniżej.

Leczenie infekcji intymnych

Infekcje intymne zwykle nie mijają dzięki stosowaniu jedynie domowych metod leczenia. Warto także zaznaczyć, że ustąpienie uciążliwych objawów nie jest jednoznaczne z wyleczeniem zakażenia, które wcześnie czy później znowu da o sobie znać. Nasiadówki z ziół, przemywanie okolic intymnych łagodzącym naparem z kory dębu czy inne domowe sposoby leczenia, mogą jedynie złagodzić dolegliwości i skrócić czas trwania leczenia farmakologicznego.

Może Cię zainteresować: Superfoods lista produktów

Stan zapalny pochwy leczenie

Każda infekcja intymna wymaga konsultacji z lekarzem, który precyzyjnie określi czy jest to zakażenie grzybicze, czy bakteryjne lub infekcja o innym podłożu i przepisze odpowiednie leki np. maść na infekcje intymne lub globulki dopochwowe. W nagłej sytuacji można zastosować dostępne bez recepty tabletki dopochwowe, które przywracają odpowiednie pH pochwy i pomagają pozbyć się przykrych dolegliwości.