Nietrzymanie moczu to przypadłość powszechna wśród kobiet po naturalnych porodach oraz w wieku okołomenopauzalnym. Problem jest bardzo wstydliwy, przez co wiele osób rezygnuje z poszukiwania pomocy. Tymczasem istnieją mało inwazyjne metody, które szybko pozwalają zapomnieć o uprzykrzającym życie schorzeniu. Taką metodą jest laserowe leczenie nietrzymania moczu przy pomocy urządzenia FemiLift.
Przyczyny nietrzymania moczu
Wysiłkowe nietrzymanie moczu jest skutkiem nieprawidłowego zamykania cewki moczowej i spadku napięcia mięśni pochwy np. w związku z przebytym porodem siłami natury lub menopauzą. Problem ten może dotyczyć nawet co ósmej kobiety przed 40. rokiem życia i co drugiej kobiety po menopauzie. Wysiłkowe nietrzymanie moczu objawia się niekontrolowanym wyciekiem z cewki podczas prozaicznych czynności, takich jak podnoszenie przedmiotów, wchodzenie po schodach, a nawet kichanie, kaszel czy śmiech. Niestety to krępujące schorzenie nie mija samoistnie – nieleczone postępuje, powodując coraz większy dyskomfort i wycofanie z życia towarzyskiego. Dlatego ważne jest, aby jak najwcześniej rozpocząć odpowiednią terapię nietrzymania moczu.
Jak działa laser na wysiłkowe nietrzymanie moczu?
Leczenie nietrzymania moczu przy pomocy lasera opiera się na zastosowaniu wiązki światła o określonej długości fali, która kierowana jest na takie obszary, jak: przedsionek, przednia ściana i ujście pochwy. Urządzenie powoduje fototermiczne obkurczenie ścian pochwy. Zabieg laserowy stymuluje wzrost włókien kolagenowych, które są odpowiedzialne za sprężystość ścian pochwy. Jednocześnie laser oddziałuje na obszar ujścia cewki moczowej, co powoduje zmniejszenie kąta nachylenia cewki moczowej oraz przywraca jej prawidłową funkcjonalność.
Jednym z laserów, służących do leczenia nietrzymania moczu i zabiegów ginekologii estetycznej jest dostępny w warszawskiej Klinice Miracki laser FemiLift. Jego działanie opiera się na technologii pixeli – energia laserowa dostarczana jest do tkanek w postaci punktowych bodźców termicznych. Umożliwia to podgrzanie głębokich warstw błony śluzowej bez naruszenia jej delikatnej powierzchni, co intensywnie pobudza fibroblasty do produkcji nowych włókien kolagenowych.
Na czym polega laserowe leczenie nietrzymania moczu?
Zabieg FemiLift na nietrzymanie moczu jest procedurą nieinwazyjną, bezpieczną i nie wymagającą specjalnego przygotowania. Odbywa się bez znieczulenia. Cała procedura trwa około pół godziny. Lekarz wprowadza głowicę lasera o opływowym kształcie i zabezpieczoną prezerwatywą do pochwy pacjentki i rozpoczyna frakcjonowanie, które odbywa się ruchem kołowym. Naświetlane jest ujście szyjki macicy oraz cała pochwa aż do jej ujścia. Precyzyjne, regularne frakcjonowanie jest niezwykle ważne podczas zabiegu, ponieważ to właśnie dzięki niemu struktura tkankowa będzie mogła równomiernie obkurczyć się i zregenerować. Zabieg wykonywany jest przez lekarza ginekologa.
Laser pobudza syntezę włókien kolagenowych i powoduje obkurczenie mięśniówki pochwy, co przyczynia się do zwiększenia elastyczności i sprawności mięśni pochwy oraz jej nawilżenia. Poprawia się również napięcie okolic cewki moczowej. Zainicjowane podczas laseroterapii procesy regeneracyjne pogłębiają się wraz z upływem czasu, co oznacza, że poprawa napięcia miejsc intymnych następuje w ciągu kilku tygodni. Spodziewane rezultaty osiąga się po 7–28 dniach po zakończeniu leczenia. Specjaliści zazwyczaj zalecają około 3 zabiegi w 4-tygodniowych odstępach.
W razie innych pytań zapraszamy do kontaktu ze specjalistami z Kliniki Miracki w Warszawie: https://klinikamiracki.pl/klinika-miracki-warszawa-zoliborz-ul-kaliny-jedrusik/
Najnowsze komentarze