Astygmatyzm to wada wzroku, która powoduje, że światło nie jest skupione na siatkówce oka, co prowadzi do nieostrego widzenia. Leczenie astygmatyzmu jest ważne, ponieważ nieleczony może prowadzić do poważnych problemów z widzeniem i wpłynąć na jakość życia. Sprawdźmy, jakie są konkretne konsekwencje zaniechania leczenia tego schorzenia, a także jak sobie z nim skutecznie poradzić.

Leczenie astygmatyzmu, czyli wyższa jakość życia i bezpieczeństwo

Poprawa jakości widzenia jest kluczowym powodem, dla którego należy leczyć astygmatyzm. Leczenie tej wady wzroku pozwala osobom z astygmatyzmem widzieć wyraźnie i bez zniekształceń, co znacznie poprawia jakość ich życia. Nie muszą więcej mrużyć oczu, czytając napisy w kinie czy chcąc dostrzec niewielkie szczegóły w jakiejkolwiek sytuacji. Warto zauważyć, że nieleczony astygmatyzm może powodować trudności w prowadzeniu samochodu i innych czynności, które wymagają dobrej jakości widzenia. Zatem leczenie tej wady wzroku jest ważne dla zwiększenia bezpieczeństwa pacjenta.

 

Trzeba w tym miejscu zaznaczyć, że mowa o bardzo podstępnym schorzeniu. Pacjenci widzą obiekty, na które patrzą, przez co może im się wydawać, że nie mają do czynienia z żadną wadą i są w stanie bezpiecznie prowadzić samochód czy wykonywać inne czynności wymagające dostrzegania szczegółów, również w dalszej odległości. Jednocześnie obraz w ich oczach niejako się rozmywa, przez co tak naprawdę wcale nie widzą wyraźnie tego, na co aktualnie patrzą.

Problemy zawodowe

Warto również wspomnieć, że astygmatyzm może mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie szkolne i zawodowe, co jest kolejnym powodem, dla którego należy leczyć tę wadę wzroku. Leczenie astygmatyzmu to sposób na zwiększenie skupienia i komfortu wykonywanych czynności, co może wpłynąć na osiąganie lepszych wyników w szkole i w pracy.

Dolegliwości fizyczne

Astygmatyzm może także powodować zmęczenie oczu, ból i zawroty głowy. Niewątpliwie ma to negatywny wpływ na codzienne funkcjonowanie. Leczenie astygmatyzmu pozwala pozbyć się tych objawów i zwiększyć komfort oraz wygodę podczas codziennej aktywności. W tym miejscu należy też zaznaczyć, że nieleczone wady wzroku mają tendencję do pogłębiania się. Podobnie jest w przypadku astygmatyzmu. Zatem brak interwencji w przypadku wystąpienia tego schorzenia może sprawić, że z czasem dolegliwości fizyczne staną się jeszcze intensywniejsze

Skuteczne leczenie astygmatyzmu w klinice Blikpol

Nowoczesne technologie wykorzystywane w okulistyce umożliwiają skuteczne leczenie astygmatyzmu. Dotychczas stosowano głównie korekcję wzroku z zastosowaniem okularów lub soczewek kontaktowych. To wciąż dostępne rozwiązanie, niemniej niektóre kliniki, jak na przykład Blikpol, zamiast korekcji oferują realne leczenie schorzenia. Leczenie astygmatyzmu w klinice Blikpol polega na przeprowadzeniu zabiegu laserowego, który pozwala na bezbolesne i szybkie przywrócenie wysokiej jakości widzenia. Wspomniany zabieg wykonuje się też w przypadku innych wad wzroku.