Niebezpieczne ciśnienie krwi to ciśnienie zbyt wysokie. Za zbyt wysokie ciśnienie uważa się ciśnienie powyżej 140 mm Hg w przypadku ciśnienia skurczowego i/lub powyżej 90 mm Hg w przypadku ciśnienia rozkurczowego. Ciśnienie musi być podwyższone stale i przewlekle by można było uznać je za nieprawidłowe. Warto widzieć, że osoby starsze mają wyższe ciśnienie niż osoby młodsze. Częstość zachorowania na nadciśnienie rośnie wraz z wiekiem. Jeśli ciśnienie jest zbyt wysokie, serce musi pracować bardziej intensywnie, by utrzymać stały przepływ krwi w organizmie. To sercu szkodzi. Organizm może tolerować podwyższone ciśnienie przez jakiś czas, jednak stopniowo naczynia krwionośne nerek, oczu i mózgu ulegają uszkodzeniu i wzrasta ryzyko ich schorzeń.

Może cię zainteresować: Choroby reumatyczne objawy

Nadciśnienie tętnicze nie powoduje, na ogół uciążliwych objawów. To  ,,cichy zabójca”, bo naraża osoby nieleczone na udar lub atak serca. Nadciśnienie jest tak samo niebezpieczne u osób młodych, jak i starszych. Tętnice ulegają stopniowo uszkodzeniu, a później zablokowaniu lub przerwaniu. Jednak to osoby starsze są bardziej narażone na większe ryzyko, jeśli chodzi o powikłania ze strony układu krążenia typu dusznica bolesna, zawał serca, niewydolność serca, zakrzep zatok żylnych mózgu czy krwotok mózgowy.

Nadciśnienie tętnicze dzieli się na pierwotne, czyli samoistne przypisywane czynnikom genetycznym lub wtórne. Nadciśnienie wtórne to zaledwie 10% przypadków. Może ono powstać np. z powodu choroby nerek, ciąży, chorób wątroby, zaburzeń hormonalnych, zaburzeń układu odpornościowego czy z powodu przyjmowania niektórych leków. Nadciśnienie wtórne, po wyeliminowaniu przyczyny najczęściej ustępuje. Nadciśnienie samoistne musi być leczone.

Losowo wybrany temat: Cienkie włosy porady

Mierzenie ciśnienia krwi to proste badanie, a wiele mówi na temat stanu układu krążenia. Powinien mu się poddać każdy, kto ma skłonności genetyczne lub w jego przypadku warunki środowiskowe mogą prowadzić do nadciśnienia.

Czynniki ryzyka

  • wiek
  • otyłość
  • spożywanie dużo soli
  • niedobór potasu
  • nadużywanie alkoholu
  • palenie papierosów
  • siedzący tryb życia
  • stres

Bezwzględnie  też powinny kontrolować ciśnienie osoby starsze i chore.