Na nasze życie każdego dnia ma wpływ wiele czynników, z czego niektóre – niestety – oddziałują na nas negatywnie. Niektóre z nich mogą również doprowadzić do wystąpienia wielu schorzeń, które mogą nas dotykać. Jednym z nich są problemy neurologiczne, które mogą dawać cały szereg niespecyficznych objawów, ale też powtarzających się problemów, które wiążemy z naszymi codziennymi zajęciami albo przemęczeniem. Wiele z nich powinno zostać jednak skonsultowanych przez neurologa.

Holistyczne podejście

Dobry neurolog powinien przede wszystkim wykazywać się holistycznym (całościowym) podejściem. Problemy neurologiczne mogą mieć wiele różnych podstaw i wiązać się z innymi schorzeniami, które dają również objawy ze strony układu nerwowego. Jednocześnie, ze względu na to, że układ nerwowy wpływa na wiele naszych cech i sposób funkcjonowania całego organizmu – również objawy, które pojawiają się podczas jego schorzeń, mogą dawać różny obraz.

Z tego względu czasami samodzielnie trudno nam rozpoznać, z jaką chorobą mamy tak naprawdę do czynienia, a i wielu lekarzy specjalistów, jeśli nie dokona prawidłowych badań i kompleksowej diagnostyki, może błędnie uznać, że nasza choroba ma inne niż neurologiczne podłoże. Nie zmienia to jednak tego, że w przypadku zaobserwowania kilku sygnałów, powinniśmy bezwzględnie spotkać się z neurologiem.

Jego zadaniem będzie przeprowadzenie wywiadu, ale i zlecenie kompleksowych badań, które pozwolą mu rozpoznać, z jaką chorobą ma do czynienia. Holistyczne podejście jest więc kluczem do tego, by wyeliminować wszystkie schorzenia i prawidłowo zdiagnozować przyczynę/y tych objawów, które doskwierają nam w codziennym życiu.

Na jakie symptomy powinniśmy zwrócić uwagę?

Pewnie zastanawiasz się teraz, jakiego rodzaju objawy powinny być dla ciebie sygnałem, iż potrzebujesz konsultacji neurologicznej. Przede wszystkim warto zgłosić się do neurologa, jeśli od kilku tygodni zauważasz u siebie nawracające bóle głowy, migreny, zawroty głowy i zaburzenia równowagi. Sygnałem, że warto udać się do tego specjalisty, mogą być też przewlekłe problemy z kręgosłupem (ból, sztywnienie) lub nagły silny ból na wysokości lędźwi, promieniujący do kończyny.

Kolejne niepokojące sygnały mogą dotyczyć nagle pojawiających się skurczów twarzy i tułowia, tików nerwowych, poczucia drętwienia i mrowienia kończyn lub innych partii ciała. Warto przywiązać wagę także do zaburzeń zmysłów i mowy (zwłaszcza niewyraźnej, bełkotliwej bez uzasadnionej przyczyny).

Bardzo ważnym sygnałem wskazującym na szybką konieczność udania się do neurologa, są zaburzenia pamięci i przytomności, a także niepokojące wyniki innych badań, zwłaszcza tomografii komputerowej lub MRI. W tym ostatnim przypadku najpewniej konsultację zaleci także lekarz innej specjalizacji.

Stacjonarnie i online – neurolog Gdańsk

Ze względu na obecne możliwości technologiczne, dobry neurolog oferuje zarówno konsultacje stacjonarne, jak i online. Dzięki temu w zależności od możliwości pacjenta, są one przeprowadzane w najwygodniejszej dla niego formie. Jeśli konieczne są bardziej szczegółowe badania w gabinecie, neurolog oferuje oczywiście dogodne terminy, które można uzgodnić również podczas spotkania online. Taką formę warto z kolei przeznaczyć na omówienie wyników badań i na konsultacje niewymagające osobistego kontaktu.