Nawyki żywieniowe to zautomatyzowane zachowania, które kierują naszymi wyborami. Jeśli przez lata po przebudzeniu robiliśmy sobie kawę, nasz mózg właśnie jej będzie się domagał o poranku. A jeśli przez długi czas do tej kawy jeśliśmy słodycze, dzisiaj ciężko będzie nam przestać to robić. Dlaczego właściwie nawyki żywieniowe żądzą naszym życiem i jak ukształtować te właściwe? Sprawdzamy!

Kształtowanie nawyków żywieniowych – jak to się dzieje?

Nawyk jest automatyczną reakcją mózgu, nad którą po prostu nie panujemy. Kształtuje się ona w tzw. jądrach podstawnych, gdzie często powtarzane sekwencje działań przekształcają się w automatyczne zachowania. Raz zapisany nawyk, zostaje bezwiednie uruchamiany w sytuacji, która została wcześniej wdrukowana w naszą pamięć. Kiedy nawyk się uruchamia, mózg się odpręża i całą swoją moc kieruje na inne działania. Dlatego właśnie nawyki są tak często przez nas nawet nieuświadamiane. A to właśnie one odpowiadają za nasze wybory żywieniowe, a co za tym idzie zdrowie i dobre samopoczucie.

Jak nauczyć się jeść zdrowo ?

Jeżeli chcemy zmienić swoje nawyki żywieniowe, czeka nas sporo pracy. Przede wszystkim trzeba sobie uzmysłowić, które automatyczne zachowania nam szkodą. Po drugie stare nawyki trzeba zastąpić nowymi. Mózg niechętnie akceptuje zmiany. Dlatego, jeśli dajemy mu „coś w zamian”, łatwiej będzie utrzymać nowe nawyki. Przykładowo, gdy do tej pory przedpołudniowa kawa była powiązana ze zjedzeniem kawałka ciasta, najlepszą opcją na zmiany jest zastąpienie ciasta czymś innym. Możemy wybrać np. świeże owoce, które również są słodkie, ale przede wszystkim zdrowe lub chrupiące orzechy.

Po trzecie trzeba ustalić plan działania. Nawyk to zachowanie powtarzane od 25 nawet do 70 razy! W tym czasie musimy się naprawdę pilnować. I po czwarte, by motywacja nas nie opuszczała, żywieniowe nawyki trzeba zmieniać stopniowo. Zacznijmy od tych, z których będzie nam najłatwiej zrezygnować. Z czasem osiągniemy wszystkie założone wcześniej cele.

Dieta pudełkowa w zmianie nawyków żywieniowych

Zmiana nawyków wcale nie jest łatwa. Dlatego dobrze skorzystać z profesjonalnej pomocy. Warto wybrać catering dietetyczny, np. MójCatering, który pomoże nam trzymać się ustalonych zasad. Zaplanowane i dobrze zbilansowane posiłki w ciągu dnia sprawią, że nie będziemy mieć chęci na podjadanie między posiłkami. Będzie nam wówczas łatwiej zmieniać swoje nawyki, ale także ograniczać ilość dostarczonych kalorii, co poskutkuje utratą wagi.

Powodzenia!