Napięcie przedmiesiączkowe jak sobie radzić? To pytanie, co miesiąc zadają sobie tysiące kobiet. Jeżeli i Ty zmagasz się z dolegliwościami typowymi dla napięcia przedmiesiączkowego (PMS) lub chcesz sprawdzić, jakie są jego główne objawy i jak je łagodzić, to koniecznie zapoznaj się z poniższym artykułem.

Zobacz także: Objawy infekcji intymnej

Stres przedmiesiączkowy towarzyszy wielu młodym dziewczynom oraz dojrzałym kobietom. Często zdarza się, że PMS pojawia się nagle, nawet gdy wcześniej nie występował, między innymi przed pierwszą miesiączką po porodzie lub w okresie przed-menopauzalnym, po długim stresie czy chorobie i przybiera bardzo nietypową formę, dolegliwości, które najczęściej kojarzone są z innymi schorzeniami.

Może Cię zainteresować: Odżywka do rzęs ranking

Napiecie przedmiesiaczkowe objawy

Ile kobiet, tyle dolegliwości związanych z PMS, dlatego syndrom napięcia przedmiesiączkowego traktowany jest nadal ze sporą rezerwą i trudno jest wyszczególnić wszystkie objawy pms. W przypadku każdej kobiety zwykle występuje szereg podobnych dolegliwości przed okresem i jedynie ich powtarzalność w czasie pozwala postawić odpowiednią diagnozę. Obiegowa opinia głosi, że kobiety przed okresem stale płaczą, są złe na cały świat i nic im nie pasuje, ale to tylko pozory! Dolegliwości związanych z PMS jest znacznie więcej i wcale nie należą one do przyjemnych.

Powiązany tematycznie: Przyczyny przerostu warg sromowych

Napiecie przedmiesiaczkowe ile dni przed okresem?

Objawy PMS najczęściej pojawiają się na kilka dni przed miesiączką, jednak u niektórych kobiet mogą zacząć się już po owulacji, a nawet jeszcze wcześniej, bo po zakończeniu krwawienia miesiączkowego – w tym przypadku grupą narażoną na wczesny PSM są przede wszystkim kobiety żyjące w ciągłym stresie i borykające się z problemem hormonalnymi.

Napięcie przed miesiączką objawy:

Do najczęściej występujących objawów PSM należą:

  • Uporczywy ból głowy przed okresem i migrena;
  • Zmęczenie lub odwrotnie ciągłe pobudzenie i bezsenność;
  • Rozdrażnienie i nieuzasadniony niepokój;
  • Ból brzucha i piersi, wzdęcia, zaparcia, biegunki oraz zgaga;
  • Zatrzymanie wody w organizmie oraz częste oddawanie moczu przed okresem;
  • Trądzik i problemy z cerą oraz przetłuszczającymi się włosami;
  • Zaostrzenie objawów nerwicy, depresja i wycofanie społeczne;
  • Kołatania serca, bóle przedmiesiączkowe;
  • Nadmierny apetyt i chęć na słodycze;
  • Zawroty głowy przed okresem oraz osłabienie.

Objawy napięcia przedmiesiączkowego a objawy ciąży – inne niż zwykle oraz znacznie nasilone objawy PMS mogą świadczyć o tym, że jesteś w ciąży, dlatego, jeżeli jest taka możliwość, nigdy nie przyjmuj żadnych leków także przeciwbólowych i jak najszybciej wykonaj test ciążowy.

Napięcie przedmiesiączkowe jak sobie radzić?

W łagodzeniu nieprzyjemnych objawów pomaga lekkostrawna i bogata w witaminy oraz minerały zwłaszcza magnez, żelazo i witaminy z grupy B dieta na pms, hormonalne tabletki na pms przepisane przez lekarza, zioła na pms np. melisa, niepokalanek mnisi, pokrzywa i rumianek oraz aktywność fizyczna, która potrafi naprawdę działać cuda.