Sprawne mięśnie dna miednicy umożliwiają poprawne funkcjonowanie całego organizmu – silne mięśnie krocza odpowiadają między innymi za utrzymanie prawidłowej postawy ciała oraz ochronę i podtrzymywanie narządów wewnętrznych.
Najważniejsze funkcje mięśni dna miednicy
Mięśnie dna miednicy pełnią w organizmie szereg niezwykle istotnych funkcji. Jednym z głównych zadań mięśni dna miednicy jest podtrzymywanie i ochrona narządów zlokalizowanych w dolnej części jamy brzusznej. Dzięki silnym i sprawnym mięśniom cewka moczowa, macica, pęcherz i odbyt pozostają w optymalnej pozycji.
Oprócz tego mięśnie dna miednicy kontrolują procesy mikcji i defekacji, zapobiegając między innymi niekontrolowanej utracie moczu. Mięśnie dna miednicy przyczyniają się także do zachowania prawidłowej postawy ciała – wraz z przeponą, mięśniem poprzecznym brzucha oraz mięśniem wielodzielnym minimalizują ryzyko wystąpienia potencjalnie groźnych przeciążeń.
Koniecznie należy wspomnieć również o wpływie mięśni dna miednicy na funkcje seksualne – mocne mięśnie pomagają w zwiększeniu satysfakcji, ułatwiają również wyeliminowanie różnego rodzaju nieprzyjemnych dolegliwości. Zdrowe i mocne mięśnie dna miednicy umożliwiają także sprawny przebieg porodu.
Napięcie dna miednicy – najczęstsze przyczyny
Nadmierne napięcie mięśni dna miednicy to dość powszechna przypadłość, która może prowadzić do uciążliwych i bolesnych powikłań.
Do głównych przyczyn zwiększonego napięcia mięśni dna miednicy można zaliczyć długotrwały, silny stres – warto pamiętać o tym, że chroniczny stres może prowadzić do przeciążenia i znacznego osłabienia tkanek. Dodatkowo nadmierne napięcie mięśni dna miednicy może być spowodowane siedzącym trybem życia, do osłabienia tkanek budujących mięśnie dna miednicy może doprowadzić także utrzymywanie nieprawidłowej postawy ciała oraz niewłaściwe nawyki toaletowe.
Na problemy związane ze zbyt dużym napięciem mięśni dna miednicy narażone są także osoby wykonujące regularne, intensywne treningi – zbyt duże obciążenie oraz brak odpowiedniej regeneracji mogą prowadzić do nadmiernego napięcia struktur mięśniowych. Na napięcie mięśni dna miednicy mogą wpływać także różnego rodzaju problemy neurologiczne.
Objawy napiętych mięśni dna miednicy – na co zwrócić uwagę?
Długotrwałe, nadmierne napięcie mięśni dna miednicy może prowadzić do wystąpienia poważnych problemów. Jednym z częstych powikłań, spowodowanych wzmożonym napięciem tkanek mięśni okolicy krocza jest ból mięśniowo-powięziowy. Dodatkowo napięte mięśnie dna miednicy mogą prowadzić do problemów z oddawaniem stolca i moczu, bardzo często stając się między innymi przyczyną uciążliwych zaparć.
Wzmożone napięcie tkanki mięśniowej stanowi także jedną z głównych przyczyn dyskomfortu w trakcie stosunku płciowego – nadwyrężone mięśnie dna miednicy mogą objawiać się między innymi pochwicą, czyli przypadłością charakteryzującą się trudnościami z wprowadzeniem członka do pochwy.
W przypadku kobiet obciążone mięśnie dna miednicy mogą powodować problemy z aplikacją tamponu, bardzo często ciągłe napięcie mięśni powoduje także ból i dyskomfort podczas badania ginekologicznego. Osoby borykające się z uciążliwymi objawami nadmiernego napięcia mięśni powinny pamiętać o regularnym treningu okolicy krocza – systematyczny trening dna miednicy pomoże nie tylko w pozbyciu się nieprzyjemnych objawów, ale będzie stanowił także idealną formę profilaktyki.
Jak poradzić sobie z napięciem dna miednicy?
Systematyczny i odpowiednio przeprowadzony trening mięśni dna miednicy to jeden z najlepszych sposobów na zachowanie siły oraz odpowiedniego napięcia włókien. Warto pamiętać o tym, że silne i sprawne mięśnie dna miednicy powinny cechować się nie tylko zdolnością do prawidłowego skurczu, ale także i umiejętnością odpowiedniej relaksacji.
Efektywne rozluźnienie mięśni krocza opiera się na świadomym przywróceniu ich tonusu spoczynkowego – koniecznie należy zaznaczyć, że trening dna miednicy powinien skupiać nie tylko na odpowiedniej aktywacji i zaciśnięciu mięśni, ale także i na prawidłowej relaksacji.
Trening dna miednicy – pozycje rozluźniające
W treningu dna miednicy ukierunkowanym na zredukowanie nadmiernego napięcia mięśni niezwykle ważną rolę odgrywają pozycje rozluźniające – ćwiczenia rozluźniające umożliwiają przywrócenie prawidłowego tonusu mięśniowego, przyczyniając się do zauważalnego wzmocnienia włókien. Jedną z popularnych i skutecznych pozycji, ułatwiających rozluźnienie okolicy krocza jest tzw. żaba. Pozycja żaby polega na wykonaniu głębokiego przysiadu z kolanami skierowanymi na zewnątrz. Podczas wykonywania ćwiczenia należy skupić się na maksymalnym obniżeniu pośladków.
Kolejnym z ćwiczeń wykorzystywanych podczas treningu rozluźniającego napięte mięśnie dna miednicy jest tzw. pozycja dziecka – pozycja dziecka polega na klęknięciu na obydwu kolanach oraz ułożeniu pośladków na piętach. Oddalenie kolan z jednoczesnym złączeniem stóp oraz wykonaniem głębokiego skłonu w przód pozwoli na dogłębne rozluźnienie napiętych mięśni.
Więcej informacji na temat treningu mięśni dna miednicy można znaleźć na stronie https://bebotrening.pl/
Najnowsze komentarze