Zadbane dłonie, a zwłaszcza paznokcie, to wizytówka kobiety, stanowiąca ważny element pięknego wyglądu. Do ich pielęgnacji stosuje się wiele, zróżnicowanych preparatów, dostępnych w drogeriach. Często zapomina się jednak, że najskuteczniejsze produkty ochronno-regeneracyjne daje nam sama natura. Jakie zioła poprawiają kondycję paznokci i korzystnie wpływają na ich piękny wygląd? W jakiej formie powinno się je przyjmować, by cieszyć się mocnymi paznokciami? O tym wszystkim napiszemy w dalszej części tekstu.
Dlaczego paznokcie są kruche i słabe?
Wiele kobiet boryka się z kruchymi i rozwarstwiającymi się paznokciami. Często na płytce pojawiają się nieestetyczne przebarwienia. Z czego to wynika?
Najczęściej zła kondycja paznokci jest powiązana z problemami skórnymi, a te najczęściej wynikają z niedoboru kluczowych składników odżywczych, dostarczanych do organizmu z diety i kosmetyków. Bez witamin, minerałów i innych substancji, płytka paznokcia staje się matowa i bardzo krucha. Traci też odporność na uszkodzenia mechaniczne.
Z czego są zbudowane paznokcie?
Żeby odpowiednio zadbać o paznokcie, trzeba poznać ich budowę. Podstawowym budulcem paznokci i włosów jest keratyna, czyli jedna z odmian białka włókienkowego.
Niedobór keratyny powoduje nieprawidłowości w naturalnych procesach, w tym zwłaszcza w rogowaceniu naskórka. Odbija się także na kondycji samej płytki paznokciowej. Staje się ona cieńsza, ma tendencję do rozdwajania się i łamania.
Keratyna ma wysoką zawartością siarki i związków tego pierwiastka (jak choćby L-metionina, L-cysteina), które odpowiadają za trwałość oraz dobrą kondycję paznokci. Substancje tego typu należy dostarczać do organizmu regularnie, gdyż najczęściej nie są one magazynowe.
Jak stosować zioła do pielęgnacji paznokci?
Jeśli pragnie się utrzymać paznokcie w dobrej kondycji, należy dostarczać wszystkich potrzebnych składników. Kluczową rolę mogą odgrywać w tym naturalne i pełne cennych składników odżywczych zioła. Jak wykorzystać je najskuteczniej, by wchłanialność ważnych związków chemicznych była jak najwyższa?
Najczęściej sięga się po kosmetyki, zawierające wyciągi z ziół. Mogą to być kremy, olejki i odżywki do skórek i paznokci. Czasami przygotowuje się domowe wcierki ziołowe. Innym rozwiązaniem jest wewnętrzna suplementacja w formie tabletek, kapsułek lub naparów z ziół, spożywanych regularnie w odpowiednich ilościach.
Skąd brać wysokiej jakości zioła?
Gotowe preparaty ziołowe można pozyskać w sprawdzonych sklepach, wyspecjalizowanych w zdrowych produktach roślinnych, jak choćby zielarnia Evital. Pojawiają się w nich najpopularniejsze preparaty, gotowe mieszanki lub mniej dostępne produkty, po które warto sięgnąć, by zachować dobrą kondycję zdrowotną.
Niektóre zioła można również uprawiać w warunkach domowych – w kuchni, na balkonie lub tarasie. Wówczas stanowią nie tylko podręczną apteczkę. Przydają się także w kuchni oraz stają się efektowną dekoracją przestrzeni do wypoczynku.
Jakie zioła powinno się stosować w codziennej pielęgnacji?
Najczęściej w przypadku ziołowych preparatów na poprawę kondycji paznokci wspina się o skrzypie polnym, czyli podstawowym elemencie wielu suplementów diety na włosy i paznokcie. W jego składzie znajdują się duże ilości minerałów, w tym potasu, żelaza, wapnia i fosforu, witaminy C oraz kwasu krzemowego, który wpływa korzystnie na wygląd i zdrowie paznokci.
Krzemionki, wchodzące w skład kolagenu, znajdziemy także w nasionach kopru włoskiego, chętnie wykorzystywanego do domowych wcierek na paznokcie, a także w wyciągach z pokrzywy, które naturalnie wzmacniają płytkę paznokciową i usuwają nieestetyczne przebarwienia.
Jak już wspomnieliśmy, niezmiernie ważnym pierwiastkiem, wpływającym na piękny wygląd paznokci, jest siarka. Znajdziemy ją w korzeniu łopianu, z którego warto przyrządzać wartościowe soki.
Zdrowie paznokci zaklęte w ziołach
Zdrowe paznokcie wymagają regularnych zabiegów pielęgnacyjnych oraz prawidłowo zbalansowanej diety, pełnej cennych składników odżywczych, które nie tylko wpływają na piękny wygląd samych paznokci, ale też poprawiają kondycję włosów i cery, przez co poczujemy się zdecydowanie lepiej, zdrowiej i atrakcyjniej we własnej skórze.
Najnowsze komentarze