Stres dotyka każdego z nas, w związku z czym warto wiedzieć, jak zapobiegać negatywnym efektom jego działania. Sposobem na to może być stosowanie adaptogenów. Jakie są najskuteczniejsze adaptogeny i jakie mają właściwości? Przekonajmy się!

Czym są adaptogeny?

Mianem adaptogenów określa się rośliny adaptogenne, czyli zioła, które wspomagają ludzki organizm na wielu płaszczyznach. Mimo że nazwa ta została wymyślona dopiero w XX wieku, to adaptogeny są znane ludzkości już od dawna. Stosowali je starożytni Chińczycy, stanowią również znaczną część medycyny ajurwedyjskiej.

Rośliny adaptogenne wspomagają odporność ludzkiego ciała na zmieniające się, szkodliwe czynniki zewnętrzne. Pomagają ciału przystosowywać się do zmian, dzięki czemu zachowana zostaje jego wewnętrzna równowaga. Adaptogeny to związki, które działają normalizująco na ludzki organizm, są dla niego przyjazne. Są do tego naturalnymi antyoksydantami, dzięki czemu spowalniają procesy starzenia.

Wśród funkcji adaptogenów wymienić można stymulację układu immunologicznego, poprawę koncentracji, wzrost libido i sił witalnych, a także wzmocnienie całego organizmu.

Najskuteczniejsze adaptogeny znane ludziom – przykłady

Najlepsze adaptogeny to prawdopodobnie te, które wywodzą się z Dalekiego Wschodu. Są to zatem między innymi: korzeń lukrecji, korzeń żeń-szenia, reishi, ashwagandha oraz cytryniec chiński. Wybierając adaptogen, który chcemy stosować, warto sugerować się jego właściwościami i naszymi osobistymi potrzebami.

Przykładowo roślinę o nazwie gotu kola poleca się osobom pracującym umysłowo czy tym poszukujących produktów antiaging. Centella asiatica, jak brzmi jej łacińska nazwa, odżywia komórki układu nerwowego, poprawia koncentrację i funkcje myślowe, a także usprawnia ludzką pamięć. Różeniec górski to z kolei roślina, której zażywanie wzmacnia organizm, wspierając jego procesy regeneracyjne, i poprawia kondycję. Wskazane jest zatem znaleźć adaptogen, którego stosowanie może przynieść korzystne efekty dla naszego ciała i samopoczucia.

Jak stosować adaptogeny?

Jakie metody stosowania roślin adaptogennych mogą okazać się najlepsze? Adaptogeny przynoszą najlepsze efekty wtedy, gdy są stosowane regularnie. Długość kuracji, którą przeprowadza się przy ich użyciu, powinna wynosić od kilku tygodni do kilku miesięcy. Najskuteczniejsze adaptogeny warto stosować także profilaktycznie. Na rynku dostępne są preparaty o działaniu adaptogennym przyjmujące rozmaite formy. Mogą być to płyny, tabletki lub krople, których sposób przyjmowania określa producent. Przykładem marki, która wykorzystuje adaptogeny w swoich produktach, jest firma Vigor mająca w swojej ofercie suplementy diety wzbogacone o adaptogeny.

Chcąc stosować adaptogeny, warto pamiętać o tym, że nie każdy powinien to robić. Ich przyjmowanie odradza się kobietom w ciąży i karmiącym piersią, a także osobom poniżej 18. roku życia. Wybrane rośliny adaptogenne mogą również wchodzić w reakcje z rozmaitymi lekarstwami. Ich zażywanie warto skonsultować zatem z lekarzem.