Kaszel, szczególnie ten o mokrym charakterze, należy postrzegać jako pozytywny objaw, ponieważ umożliwia on oczyszczenie dróg oddechowych przede wszystkim z nadmiaru wydzieliny, ale też pyłów, gazów i/lub ciał obcych. Choć organizm samodzielnie walczy z infekcją, to w przypadku silnego kaszlu z gęstą i lepką wydzieliną warto go w tym wspomóc, stosując lek na kaszel mokry o wykrztuśnym działaniu. Jak taki lek wybrać? Na co zwrócić szczególną uwagę przy jego zakupie? Przeczytaj nasz artykuł do końca, a wszystkiego się dowiesz.
Kaszel mokry – charakterystyka. Jak rozpoznać?
Kaszel jest częstym objawem chorób, szczególnie górnych dróg oddechowych, w tym zwłaszcza przeziębienia i anginy. W zależności od wykrztuszania plwociny kaszel można podzielić na suchy i mokry. Umiejętność rozpoznania jest bardzo ważna, gdyż stosownie do jego charakteru dobiera się odpowiedni lek. Leki na mokry kaszel wykazują działanie wykrztuśne, przez co ułatwiają usuwanie zalegającej wydzieliny, natomiast leki na kaszel suchy mają właściwości przeciwkaszlowe, dlatego hamują kaszel. Leczenie mokrego kaszlu wygląda zatem zupełnie inaczej niż suchego1,2.
Jak odróżnić kaszel mokry od suchego? Produktywnemu kaszlowi towarzyszy zaleganie wydzieliny w drogach oddechowych, która odkrztuszana jest w postaci flegmy. Plwocina ta cechuje się dużą gęstością i lepkością, przez co często jest trudna do odplucia. Kaszel suchy jest natomiast bezproduktywny1.
Jak działają leki na kaszel produktywny?
Dostępne w aptekach leki na mokry kaszel podzielić można na kilka grup. Przypisanie leków do grup jest w znacznym stopniu umowne i zwykle zależy od dominującego mechanizmu działania. Wyróżnia się2:
- leki wykrztuśne – indukują kaszel i zwiększają efektywność wykrztuszania wydzieliny z dróg oddechowych. Lek wykrztuśny może wykazywać działanie odruchowe, zwiększać pH wydzieliny gruczołów oskrzelowych lub działać bezpośrednio na gruczoły oskrzelowe i uwodnienie wydzieliny. Leki z tej grupy stosowane są głównie w zakażeniach górnych i dolnych dróg oddechowych;
- leki mukolityczne – zmieniają właściwości fizykochemiczne śluzu, zmniejszając lepkość wydzieliny w obrębie układu oddechowego i ułatwiając jej odkrztuszanie;
- leki mukokinetyczne – poprawiają transport śluzowo-rzęskowy. Do tej grupy należą leki rozszerzające oskrzela, trójcykliczne nukleotydy i ambroksol;
- leki mukoregulujące – wykazują pośredni wpływ na śluz. Przypisuje się im np. działanie przeciwzapalne i wpływ na inne zjawiska odgrywające rolę w patofizjologii wydzielania śluzu.
Podsumowując, leki w zależności od zawartych w nich składników regulują wydzielanie śluzu oraz ułatwiają odkrztuszanie wydzieliny, a także zmniejszają lepkość śluzu, zwiększają wydzielanie oraz rozrzedzają wydzielinę.
W aptekach, zarówno stacjonarnych, jak i internetowych, dostępny jest szeroki asortyment leków bez recepty na mokry kaszel. Podczas wyboru odpowiedniego należy zwrócić uwagę przede wszystkim na skład i mechanizm działania. Należy zatem zapoznać się z informacjami producenta i przeczytać wskazania dotyczące stosowania. O pomoc w doborze odpowiedniego leku zawsze można poprosić farmaceutę.
Leki wykrztuśne – jaką mają postać?
Leki pobudzające wydzielanie śluzu, których stosowanie pomaga odkrztusić zalegającą wydzielinę, mogą mieć tak naprawdę różną postać. Dotyczy to produktów na kaszel bez recepty dla dzieci i dorosłych. Dostępne są przede wszystkim syropy i tabletki do połykania.
Dla naszego organizmu nie ma znaczenia, w jakiej formie będzie przyjęty lek. W zależności od indywidualnych preferencji można więc wybrać dowolną jego postać. W przypadku dzieci najlepiej sprawdzi się syrop na kaszel mokry, ze względu na łatwość podania. Syropy często mają przyjemny smak, np. malinowy, dzięki czemu najmłodsi jeszcze chętniej je przyjmują. Dorośli mogą natomiast, zamiast syropu, wybrać tabletki na kaszel, które wykazują takie samo działanie i skuteczność. Podawać je można również dzieciom wykazującym umiejętność połykania tabletek.
Jaki syrop wykrztuśny na mokry kaszel wybrać?
W ostrych i przewlekłych chorobach płuc oraz oskrzeli przebiegających z utrudnionym odkrztuszaniem lepkiej wydzieliny z dróg oddechowych zastosować można syrop Deflegmin. Lek ten zawiera substancję czynną Ambroxoli hydrochloridum, dzięki której zwiększa wydzielanie śluzu w drogach oddechowych i poprawia jego transport, przez co ułatwia odkrztuszanie i łagodzi kaszel. Syrop Deflegmin można stosować u dorosłych i dzieci powyżej 1. roku życia3.
Na tej samej zasadzie co syrop działa inny produkt z rodziny Deflegmin, a mianowicie tabletki na kaszel. Przeznaczone są dla osób dorosłych i powinno się je stosować raz dziennie.
Na zlecenie marki Deflegmin
Bibliografia:
- Wiercińska M., Kaszel: kaszel mokry i suchy, sposoby na kaszel, kiedy zgłosić się do lekarza?, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2022 (witryna internetowa: mp.pl/pacjent/objawy/70135,kaszel (dostęp: 2023.02.07.)).
- Krenke R., Chorostowska-Wynimko J., Dąbrowska M. i in., Postępowanie w kaszlu u osób dorosłych – rekomendacje dla lekarzy rodzinnych, Lekarz POZ 6/2018, 425-452.
- ChPL Deflegmin ,30 mg/5 ml, syrop (dostęp: 2023.02.07.)).
Najnowsze komentarze