Mydła naturalne to jeden z wiodących trendów w dziedzinie ekologicznych kosmetyków. Używanie naturalnych mydeł ma wiele zalet. Dowiedz się czym są mydła naturalne i dlaczego warto mieć jedno z nich w swojej łazience.

Jeśli naturalne mydła kojarzą Ci się tylko z szarym mydłem o niezbyt przyjemnym zapachu, to wiedz, że współcześnie możesz dostać mydła różane, lawendowe i wiele innych, więc używanie naturalnych mydeł może być przyjemne zarówno dla ciała, jak i dla zmysłów.

Naturalne mydła powinny posiadać krótką listę składników, nie zaś kilkanaście pozycji w składzie, jak często jest w przypadku drogeryjnych mydeł. Naturalne mydła są wytwarzane według specjalnych receptur i mają pH, które nie zaburza normalnego pH skóry.  Jeśli chodzi o cenę naturalnych mydeł, to są one droższe niż standardowe mydła, ale płacimy  w tym wypadku za wysoką jakość i bezpieczne składniki.

Zobacz też: Olejowanie włosów

Wybierając mydła naturalne masz pewność, że stawiasz na najwyższą jakość składników. Surowce, z których produkuje się takie mydła, pochodzą z ekologicznych źródeł, są bezpieczne dla skóry i nie zawierają żadnych szkodliwych zapychaczy, konserwantów, detergentów i syntetycznych barwników.

Co więcej, kolejną zaletą mydeł naturalnych jest to, że oprócz spełniania swojej podstawowej funkcji, czyli oczyszczania skóry, zawierają też substancje oraz esencje lecznicze, a także witaminy A, E czy C. Taka mieszanka naturalnych składników oraz witamin sprawi, że Twoja skóra będzie odpowiednio odżywiona i wypielęgnowana.

Naturalne mydła sprawdzają się również dla osób, które borykają się z różnymi problemami skórnymi, takimi  jak łuszczyca czy alergia, ponieważ są hipoalergiczne i delikatne dla skóry, nawet tej bardzo wrażliwej. Jeśli masz problem z podrażnioną skórą lub uczuciem ściągania skóry po wymyciu się standardowym żelem czy zwykłym mydłem, to mydło naturalne może sprawić, że Twoja skóra będzie w lepszej kondycji.

Wybierając mydła naturalne możesz również wspierać małe, rodzime firmy, ponieważ często właśnie takie małe przedsiębiorstwa trudnią się ręczną produkcją naturalnych mydeł ekologicznych według starych, rodzinnych receptur z bogactwem składników pochodzących ze sprawdzonych i certyfikowanych źródeł.

Przeczytaj również: Domowy tonik

Obecnie na rynku jest do wyboru mnóstwo wersji zapachowych naturalnych mydeł m.in. różane, miodowe, lawendowe, z dodatkiem masła shea, glinki czy ziołowych ekstraktów itd. Opcji jest bardzo wiele, więc każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Takie naturalne mydło ekologiczne jest też świetnym pomysłem na mały prezent czy drobiazg, który możesz podarować swoim bliskim.