Miód Manuka jest najdroższym i najbardziej wartościowym miodem na świecie. Jakie ma właściwości oraz co sprawia, że jest określany jako produkt wyjątkowy?

Miód Manuka – podstawowe informacje

Miód Manuka pochodzi z Nowej Zelandii, bo to właśnie tam wytwarza się ten oryginalny produkt. Miód wytwarza się z krzewów Manuka, które rosną w jednym z najczystszych miejsc na świecie. Miód Manuka posiada wyjątkowy aktywny składnik w wysokiej zawartości, jest nim metylogloxal (MGO), który ma wspaniałe właściwości dla naszego zdrowia. Można go znaleźć co prawda niemal w każdym miodzie, ale tylko w znikomej ilości, natomiast w miodzie Manuka jego stężenie jest bardzo wysokie. Im więcej tego składniku zawiera miód, tym lepiej.

Zobacz też: Siemię lniane właściwości

Cena miodu Manuka jest znacznie wyższa niż normalnego, bo za mały słoiczek miodu najwyższej jakości możemy zapłacić nawet 200 złotych (wszystko zależy od wysokości wskaźnika MGO). Najlepiej wybierać miód, który posiada stosowne certyfikaty, wtedy mamy pewność, że pochodzi ze sprawdzonych źródeł i jest najwyższej jakości.

Jakie działanie wykazuje miód Manuka?

Miód Manuka wykazuje szereg właściwości pozytywnych dla naszego organizmu. Unikalny składnik miodu ma silne działanie antybakteryjne i zapobiega rozwojowi licznych drobnoustrojów. Ma też wspaniałe działanie wzmacniające odporność organizmu i cały układ immunologiczny.

Wykazano też, że miód Manuka działa pozytywnie przy wszystkich schorzeniach żołądkowo-jelitowych. Miód Manuka stosuje się też zewnętrznie  jako środek wspomagający leczenie problemów skórnych np. trądziku lub egzemy. Co więcej, miód ten pozwala szybko zwalczyć infekcje górnych dróg oddechowych. Warto dodać, że miodu Manuka nie powinny stosować osoby chore na cukrzyce i małe dzieci.

Warto przeczytać: Właściwości kurkumy

Jak stosować miód Manuka?

Najlepiej stosować miód nierozcieńczony niczym, a już w szczególności nie wolno łączyć go z gorącą wodą. Najlepiej spożywać około 2 łyżeczki miodu dziennie rano albo wieczorem. Aby efekty były widoczne trzeba stosować miód przez około miesiąc.