Makijaż przy trądziku różowatym wymaga nie tylko doboru odpowiednich kosmetyków, ale także dużej staranności. Jak malować twarz pokrytą zmianami trądzikowymi? Czy makijaż szkodzi cerze trądzikowej?

Trądzik różowaty to najczęściej problem kobiet po 30 roku życia.  Oczywiście dolegliwość ta dotyczy także mężczyzn, ale w kontekście makijażu, bądź co bądź, należy skupić się na kobietach, które też nieznacznie przeważają w statystykach dotyczących osób borykających się z trądzikiem różowatym.

Przeczytaj także: Wszystko o astmie

Co najlepsze na pryszcze?

Zarówno w przypadku trądziku różowatego, jak i młodzieńczego, osoby borykające się z tą dolegliwością skórną, zadają sobie pytanie – jak zamaskować trądzik? Nie ma tutaj jednej, uniwersalnej i rozwiązującej wszystkie problemy z cerą odpowiedzi, gdyż zawsze musimy pamiętać, że zarówno leki, jak i produkty pielęgnacyjne czy kosmetyki do makijażu, mogą działać w inny sposób w zależności od indywidualnych cech organizmu konkretnej osoby.

Podkład cera trądzikowa

Warto zawsze pamiętać, że makijaż dla osób z cerą trądzikową to jedynie finalny element pielęgnacji cery. Podstawą walki z niedoskonałościami i zaczerwienieniem skóry jest leczenie trądziku z pomocą przepisanych przez lekarza farmaceutyków lub równie skutecznych leków na trądzik bez recepty, a także stosowanie odpowiednio dobranych do potrzeb cery preparatów oczyszczających i kosmetyków do makijażu.

W przypadku trądziku różowatego poważnym problemem kosmetycznym są pojawiające się na skórze zaczerwienienia, które można zniwelować, stosując kosmetyki do cery naczyniowej i wrażliwej.

Może Cię zainteresować: Sposoby na zaskórniki

Makijaż dla cery trądzikowej powinien zostać poprzedzony dokładnym oczyszczeniem skóry i nałożeniem kremu o działaniu nawilżającym i matującym. Kolejnym krokiem jest delikatne nałożenie podkładu o lekkiej konsystencji. Doskonale w przypadku trądziku sprawdzają się podkłady i pudry mineralne, które nie zawierają zatykających pory związków.

Makijaż cery trądzikowej najlepiej wykonywać kosmetykami aptecznymi, które są wprawdzie droższe, ale mają sporo zalet. Dzięki nim skóra nie tylko lepiej wygląda, ale także zmniejsza się ryzyko wystąpienia podrażnień, odczynów alergicznych i zaostrzenia objawów.

Dobrym sposobem na wybranie kosmetyków pielęgnacyjnych oraz kosmetyków do makijażu w przypadku trądziku, jest korzystanie z testerów, dzięki którym po kilku aplikacjach można określić, jak skóra reaguje na dany produkt.

Z losowo wybranej kategorii: Meridia zamiennik

Makijaż na trądzik powinien być nakładany jak najrzadziej i zmywany zaraz po powrocie do domu, aby skóra mogła swobodnie oddychać. Konieczny jest tutaj bardzo staranny demakijaż z wykorzystaniem na przykład kosmetyków micelarnych o delikatnym i skutecznym działaniu oczyszczającym. Warto zastanowić się także nad stosowaniem odpowiedniej diety na trądzik oraz skorzystaniem z łagodzącej i leczniczej mocy ziół – o ich działaniu na cerę trądzikową napiszemy niebawem.

Jak zakryć trądzik makijażem?

Podstawa w maskowaniu trądziku z pomocą makijażu jest umiar! Gruba warstwa podkładu i pudru na pewno nie ukryje zmian, a wręcz podkreśli ich widoczność i spowoduje efekt maski. Trądzik należy maskować w sposób delikatny, uważając nie tylko na skład kosmetyków, ale także ich kolor, który powinien być jak najbardziej zbliżony do koloru cery, dlatego warto wybierać podkłady i pudry transparentne. Duże krosty o czerwonym kolorze można zamaskować zielonym korektorem do cery trądzikowej.

Jak nakładać podkład na cerę trądzikową? Podkład na cerę trądzikową najlepiej nakładać gąbeczką poprzez delikatne wklepywanie kosmetyku w skórę. Nigdy nie należy rozcierać podkładu palcami, a wszystkie akcesoria do makijażu (gąbki, pędzle do pudru itp.) muszą zostać dokładnie umyte po każdym użyciu i starannie osuszone, aby nie mnożyły się na nich bakterie.