Łuszczyca to jedna z chorób skórnych, która obecnie dotyka bardzo wiele osób na świecie. Łuszczyca objawy początkowe często mogą dawać już silny dyskomfort oraz uczucie swędzenia i pieczenia. Obecna dermatologia daje jednak nadzieję na to, aby chorzy mogli poprawić swój komfort życia z tym schorzeniem, a jego objawy były znacznie załagodzone.

Przyczyny pojawienia się łuszczycy

Łuszczyca nie jest chorobą całkowicie uleczalną, jednak zmiany łuszczycowe mogą mieć znacznie mniej nasilony charakter, jeśli zadbamy już na samym początku choroby o odpowiednią formą leczenia. Łuszczyca jest bardzo podstępną chorobą, gdyż nie do końca wiadomo jakie czynniki ją wywołują. Najczęściej sugeruje się, że jest to choroba o podłożu autoimmunologicznym, czyli zmiany łuszczycowe to wynik ataku organizmu na siebie samego. Często choroba ma również charakter genetyczny.

Zobacz też: Jak walczyć z łupieżem?

Objawy łuszczycy

Łuszczyca  objawy początkowe często nie są zbyt nasilone i mogą być mylone z innymi schorzeniami skóry. Najczęściej występują krostki, suche łuski i grudki, łuszczyca może dotknąć różnych obszarów skóry np. dłoni, łokci, głowy czy innej części ciała. Początkowo zmiany skórne mogą być niewielkie i stopniowo się zwiększać. Łuszczyca może też przybrać formę groźnego łuszczycowego zapalenia stawów, które jest powikłaniem choroby, jednak nie u każdego się rozwija. Istnieje kilka rodzajów łuszczycy, które dokładnie określa lekarz po obserwacji i badaniu. Są to m.in. łuszczyca pospolita, krostkowa, plackowata i odwrócona.

Warto przeczytać: Sposoby na suche pięty

Łuszczyca skóry leczenie

Łuszczyca skóry – leczenie jest bardzo trudne, ponieważ nie ma jednego lekarstwa na tę dolegliwość. Najczęściej stosuje się u chorego specjalne maści i kremy np. zawierające sterydy lub kwas salicylowy, czasami też specjalistyczne leki doustne. Wszystkie lekarstwa i plan leczenia powinien ustalić lekarz. Medycyna proponuje również dla chorych na łuszczycę leczenie polegające na korzystaniu z cyklu naświetleń, czyli fototerapii. Łuszczyca skóry – leczenie można również wspierać prowadzeniem zdrowej diety oraz stylu życia, w którym nie ma zbyt dużo stresu, gdyż nasila on objawy choroby.