Logopeda jest specjalistą zajmującym się diagnozowaniem wad wymowy oraz barier dotyczących komunikacji językowej i społecznej dziecka, które mogą wpływać na jego prawidłowy rozwój intelektualny i społeczny lub w sposób znaczący go zaburzać. Na pierwszą wizytę u logopedy można udać się już z siedmiomiesięcznym dzieckiem.

Czym zajmuje się logopeda?

Logopedia to nauka zajmującą się zasadniczo kształtowaniem prawidłowej mowy, a u starszych dzieci usuwaniem jej wad. Specjalista z tej dziedziny musi posiadać szeroką wiedzą medyczną, psychologiczną i pedagogiczną, gdyż przyczyny występowania wad wymowy mogą być różne. Logopedów spotkać można zarówno w przychodniach, szkołach, przedszkolach, jak i w szpitalach na oddziałach neurologicznych i laryngologicznych.

Losowo wybrany temat: Profesjonalny makijaż ślubny zdjęcia / galeria

Jak rozpoznać, czy dziecko rozwija się prawidłowo?

Zaburzenia mowy, które mogą stanowić powód do wizyty u logopedy mogą być różne w zależności od wieku dziecka. U niemowląt pierwszym symptomem świadczącym o problemie mogą być zaburzenia ssania. Jeżeli dziecko przed ukończeniem pierwszego roku życia nie zaczęło jeszcze gaworzyć również jest to sygnałem, który powinien skłonić rodziców do odbycia wizyty u logopedy. Prawidłowo rozwijające się roczne dziecko powinno wymówić już kilka słów, dwulatek tworzyć proste zdania i równoważniki zdań, a trzylatek między innymi budować zdania złożone. Wszelkie nieprawidłowości w rozwoju mowy dziecka powinny zwrócić uwagę rodziców i nakłonić ich do wizyty u logopedy.

Co powinno nas skłonić do wizyty u logopedy?

Poza opóźnionym rozwojem mowy u dziecka – niezgodnym z przedstawionym powyżej schematem – do wizyty u laryngologa powinny skłonić rodziców również inne zmiany. Jednymi z dość często występujących problemów są zaburzenia anatomiczne, takie jak zbyt krótkie wędzidełko języka, potencjalne upośledzenie słuchu, czy też wady zgryzu. Rodzice powinni również zwrócić uwagę na to, czy rozwój psychoruchowy i emocjonalny ich dziecka nie odbiega znacząco od rówieśników.

Może cię zainteresować temat:  Tabletki powstrzymujące apetyt

Jakie leczenie może zalecić logopeda?

Pierwszym zadaniem logopedy jest stwierdzenie przyczyn zaburzeń rozwoju w mowie dziecka. Kolejnym krokiem jest ustalenie odpowiednich dla danego przypadku ćwiczeń, które powinny być wykonywane zarówno pod okiem specjalisty, jak i w domu z rodzicami. Standardowe spotkanie terapeutyczne trwa od 30 do 40 minut. W trakcie sesji logopeda sprawdza w jaki sposób dziecko przyswoiło zadane ćwiczenia, po czym wprowadza nowe. Instrukcje dotyczące zadań domowych przekazywane są również rodzicom. Rezultaty leczenia uzależnione są od współpracy dziecka z terapeutą i zaangażowania rodziców.

Skorzystaj z pomocy logopedy na https://www.emc-sa.pl/uslugi/logopedia