Leki uspokajające ranking. Dzisiejsze tempo życia oraz liczne problemy, z którymi musimy się borykać, powodują, że coraz częściej sięgamy po tabletki na uspokojenie. Jak wybrać idealny dla siebie produkt? Jakiego efektu działania, można spodziewać się po lekach dostępnych na receptę oraz po lekach dostępnych bez recepty? Czy istnieją silne tabletki nasenne bez recepty?

Przeczytaj także: Ranking środków wybielających zęby

Leki uspokajające możemy podzielić na dwie grupy. Po pierwsze są to silne preparaty dostępne na receptę, które przepisuje psychiatra po szczegółowym zbadaniu pacjenta – leki te są zwykle dobierane do konkretnego problemu osoby chorej np. stosowane są w leczeniu nerwicy, fobii, depresji, bezsenności o podłożu nerwowym i innych poważnych schorzeń.

Po drugie, wyróżnić możemy leki na uspokojenie bez recepty, które zawierają w swoim składzie ekstrakty roślinne – są to wyciągi ziołowe o działaniu uspokajającym, odprężającym i ułatwiającym zasypianie.

Może Cię zainteresować: Nerwica objawy leczenie

Dobre tabletki uspokajające

Tak naprawdę, wyszczególnienie kilku najlepszych leków na uspokojenie jest bardzo trudne, gdyż każdy pacjent może inaczej reagować na konkretny preparat i często w czasie leczenia trzeba wypróbować działanie różnych leków, aby wybrać ten, najbardziej dopasowany do potrzeb konkretnego organizmu.


Leki uspokajające ranking

W kategorii silne leki na uspokojenie na receptę do najczęściej przepisywanych i polecanych przez samych pacjentów należą:

Clonozepam – silny i skuteczny lek uspokajający z grupy benzodiazepin. Preparat wykazuje długotrwałe działanie przeciwlękowe, nasenne i przeciwdrgawkowe. Lek działa szybko i bardzo skutecznie niweluje stres. Stosowany przeważnie w przewlekłych stanach lękowych towarzyszących między innymi różnym rodzajom nerwicy. Przy pierwszym kontakcie z lekiem wywołuje euforię.

Diazepam (Realnium) – lek również należący do silnych środków uspokajających z grupy benzodiazepin o dodatkowym działaniu przeciwlękowym i nasennym. Dożylnie stosowany podczas ataków padaczki oraz w czasie przygotowywania pacjentów np. do zabiegów chirurgicznych.

Xanax –  lek uspokajający z grupy benzodiazepin o niemal natychmiastowym działaniu. Lek potrafi zniwelować nawet największy stres. Stosowany u pacjentów cierpiących na ataki paniki, fobie, depresję oraz stany lękowe.

Alprox – kolejny lek z grupy bezo o działaniu umiarkowanie usypiającym bardziej uspokajającym w dawkach 1 mg

Lorafen  Lek wykazuje działanie bardziej uspokajające niż nasenne.

Valium Lek o działaniu silnie uspokajającym już w małych dawkach, niweluje stres

Zolpidem Lek z grupy benzo o działaniu nasennym w leczeniu, krótkotrwałej bezsenności

Signopam – benzodiazepiny stosowany w leczeniu bezsenności oraz niwelujący lęki

Rivotril

Inne leki z grupy benzodiazepin to między innymi oksazepam, bromazepam czy lorazepam – wszystkie wykazują silne działanie uspokajające, ale jednocześnie uzależniają i przynależą do grupy leków psychotropowych.

Z losowo wybranej kategorii: Sposoby na stres

Hydroksyzyna – lek uspakajający dostępny na receptę, jednak zawarta w nim substancja czynna wykazuje nieco inne działanie na organizm, niż powyższe leki na bazie benzodiazepin. Lek jest na pewno bezpieczniejszy w stosowaniu, jednak może sobie nie poradzić z silnymi stanami lękowymi czy napadami paniki. Tradycyjnie stosowany u dorosłych i dzieci, jako lek zmniejszający nadpobudliwość, uspokajający, wyciszający i nasenny.

Co na uspokojenie?

Leki na uspokojenie bez recepty to nic innego jak tabletki ziołowe oraz różnego rodzaju mieszanki ziół do zaparzania i krople uspokajające.


 Ziołowe tabletki na uspokojenie najczęściej zawierają ekstrakty z melisy, kozłka lekarskiego, chmielu, lawendy, dziurawca czy rumianku. W odpowiedni sposób dobrane dawki ziołowych tabletek na uspokojenie, mogą sprawdzić się w lekkich stanach podenerwowania, niepokoju oraz przy bezsenności.