Przeziębienie w okresie jesienno-zimowym dotyka niemal każdego. W celu skutecznego złagodzenia objawów ważne jest odpowiednie dobranie leków. Źle zażywane i łączone substancje, mogą być nieskuteczne i szkodliwe, dlatego dla bezpieczeństwa konieczne jest dokładne zapoznanie się z ulotką oraz zwrócenie uwagi na dokładny skład każdego produktu i konsultacja z lekarzem lub farmaceutą.
Przeziębienie objawia się w specyficzny sposób i warto umieć rozpoznać jego symptomy. Zazwyczaj pojawia się lejący katar lub obrzęk i zatkany nos. Często przeziębieniu towarzyszy ból gardła, głowy i mięśni. Charakterystyczny jest też kaszel oraz ogólne osłabienie. Jak zwalczyć każdy z tych objawów?
Leki bez recepty na objawy przeziębienia – uciążliwy katar.
W przypadku dokuczliwego kataru można sięgnąć po tabletki bez recepty, aerozole lub krople do nosa, sztyfty do wąchania oraz olejki do inhalacji. Popularnymi i skutecznymi substancjami jest xylometazolin oraz oxymetazolin. Obie substancje działają obkurczając śluzówkę i pozwalają łatwiej oddychać oraz łagodzą uciążliwy katar. Istotne jednak, żeby nie stosować ich dłużej niż sugeruje dołączona ulotka, ponieważ negatywnie wpłynie to na błonę śluzową. Sztyfty do nosa zawierające olejki eteryczne, dają ulgę i można stosować je przez dłuższy czas niż krople i aerozole. Leki bez recepty są wyjątkowo skuteczne w przypadku kataru i działają przez wiele godzin. Zawierają pseudoefedrynę, często w połączeniu z substancjami przeciwalergicznymi lub chlorowodorkiem triprolydyny. Dzięki nim lejący katar, kichanie oraz swędzenie nosa się zatrzymuje i pozwala swobodnie funkcjonować.
Leki bez recepty na objawy przeziębienia – kaszel.
Kaszel potrafi być wyjątkowo uciążliwy i dlatego, żeby podjąć skuteczne leczenie, trzeba określić jego rodzaj. Może być on mokry, czyli charakteryzować się zbieraniem flegmy w drogach oddechowych. Odrywająca się wydzielina świadczy o potrzebie zastosowania leków rozrzedzających flegmę oraz środków wykrztuśnych. Najpopularniejsze leki bez recepty zawierające substancje na ten rodzaj kaszlu to: acetylocysteina, bromheksyna, ambroksol, sulfogwajakol i karbocysteina.
Suchy kaszel wymaga zupełnie innej formy łagodzenia i krótkotrwały można wyciszyć za pomocą syropów i tabletek zawierających butamirat, kodeinę, dektrometorfan lub porost islandzki. Jeśli jednak utrzymuje się on długo, ważna jest wizyta u lekarza i wykonanie odpowiednich badań.
Leki bez recepty na objawy przeziębienia – ból gardła.
Bolące gardło wywołuje ogromny dyskomfort i może przerodzić się w poważny stan zapalny. Ważne jest podjęcie szybkiego leczenia, opartego na substancjach o działaniu przeciwbakteryjnym oraz znieczulającym. Leki bez recepty występują w postaci pastylek do ssania, aerozoli i syropów. Zawierają one takie substancje odkażające jak chlorochinaldol, chlorek cetylopirydyniowy, diglukonian chlorheksydyny, nanokolid srebra, chlorowodorek benzydaminy oraz często lidokainę, która ma działanie miejscowo znieczulające.
Często pomocne są też płyny służące do płukania gardła, które zawierają np. Diclofenac o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym.
Jak wzmocnić organizm w czasie przeziębienia?
Ogólne osłabienie jest naturalną reakcją organizmu w czasie choroby, ale warto stosować leki bez recepty, które wspomagają odporność. Zalecana jest witamina C, witamina D3, cynk, kapsułki z czosnkiem oraz tran. Należy jednak pamiętać o właściwym dobraniu dawek do swojej wagi, stanu zdrowia i wieku oraz skonsultować dawkowanie z lekarzem na podstawie wyników badania krwi.
Najnowsze komentarze