Kwas hialuronowy w tabletkach to suplement diety reklamowany jako preparat wypełniający przestrzenie międzykomórkowe. Ma dzięki temu nawilżać skórę i włosy, a także amortyzować stawy. Jakie jeszcze właściwości wykazuje kwas hialuronowy w formie tabletek i czy warto go stosować?

Kwas hialuronowy – właściwości

Kwas hialuronowy naturalnie znajduje się w ludzkim ciele – w skórze, chrząstkach oraz mazi stawowej, a także w tkance mięśniowej, w mózgu oraz oczach. Jego rolą jest utrzymanie m.in. skóry, stawów czy włosów w dobrej kondycji. Niestety po 25. roku życia zawartość naturalnego kwasu hialuronowego w organizmie się zmniejsza, czego efektem są problemy ze stawami czy utrata sprężystości skóry.

Zalety kwasu hialuronowego dla organizmu

Kwas hialuronowy ma wiele zalet. Przede wszystkim może:

  • pobudzać produkcję kolagenu, a wspólnie z nim zwiększać elastyczność skóry,
  • nawilżać skórę i włosy,
  • opóźniać procesy starzenia się skóry,
  • przyspieszać regenerację po urazach i uszkodzeniach tkanek miękkich,
  • poprawiać funkcjonowanie stawów, kości i tkanki łącznej,
  • wspomagać leczenie niedoborów mazi stawowej i zmian zwyrodnieniowych stawów,
  • upłynniać pracę stawów,
  • likwidować problem suchej skóry za sprawą właściwości higroskopijnych,
  • zmniejszać widoczność zmarszczek, blizn i rozstępów,

Kwas hialuronowy w tabletkach – czy warto suplementować?

Kwas hialuronowy tabletki” – to hasło zyskujące na popularności w internetowych wyszukiwarkach. Użytkownicy ufają, że substancja ta aplikowana wewnętrznie (doustnie), da maksimum korzyści dla organizmu. Czy rzeczywiście tak jest?

Kwas hialuronowy w tabletkach suplementowany regularnie może dać szereg korzyści, o ile w preparacie zawarto kwas o wysokiej biodostępności – tylko wtedy do organizmu wchłonie się największa możliwa dawka. Ważne jest także zwrócenie uwagi, czy produkt został przetestowany pod kątem jakości przez niezależne instytucje i laboratoria.

Dobrej jakości kwas hialuronowy w tabletkach stosowany regularnie może przyczynić się do wyraźnej poprawy nawilżenia skóry, zwiększenia jej wilgotności i redukcji problemu suchości (ponieważ pomaga wiązać wodę w organizmie). Przyspieszy także gojenie się ran i wspomoże narząd wzroku. Ma szansę również korzystnie zadziałać na stawy i zwiększyć amortyzację. Na efekty trzeba jednak poczekać – średnio co najmniej kilka tygodni.

Warto także pamiętać, że w kwestii opóźniania procesów starzenia się skóry czy rozwiązywania problemów ze stawami, nie można polegać wyłącznie na tabletkach z kwasem hialuronowym. Konieczna jest zbilansowana, bogata w warzywa i owoce dieta, odpowiednie nawodnienie i regularna aktywność fizyczna.