Krwawienie z pochwy podczas stosunku. Zdarza Ci się krwawić podczas stosunku? Obserwujesz krwawienie po seksie? Sprawdź jakie mogą być przyczyny Twoich dolegliwości.

Krwawienie z pochwy po stosunku oraz krwawienia w czasie współżycia to nie zawsze powód do dużego niepokoju. Wiele kobiet wstydzi się tych dolegliwości i zaczyna unikać współżycia, ale nie jest to sposób na pokonanie problemu! Przede wszystkim warto skupić się na znalezieniu jego przyczyny i zasięgnąć porady ginekologa, gdyż krew z pochwy po stosunku oraz plamienia w czasie seksu, mogą oznaczać zarówno błahe, jak i bardzo poważne problemy zdrowotne.

Może Cię zainteresować: Jak uzyskać płaski brzuch?

Krwawienie po pierwszym stosunku to czysta fizjologia – po przerwaniu błony dziewiczej, może pojawić się delikatne krwawienie zarówno w czasie, jak i po współżyciu, ale nie jest to regułą. W niektórych przypadkach może ono w ogóle nie wystąpić lub być tak małe, że nie zostanie zauważone.

Krew podczas stosunku – przyczyny

Krwawienie w czasie współżycia i tuż po stosunku może być spowodowane wieloma czynnikami. Najczęściej powodują je mikrouszkodzenia śluzówki pochwy, wynikające z jej słabego nawilżenia, zbyt głębokiej penetracji czy uszkodzeń mechanicznych. Przyczyną krwawienia mogą być także nadżerki, polipy, endomerioza, infekcje intymne, które mogą przebiegać bez wyraźnych objawów czy choroby weneryczne oraz nowotwory.

Z losowo wybranej kategorii: Środki na potencję ranking

Lekkie krwawienie po stosunku, które następuje w okolicy dni płodnych to zwykle wynik owulacji, ale dla pewności i tak warto skonsultować ten objaw z ginekologiem.

Jeżeli w czasie i po stosunku obserwujesz także inne, niepokojące objawy np. ból brzucha i bóle pleców, pieczenie i swędzenie lub upławy może to oznaczać, że w Twoich drogach rodnych toczy się stan zapalny.

Plamienie po stosunku na początku ciąży

Wszystkie krwawienia i plamienia w ciąży, nie tylko pojawiające się podczas stosunku, to powód do szybkiej konsultacji z lekarzem! W tym przypadku nie ma czasu na zastanawianie się, czy jest to krwawienie spowodowane suchością pochwy oraz dlaczego pojawia się ból brzucha po stosunku w ciąży, gdyż tego typu dolegliwości mogą zwiastować poronienie lub zbliżający się poród.

Zobacz także: Przeziębienie u dziecka objawy

Krwawienie z pochwy podczas stosunku jeżeli nie jest spowodowane chorobami, zbyt brutalnym seksem czy wadami w budowie pochwy, najpewniej związane jest z zaburzeniami nawilżenia śluzówki lub brakiem dostatecznie długiej gry wstępnej. W takim przypadku można zastosować środki nawilżające śluzówkę, ale zawsze należy sprawdzić czy można je bezpiecznie stosować np. z prezerwatywą. Jeżeli stosujesz taki rodzaj antykoncepcji zawsze sięgaj po lubrykanty na bazie wody, które nie powodują uszkodzenia prezerwatywy i mogą być stosowane także u kobiet z alergią kontaktową na składniki innych żeli intymnych.