Kroplówki są wygodną formą dożylnego podawania różnych leków. Kroplówki to sterylne roztwory bądź zawiesiny.  Kroplówki są głównie stosowane u pacjentów niepełnosprawnych, którzy z różnych powodów nie mogą przyjmować leków doustnie, np.: z powodu wrzodów żołądka. Kroplówki stosuje się również u osób starszych, które mają trudności z połykaniem tabletek lub u dzieci, które często się boją i nie mogą przyjmować leków doustnie.
Aby móc podawać kroplówkę w domu, należy udać się do kliniki , gdzie przeszkolona pielęgniarka założy wenflon, a czasami poda też pierwszą dawkę leku. Wenflon umożliwia bezproblemowe podanie leku opiekunowi chorego. Leki, składniki odżywcze i witaminy są wprowadzane do krwiobiegu przez kroplówkę.

Co zawierają kroplówki, a także jaką pełnią rolę:

Jak wspomniano wcześniej , kroplówki są mało inwazyjną, bezpieczną i wygodną formą podawania różnych substancji, w tym środków przeciwbólowych, witamin, minerałów i elektrolitów.
Droga podania przebiega przez żyłę do krwioobiegu pacjenta.
Oprócz najczęściej podawanych leków podaje się je w kroplówce, tzw. wlewy witaminowe. Wlewy witaminowe są często stosowane w leczeniu przebytych chorób, np. grypy żołądkowej, czy długiej antybiotykoterapii, gdzie organizm jest całkowicie wyjałowiony z korzystnych dla jego funkcjonowania witamin, minerałów oraz innych. Wlewy witaminowe to bomba witamin dla Twojego organizmu. Można przyjmować je w domu lub przychodni, wszystko zależy od stanu ogólnego zdrowia pacjenta.

Jakie są wskazania do stosowania kroplówek?

Wskazaniami do stosowania wlewów witaminowych lub innych kroplówek są:

  • przebyte choroby z zastosowaniem bardzo silnej antybiotykoterapii
  • przebyte choroby nowotworowe
  • odwodnienie organizmu pacjenta
  • problemy jelitowe – gastryczne
  • trudność podania leków drogą w sposób tradycyjny, czyli drogą doustną np.: osoby starsze, niepełnosprawne oraz dzieci
  • kobiety po porodzie i w czasie połogu
  • pacjenci po operacjach, czekający na zabieg, a także kobiety w ciąży
  • leki wymagające systematycznego i regularnego przyjmowania
  • anoreksja, bulimia

Bardzo ważną informacją dla wszystkich osób jest to, że kroplówki z substancjami leczniczymi są niedozwolone do stosowania samodzielnie bez uprzedniej konsultacji z lekarzem prowadzącym. Niektóre substancje chemiczne zawierają związki, które mogą być szkodliwe w nadmiernych ilościach. Pierwszą kroplówkę powinien podać lekarz bądź pielęgniarka w przychodni pacjenta. Dzięki rozwiniętej technologii obecnie wizytę domową można zamówić nawet przez prostą aplikację przez telefon.