Dieta wegańska zyskuje na popularności i coraz więcej osób decyduje się na jej stosowanie. Nierzadko zjawisko to można zaobserwować także wśród sportowców. W ich przypadku, pojawia się również temat suplementowania rozmaitych odżywek. W niniejszym artykule, skupimy się na popularnej kreatynie i podpowiemy, jak uzupełnić dietę wegańską o ten niezwykle potrzebny składnik. Zachęcamy do lektury.

Czy kreatyna powinna być suplementowana przez wegan?

Ze względu na fakt, iż dieta wegańska wyklucza spożywanie nie tylko mięsa, ale również innych produktów pochodzenia zwierzęcego, jest uboga w wysokiej jakości białko (niedobory aminokwasów egzogennych), a także utrudnia pokrycie zapotrzebowania organizmu na energię. Problem jest tym poważniejszy, kiedy tego typu formie odżywiania, towarzyszy aktywność fizyczna. Jak można się domyślić, zapotrzebowanie energetyczne osób trenujących, jest znacznie wyższe, toteż muszą one spożywać więcej kalorii niż entuzjaści siedzącego trybu życia. W tym wypadku, bardzo ważnym jest sięgnięcie po odżywki dla sportowców, które pozwolą im te niedobory uzupełnić. Jednym z najpopularniejszych specyfików, stosowanych przez osoby aktywne fizycznie, jest monohydrat kreatyny, który może przynieść bardzo dobre efekty w budowaniu formy. Jej działanie, to m.in.:

  •         Wspieranie zwiększenia siły i rozbudowy masy mięśniowej,
  •         Przyspieszenie odbudowy źródeł energetycznych,
  •         Wzmocnienie mięśni i zwiększenie ich wytrzymałości.

Warto zaznaczyć, że kreatyna powinna być przyjmowana nie tylko w dni treningowe. Dla uzyskania optymalnych efektów, warto zażywać ją także w dni nietreningowe. To, o czym trzeba pamiętać, to fakt, iż suplement powinien być przyjmowany zgodnie z zaleceniami producenta, umieszczonymi na opakowaniu, w którym się znajduje. Osoby, które szukają bezpiecznego produktu o wartościowym składzie, z całą pewnością powinny rozważyć zakup suplementu, jakim jest monohydrat MLO, dostępny w ofercie mlonutrition.pl.

Jakie jeszcze suplementy powinni stosować sportowcy na diecie wegańskiej?

Jak wspomnieliśmy w poprzedniej części artykułu, dieta wegańska jest uboga w energię, a także wysokiej jakości białko. Ponadto, osoby ją stosujące, są znacznie częściej narażone na ryzyko wystąpienia niedoborów wielu składników odżywczych, a także borykają się z ich obniżoną strawnością. To natomiast może przyczyniać się do występowania niektórych chorób, takich jak: krzywica, neuropatia, anemia megaloblastyczna, osteomalacja czy zaburzenia miesiączkowania.

Aby tego uniknąć, warto wzbogacić swoje codzienne posiłki w wysokiej jakości suplementy diety, takie jak np. aminokwasy z glutaminą, pełniące szereg istotnych funkcji w ludzkim organizmie. Aminokwasy uczestniczą w syntezie kwasów nukleinowych, enzymów i hemoglobiny. Regulują wykorzystywanie mikroelementów, uczestniczą w regeneracji kości, mięśni, regulują poziom cukru we krwi i wiele, wiele innych. Glutamina natomiast wpływa pozytywnie na produkcję komórek odpornościowych, a także namnażanie i jakość komórek jelitowych. Wysokiej jakości preparat, stanowiący ich połączenie to BCAA z glutaminą firmy MLO Nutrition, dostępny pod adresem mlonutrition.pl.