Psychoterapia jest jedną z form terapii używanej w celu poprawy samopoczucia psychicznego. Teraz jest ona dostępna także w internecie. Kiedy warto się na nią zdecydować? Na czym dokładne ona polega?

Psychoterapeuta online – kto to jest?

Psychoterapeuta online to osoba, która udziela pomocy psychologicznej i terapeutycznej przez internet. Jest to psycholog z uprawnieniami do prowadzenia terapii, który ukończył odpowiednie studia podyplomowe.

Podobnie jak w przypadku konsultacji z psychologiem online, psychoterapia online może odbywać się za pomocą różnych narzędzi online, takich jak wideorozmowy, komunikatory internetowe czy e-maile. Psychoterapia online pozwala na uzyskanie pomocy zdalnie, bez konieczności dojeżdżania do gabinetu terapeuty.

Kiedy wskazana jest psychoterapia?

Psychoterapia prowadzona jest głównie u osób, które doświadczają problemów psychicznych, behawioralnych, emocjonalnych utrudniających codzienne funkcjonowanie i prowadzą do zaburzeń nastroju.

Dotyczy to różnych typów problemów, na przykład jak depresja, lęk, nerwica, traumatyczne sytuacje, zaburzenia odżywiania, fobie, problemy w relacjach z innymi ludźmi, brak pewności siebie, problemy rodzinne.

Na czym polega psychoterapia online?

Celem psychoterapii online, analogicznie jak tej prowadzonej osobiście, jest pomoc w rozwiązywaniu trudności emocjonalnych i behawioralnych oraz w radzeniu sobie z problemami i kryzysami. Psychoterapeuta online może być również pomocny w lepszym zrozumieniu siebie, poznaniu swoich emocji, a także w uzyskaniu umiejętności radzenia sobie z nimi.

Dla uzyskania najlepszych efektów psychoterapia online powinna być prowadzona systematycznie, według harmonogramu wizyt ustalonego wspólnie z psychoterapeutą.

Psychoterapia przez internet – kiedy warto ją wybrać?

Psychoterapia internetowa może być dobrym rozwiązaniem dla osób, które:

  • mają problem z dostaniem się do gabinetu terapeutycznego, na przykład w ich mieście nie działa żaden gabinet tego typu

  • chcą skorzystać z konsultacji z innym psychoterapeutą

  • zależy im na łatwo dostępnej, szybkiej pomocy psychoterapeutycznej

  • odczuwają większy komfort wtedy, gdy rozmawiają z psychoterapeutą zdalnie niż osobiście

  • zależy im na elastycznych terminach konsultacji, ponieważ w przypadku psychoterapii online mogą one odbywać się także w godzinach popołudniowych, wieczornych, w weekendy

Warto pamiętać o tym, że skorzystanie z usług psychoterapeuty online nie jest odpowiednie dla każdej osoby i może nie być wystarczające w przypadku niektórych, poważniejszych problemów. W takich sytuacjach zaleca się skonsultować z psychoterapeutą osobiście albo udać się do psychiatry.