Zdrowy sen jest tak samo ważny jak aktywność fizyczna. Niestety tempo naszego życia, przemęczenie i stres oraz liczne schorzenia wpływają na to, że dużo osób ma problem z zasypianiem lub walczy z bezsennością. Z pomocą przychodzą koce terapeutyczne. Czy kołdra obciążeniowa może nam pomóc? Czy koce sensoryczne rzeczywiście się sprawdzają?
Zdrowy sen jest tak samo ważny jak aktywność fizyczna. Niestety tempo naszego życia, przemęczenie i stres oraz liczne schorzenia wpływają na to, że dużo osób ma problem z zasypianiem lub walczy z bezsennością. Z pomocą przychodzą koce terapeutyczne. Czy kołdra obciążeniowa może nam pomóc? Czy koce sensoryczne rzeczywiście się sprawdzają?
Kołdra obciążeniowa dla dorosłych poprawia jakość snu
Nie wszystkie osoby cieszą się zdrowym i spokojnym snem. Niektórzy czują nawet w nocy niepokój i przewracają się z jednej strony na drugą. Kołdry obciążeniowe reklamowane są jako lekarstwo na bezsenność i stres, pomagają utrzymać dłużej fazę głębokiego snu, która jest niezwykle ważna i ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Zdrowy sen wpływa na prawidłowe funkcjonowanie wszystkich układów organizmu. Kołdra obciążeniowa naciska na nasze ciało, przynosząc uczucie zadowolenia i relaksu. Mięśnie i stawy się rozluźniają, a układ nerwowy czuje się zrelaksowany. Wydzielane hormony szczęścia i snu dają nam poczucie spokoju, radości i bezpieczeństwa.
Jak dobrać kołdrę terapeutyczną dla siebie?
Obciążenie kołdrą terapeutyczną (https://costway.pl/koldry-obciazeniowe) działa odprężająco i jednocześnie obniża poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu. Równomierny nacisk na ciało wprowadza w stan relaksu, mimo że ciężar kołdry obciążeniowej jest dość wyraźnie wyczuwalny. Ucisk ten jest jednak bardzo przyjemny i porównywany do przytulenia lub delikatnego masażu. Kołdra obciążeniowa może zdecydowanie wydłużyć fazę głębokiego snu. Oczywiście pod warunkiem, że zostanie odpowiednio dopasowana do Twojej wagi. Ile powinna ważyć kołdra obciążeniowa dla dorosłego? Ciężar kołdry powinien stanowić około 10% masy ciała osoby, która pod nią śpi. Kołdra powinna mieć również odpowiednią wielkość – tak, żebyś mógł cały się nią przykryć. Z czego zrobiona jest kołdra obciążeniowa? Kołdry obciążeniowe wykonane są najczęściej z bawełny, a w ich wnętrzu znajdują się trwałe i nietoksyczne elementy, najczęściej szklane koraliki, które są odpowiedzialne za ciężar kołdry. To właśnie właściwe dobranie wagi kołdry wpływa na złagodzenie stresu i przyczynia się do lepszej jakości snu.
Kiedy warto korzystać z kołdry obciążeniowej?
Kołdra obciążeniowa dla dorosłych stosowana jest w celu zapobiegania lub łagodzenia zaburzeń snu. Może ona być szczególnie przydatne wtedy, kiedy żyjemy pod presją i dręczą nas różnego rodzaju lęki. Pomaga również w przypadku takich chorób jak ADHD, zespół Aspergera, autyzm, demencja czy Alzheimer. Kołdry obciążeniowe stosowane są w medycynie już od jakiegoś czasu, ale głównie w ośrodkach terapeutycznych i w szpitalach. Coraz częściej sięgają jednak po takie rozwiązanie klienci indywidualni. W sklepach internetowych znajdziesz modele dostępne dla dorosłych i dla dzieci. Kołdry terapeutyczne doskonale sprawdzą się w przypadku osób, które mają problemy z zasypianiem i bezsennością. To również zalecany element wsparcia terapii w przypadku osób, które nie radzą sobie ze stresem, cierpią na depresję lub mają napady lęku i paniki. Osoby, które nie mają żadnych poważnych dolegliwości, po prostu uważają, że kołdry przyczyniają się do ich lepszego samopoczucia.
Jak używać kołdrę obciążeniową?
Generalnie nie zaleca się używania kołdry terapeutycznej przez całą noc. Szczególnie na początku możesz wykorzystywać ją tylko podczas zasypiania, najlepiej 20 minut przed zaśnięciem. Ale kołdra obciążeniowa może pełnić swoje zadanie również w ciągu dnia, podczas relaksu na kanapie czy też oglądania telewizji. Z czasem, jeśli będziesz się z tym czuł komfortowo, możesz spać pod taką kołdrą przez całą noc. Wszystko jednak zależy od Twoich indywidualnych preferencji.
Najnowsze komentarze