Jeśli zauważyłeś/aś pierwsze zmiany związane ze skórą głowy lub włosami to powinien być pierwszy impuls do umówienia wizyty u trychologa. Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy z powagi sytuacji i bagatelizujemy zmiany związane z naszymi włosami. Staramy się zmieniać swoje przyzwyczajenia, produkty do pielęgnacji lub stosujemy różne diety.

Niestety czasami te kroki nie są wystarczające, a źródło problemu, który nam dokucza tkwi gdzieś wewnątrz. Jeśli schorzenie zdiagnozowane jest odpowiednio wcześnie lub nie jest na tyle inwazyjne, jego pozbycie się nie będzie takie trudne. Niestety czasem trycholodzy spotykają się z takimi przypadkami, dla których leczenie zaplanowane jest na kilka tygodni lub też miesięcy. Niezależnie od tego, co specyficznego zauważyłeś na skórze swojej głowy, czym prędzej zarezerwuj wizytę u specjalisty, aby nie pogorszyć stanu swojego zdrowia.

Trycholog – czyli specjalista od skóry głowy

Trycholog to nikt inny, jak specjalista zajmujący się wszystkimi problemami, związanymi ze skórą głowy i włosów. Różnica pomiędzy nim, a dermatologiem jest jednoznaczna, w tym przypadku skupiamy się jedynie na schorzeniach skóry głowy. Jeśli więc zauważyłeś zwiększoną ilość wypadających włosów, najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta u tego właśnie specjalisty. Zadaniem trychologa jest dogłębna analiza doskwierającego nam problemu, na podstawie widocznych objawów.

Należy do nich łuszczenie się skóry głowy, świąd, zaczerwienienia, krostki lub chociażby nadmierne wypadanie włosów. Niestety wiele z tych osób, u których widać już pierwsze następstwa choroby, decyduje się na wizytę dopiero w tedy, gdy problem staje się widoczny. Mowa tutaj o łysieniu, czy chociażby kwestii estetycznej skóry naszej głowy. Następnie możemy być poproszeni o przystąpienie do serii badan. Ocena kondycji włosa, mieszków włosowych, czy badanie pod mikroskopem. Jeśli problem jest rozpoznany, przystępujemy do wdrażania leczenia. Czasem jest to kwestia użycia specjalistycznych kosmetyków, zażywania sterydów lub konieczność poddawania się zabiegom.

Co może być przyczyną wypadania włosów?

Opinii na temat wypadających włosów udzieli każdy trycholog. Bydgoszcz, Warszawa czy Kraków to miasta posiadające przynajmniej jeden gabinet trychologiczny, w którym można skorzystać z rad i cennych wskazówek od specjalistów. Podstawową przyczyną wypadających włosów mogą być zaburzenia hormonalne. To przypadek dotykający zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Zwykle odpowiada za to testosteron, którego wysokie stężenie we krwi doprowadza do wypadania włosów.

Oczywiście niektóre przypadki są proste do rozwiązania i wyleczenia. Zalicza się do nich między innymi nieodpowiednie odżywianie, zła dieta lub stresujący tryb życia. W tych sytuacjach znacznie łatwiej jest przywrócić skórze głowy odpowiednią kondycję. Niezależnie od tego, na jakie poboczne choroby cierpisz i jaki jest stopień zaawansowania Twojego problemu, zdecyduj się na pierwszą wizytę u trychologa.