Kiedy wykonuje się badanie MRI?
W obecnych czasach rezonans magnetyczny (MRI – magnetic resonance imaging) jest jedną z podstawowych metod diagnostyki obrazowej. Jest bezinwazyjne i bezbolesne, choć niektórzy pacjenci odczuwają dyskomfort związany chociażby z koniecznością przebywania w dość ciasnej i zamkniętej przestrzeni. Niemniej z rezonansu magnetycznego korzystają obecnie specjaliści z wszystkich dziedzin, ponieważ jest to metoda nowoczesna, dokładna i pozwala na wczesne wykrycie licznych chorób układu nerwowego i naczyniowego, a także monitorowanie postępów leczenia.
Jak wykorzystuje się rezonans magnetyczny w diagnostyce?
W wielu przypadkach wykorzystuje się do diagnostyki rezonans magnetyczny – MRI. To badanie bezpieczne i bezbolesne oraz wyróżnia się bardzo dużą precyzją. Dlatego właśnie stało się bazą diagnostyki obrazowej. Z zasady bowiem wykorzystuje naturalne pole magnetyczne ludzkiego organizmu, a uzyskany wynik cechuje się dokładnością i jest podstawą dla lekarza do wdrożenia odpowiedniej terapii. Warto zwrócić uwagę na fakt, że badanie MRI pozwala nawet wykryć nowotwory mózgu i innych organów w jego wczesnym stadium rozwoju. Tym samym jest to najlepsza metoda diagnostyczna, która wielu pacjentom uratowała już życie. Najczęściej wykonywany jest rezonans magnetyczny głowy. Poza tym lekarze zlecają też rezonans kręgosłupa, jamy brzusznej oraz innych części ciała, bo w tym wypadku nie ma żadnych ograniczeń. W efekcie uzyskuje się obraz narządów wewnętrznych człowieka we wszystkich płaszczyznach.
Na czym polega rezonans magnetyczny?
Wielu pacjentom zalecana jest też tomografia komputerowa. To badania w pewien sposób podobne do siebie i zalicza się je do tej samej grupy. Warto jednak pamiętać o tym, że diagnozuje się tym sposobem inne tkanki, a sama tomografia wytwarza promieniowanie, które jest szkodliwe dla zdrowia. Dlatego właśnie nie należy jej zbyt często powtarzać. Tego ograniczenia nie ma w przypadku badania rezonansem magnetycznym też przy zastosowaniu kontrastu, ponieważ jest ono bezpieczne. Z drugiej strony to ile kosztuje rezonans magnetyczny, motywuje do tego, by nie wykonywać go, o ile nie ma konkretnych wskazań. Rezonans magnetyczny najczęściej się zleca po przeprowadzeniu innych badań diagnostycznych
Kiedy rezonans magnetyczny głowy jest najlepszą metodą diagnostyczną?
Warto zwrócić uwagę, że funkcjonalny rezonans magnetyczny umożliwia bardzo szeroką diagnostykę. Na przykład pozwala zbadać szpik kostny – co jest niemożliwe na przykład za pomocą RTG (promieniowanie rentgenowskie) czy przy tomografii komputerowej. W efekcie uzyskuje się dokładny obraz układu mięśniowo-szkieletowego, naczyń krwionośnych, jamy serca, jamy brzusznej. Bardzo często do wykonania badania wskazaniem jest podejrzenie nowotworu, konieczność zdiagnozowania stanów zapalnych, a także ocena chorób ośrodkowego układu nerwowego takich jak stwardnienie rozsiane, choroba Alzheimera oraz inne choroby demielinizacyjne i choroby otępienne.
Obraz tkanek miękkich w rezonansie magnetycznym
Rezonans magnetyczny pozwala także precyzyjnie zbadać okolice przysadki mózgowej, oczodołu, tylnej części jamy czaszki. Dlatego właśnie to podstawowe narzędzie do diagnostyki udarów mózgu oraz bada zaburzenia neurologiczne o niewyjaśnionym pochodzeniu. Rezonans głowy jest podstawową metodą badania także, gdy bada się guzy kanału kręgowego, urazy tkanek miękkich, narządy wewnętrzne
Poza tym wskazaniami do przeprowadzenia rezonansu magnetycznego są też guzy oraz urazy w tkankach miękkich, choroby serca i dużych naczyń, a także płuc oraz nowotwory narządów płciowych u kobiet i mężczyzn.
Zalecenia do wykonania rezonansu magnetycznego
Wielu pacjentów zastanawia się, jak przebiega rezonans magnetyczny. Warto pamiętać o tym, że nawet lekki dyskomfort związany z przebywaniem w zamkniętej przestrzeni nie powinien wywoływać lęku. Badany podczas diagnostyki znajduje się w tunelu. Działa on nieco jak skaner, a zasada jest taka, że pacjent musi być nieruchomy. Dlatego warto ułożyć się wygodnie, a w niektórych przypadkach w naszej pracowni rezonansu magnetycznego bada się po podaniu środków uspokajających. Są też pacjenci, u których można wykorzystać metodę znieczulenia ogólnego. Taką decyzję podejmuje lekarz prowadzący. Sam tunel jest dość wąski. Dlatego właśnie osoby borykające się z klaustrofobią mogą czuć się w nim niekomfortowo. Warto pamiętać o tym, że w pracowni rezonansu magnetycznego jest włączone światło oraz wentylacja, a pacjent ma kontakt z personelem medycznym z wykorzystaniem kamery i mikrofonu. Często pacjentom daje się również zatyczki do uszu lub słuchawki tłumiące hałas, ponieważ urządzenie emituje dźwięki przypominające odgłosy wirującej pralki. Nie można doprowadzić do ruchów pacjenta, gdyż może utrudniać uzyskanie wyraźnego obrazu, a tym samym sprawi, że badanie będzie nieefektywne. Dlatego w przypadku konieczności zmiany pozycji to stół się przemieszcza, a nie pacjent.
Możliwości rezonansu magnetycznego – nowoczesne badania obrazowe
Samo badanie rezonansem magnetycznym jest na tyle bezpieczne i nieinwazyjne, że można po nim wrócić do swoich aktywności. Wymaga natomiast przygotowania. Trzeba pamiętać, że skierowanie na badanie za pomocą rezonansu magnetycznego wystawia lekarz specjalista. Najczęściej jest to ostatnia z metod diagnostycznych, którą stosuje się, gdy inne okazały się nieefektywne. Warto więc lekarzowi kierującemu zgłosić, jakie leki przyjmujemy, by ocenił on ich wpływ na samo badanie. Poza tym tego dnia należy się ubrać lekko i wygodnie, nie można mieć na sobie żadnych metalowych przedmiotów, więc metaliczne implanty ortopedyczne, rozrusznik serca, aparaty ortodontyczne czy metaliczne ciała obce należy lekarzowi zgłosić. Jeśli nie jest konieczne podanie kontrastu, to nie trzeba być tego dnia na czczo. Względnymi przeciwwskazaniami mogą w tym wypadku być niektóre schorzenia nerek. Rezonans magnetyczny jest obecnie standardem nowoczesnej diagnostyki.
Najnowsze komentarze