Czym jest dieta ketogeniczna?

Dieta keto polega na wdrożeniu do jadłospisu dużej ilości zdrowych tłuszczy przy jednoczesnym ograniczeniu spożywanych węglowodanów. Głównym założeniem diety ketogenicznej jest wejście w stan ketozy, który skutkuje całkowitą transformacją metabolizmu. Organizm osoby będącej w stanie ketozy, przestaje pobierać energię z cukrów (glukozy) i zaczyna karmić się ciałami ketonowymi, które są dostarczane w postaci zdrowego tłuszczu. Paradoksalnie to właśnie tłuszcze najskuteczniej rozprawiają się z nadmiarem tkanki tłuszczowej.

Jak wejść w stan ketozy?

Wejście w stan ketozy wymaga czasu i odpowiedniego przygotowania. Warto zaopatrzyć się w urządzenie do mierzenia ketonów, dzięki któremu będziemy mieć pewność, że keto adaptacja została przeprowadzona pomyślnie. Wejście w ketozę wymaga podjęcia dość radykalnych działań. Konieczne jest drastyczne obniżenie spożywanych węglowodanów na rzecz zdrowych tłuszczy. Warto pamiętać, że w okresie adaptacji stan samopoczucia może chwilowo ulec pogorszeniu – jest to okres nazywany keto grypą bądź kryzysem ozdrowieńczym.

Jak mierzyć poziom ciał ketonowych?

Aby wiedzieć, czy jesteśmy w stanie ketozy, koniecznie musimy zaopatrzyć się w glukometr do pomiaru ciał ketonowych keto-mojo. Uważa się, że keto adaptacja może trwać od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy. Konieczne jest zatem, aby w tym czasie opracować idealny keto jadłospis dla siebie i stale kontrolować poziom ciał ketonowych we krwi.

Jak wygląda keto jadłospis?

Ketoza wymaga dość skrupulatnych obliczeń i utrzymywania stałego poziomu ciał ketonowych. Osoby, które dopiero wchodzą w świat ketozy, mogą odnieść wrażenie, że ketogeniczny sposób odżywiania jest skomplikowany i wymaga sporo czasu i zaangażowania. Rzeczywiście zrozumienie zasad, które obowiązują na diecie keto może zająć trochę czasu i wymaga dodatkowej edukacji. Warto jednak pamiętać, że wszystko jest kwestią nastawienia – coś co wydaje się być potencjalnie problematyczne może okazać się niezwykle rozwijające. Wiele osób twierdzi, że po jakimś czasie komponowanie keto posiłków staje się czystą przyjemnością.

Jakie są zalety diety keto?

Najbardziej efektownym skutkiem stosowania diety ketogenicznej jest zauważalna redukcja tkanki tłuszczowej. Warto jednak pamiętać o tym, że dieta keto nie jest dietą typowo odchudzającą. Keto to styl odżywiania, którego celem jest podniesienie komfortu życia i poprawa samopoczucia. Badania dowodzą, że ciała ketonowe mogą ochraniać komórki nerwowe. Oznacza to, że zwiększona podaż tłuszczy w diecie może stanowczo obniżać ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera i Parkinsona oraz inne zaburzenia neurogenne. Wiele osób twierdzi, że dieta keto pomaga uporać się w depresją i stanami lękowymi.

Czy dieta ketogeniczna jest dla każdego?

Dieta wysokotłuszczowa jest kluczem do zdrowia i sprawności, pod warunkiem, że u osoby, która ją stosuje nie odnotowano zaburzeń pracy wątroby lub nerek. Dieta keto, zwłaszcza w początkowym etapie, wymaga od tych narządów wzmożonej pracy. Osoby, które cierpią na jakiekolwiek zaburzenia w obrębie wątroby i nerek, powinny skonsultować zmianę nawyków żywieniowych z lekarzem. Konieczne jest także wykonanie stosownym badań przed rozpoczęciem keto adaptacji.