Katar sienny czyli alergiczny nieżyt nosa jest bardzo nieprzyjemną dolegliwością, która często utrudnia codzienne funkcjonowanie. Wszyscy, którzy borykają się z tym przewlekłym katarem doskonale wiedzą jakim problemem jest stale cieknąca wydzielina z nosa. Co powoduje to schorzenie i jak sobie  z nim radzić – poznajcie najważniejsze informacje.

Objawy kataru siennego

Przewlekły katar może wystąpić u nas w każdym wieku, jest to skutek ciągłego wzrostu osób chorujących na różnorodne alergie wziewne, które cierpią na katar sienny. Jak rozpoznać alergiczny nieżyt nosa? Głównym objawem jest stale występujący katar o wodnistej konsystencji, szczególnie nasilony rano. Przewlekły katar sienny objawia się również częstym kichaniem i swędzeniem w nosie, a także drapaniem w gardle oraz spływającą do gardła wydzieliną.

Warto zobaczyć: Jak leczyć alergię? 

Przyczyny alergicznego nieżytu nosa

Alergiczny nieżyt nosa jest związany z wystąpieniem u danej osoby alergii na określone rzeczy. Przewlekły katar najczęściej występuje u osób uczulonych na roztocza kurzu domowego, ale też  u osób uczulonych na sierść zwierząt albo pyłki roślin. Aby dowiedzieć się na co konkretnie jesteśmy uczuleni musimy udać się do alergologa i wykonać testy alergiczne. W ten sposób lekarz dobierze odpowiednie leki i model katar alergiczny leczenie, a my będziemy wiedzieć jakiego alergenu musimy unikać.

Katar alergiczny leczenie

Na pewno wszyscy cierpiący na alergiczny nieżyt nosa zastanawiają się co na katar będzie najlepsze. Najczęściej taki typ kataru leczy się stosując odpowiednio dobrane przez alergologa leki z gatunku antyhistaminowych, hamujących działanie alergenu. Czasami zaleca się też preparaty aplikowane do nosa czyli krople lub spray. Warto leczyć alergiczny nieżyt nosa, ponieważ przewlekły katar, który nie jest leczony, może doprowadzić np. do zapalenia zatok czy nawet rozwoju astmy oskrzelowej. Katar sienny szczególnie może być niebezpieczny dla dzieci, gdyż może spowodować rozwój infekcji górnych dróg oddechowych.

Zobacz też: Ból gardła leczenie

Co na przewlekły katar?

Oprócz wizyty u lekarza i zastosowania zaleconych leków można też pomóc sobie kilkoma innymi sposobami. Przede wszystkim warto zainwestować w oczyszczacz oraz nawilżacz powietrza, gdyż te urządzenia pomogą stworzyć w naszym domu powietrze, którym dobrze się oddycha alergikom. Przewlekły katar może też powodować nieprzyjemne uczucie zatkanego nosa, które można trochę zniwelować poprzez stosowanie inhalacji z dodatkiem np. olejku eukaliptusowego lub rumianku.