Bor to mniej znany pierwiastek, który pełni bardzo ważną rolę w ludzkim organizmie. Występuje w wielu smacznych warzywach i owocach. Podpowiadamy, jakie są jakie właściwości i czemu należy go spożywać.
Właściwości boru
Bor to minerał śladowy, który znajduje się w wielu ogólnodostępnych produktach pochodzenia roślinnego. Ponadto można go nabyć w postaci suplementu diety. Omawiany pierwiastek wykazuje wiele właściwości prozdrowotnych. Po pierwsze ma pozytywny wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. Wzmacnia koncentracje i poprawia zdolność zapamiętywania. Jego regularne dawkowanie jest, niezbędne do prawidłowego działania gospodarki wapniowej w organizmie. Bor występuje w kościach, zapobiega zapaleniom stawów i odgrywa ważną rolę w metabolizmie wapnia, fosforu oraz magnezu.
Pozwala uniknąć osteoporozy i chorób reumatycznych. Ponadto poprawia koordynację ruchową i przyśpiesza gojenie się ran. Ze względu na stymulacje poziomu testosteronu stanowi bardzo ważny minerał dla mężczyzn. Dzienna dawka bory powinna wynosić od 2 do 5 mg.
Naturalne źródła boru
Jak widać, bor jest bardzo istotnym minerałem i należy zadbać o jego odpowiednią suplementację. Można go znaleźć w wielu owocach i warzywach, a także w produktach powstałych na ich bazie. Jednym z nich jest awokado, którego jeden owoc może spełnić dzienne zapotrzebowanie na ten pierwiastek. Kolejnym dobrym źródłem boru są rodzynki zawierające dużo cennego błonnika i minerałów. Jedna garść tych smacznych owoców równa się blisko 1 mg omawianego minerału. Inne naturalne słodkie rośliny mające w sobie dużo boru to: jabłka, gruszki oraz brzoskwinie. Innym doskonałym źródłem boru są orzechy. Mogą występować w postaci prażonej, solonej, a nawet jako masło orzechowe.
Niezależnie od preferowanej postaci dostarczają dużo boru i bezcennych, zdrowych tłuszczów. Inne mniej oczywiste źródła tego pierwiastka to: kawa, mleko, ziemniaki, fasola, wino i wszystkie soki oraz przetwory powstałe na bazie wyżej wymienionych warzyw i owoców.
Objawy niedoboru boru
Chociaż organizm nie potrzebuje zbyt dużej ilości boru, to jego niedobór jest mocno odczuwalny. Po pierwsze może to skutkować osteoporozą oraz problemami ze stawami. Kolejną konsekwencją omawianego stanu rzeczy może być nadmierne wydalanie wapnia i magnezu, mające tragiczne konsekwencje dla stanu zdrowia ludzkich kości. Nie można zapominać negatywnych skutkach dla działania układu nerwowego. Są to: pogorszenie pamięci i koncentracji oraz stany depresyjne. Innym objawami niedoboru boru mogą, być skurczę mięśni, zaburzenia hormonalne, a w najgorszym scenariuszu powstanie nowotworów.
Niewystarczające ilości tego minerału wiążą się z nieprawidłowym funkcjonowaniem tarczycy i przyśpieszoną akcją serca. Ponadto taki stan rzeczy powoduje zbyt słabą produkcję testosteronu oraz estrogenu. Na koniec warto wspomnieć o skutkach nadmiaru minerału w organizmie. Najczęściej są to: reakcje alergiczne, wypadanie włosów, biegunka, wymioty, bóle brzucha i inne problem z funkcjonowaniem układu pokarmowego.
Więcej na temat Boru znajdziesz na stronie https://auraherbals.pl/leksykon/bor/
Najnowsze komentarze