Aktualnie można wyróżnić wiele różnych chorób oczu. Niektóre z nich są znacznie bardziej poważne, a inne zdecydowanie mniej. Warto dowiedzieć się nieco więcej o zespole suchego oka, poznając jednocześnie najskuteczniejsze metody łagodzenia najczęściej występujących objawów tego schorzenia.

Co trzeba wiedzieć o zespole suchego oka? Co to właściwie jest?

Zespół suchego oka to nic innego, jak przewlekła choroba oczu, polegająca na produkowaniu niedostatecznej ilości łez. Ma to również związek ze zbyt szybkim ich wysychaniem. Takie choroby oczu mogą prowadzić do bardzo przykrych konsekwencji, szczególnie wtedy, gdy będzie się je lekceważyło.

Najpopularniejsze objawy zespołu suchego oka

W tym miejscu warto wymienić najpopularniejsze objawy zespołu suchego oka. Chodzi przede wszystkim o:

  • suche i obrzęknięte oczy,
  • rozmyte pole widzenia,
  • zaczerwienienie pojawiające się na oku,
  • uczucie kłucia i pieczenia,
  • łzawiące oczy.

Jak widać zespół suchego oka jest dość łatwy do zdiagnozowania i taką chorobę oczu trudno pomylić z jakąkolwiek inną. Kluczowe jest to, aby zajął się tym wykwalifikowany specjalista, potrafiący dobrać m.in. odpowiednie krople do oczu.

Najczęstsze przyczyny występowania zespołu suchego oka – na co zwrócić uwagę?

Zespół suchego oka może mieć bardzo zróżnicowane podłoże. Wystarczy wspomnieć chociażby o tym, że taka choroba jest w stanie pojawić się u pacjenta na skutek nieodpowiedniego przyjmowania leków lub też jako objaw przewlekłego i poważnego schorzenia. Kogo dotyka najczęściej? Przede wszystkim seniorów.

Najskuteczniejsze metody łagodzenia objawów zespołu suchego oka

W tym miejscu wypadałoby poznać najskuteczniejsze metody łagodzenia najpoważniejszych objawów zespołu suchego oka. Polecane sposoby to m.in.:

  • właściwa higiena oczu,
  • wysokiej jakości krople do oczu – dopasowane m.in. do użytkowników soczewek kontaktowych, przypadłości oraz miłośników sportu,
  • nawilżenie powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywa się na co dzień,
  • dopasowanie leków, które nie będą wywoływać skutków ubocznych i skonsultowanie się ze specjalistą.

Kluczowym aspektem w tym wszystkim jest też regularne zdejmowanie soczewek. Jeśli chodzi o wspomniane wyżej krople do oczu, aktualnie pacjenci mogą się zdecydować m.in. na krople na dzień i noc, łagodzące łagodne, umiarkowane i uporczywe objawy zespołu suchego oka. W ofercie znajdują się również krople do oczu dla osób pracujących przed komputerami i w biurach, czy też dla pacjentów spędzających dużo czasu poza domem. Jak widać nie pozostaje nic innego, jak przeanalizować dostępne krople do oczu i wraz ze specjalistą wybrać dla siebie optymalną propozycję. 

Zespół suchego oka można wyleczyć, dlatego też pacjenci zmagający się z tego typu chorobami oczu wcale nie muszą panikować. Najważniejsze jest to, aby zespół suchego oka nie został zbagatelizowany. Pacjent powinien umówić się na profesjonalną wizytę u specjalisty oraz dostosować się do wszelkich wskazówek związanych z łagodzeniem objawów omawianego schorzenia. Dzięki temu jego stan znacznie się poprawi.