Dobre tabletki na uspokojenie i sen – Wiele osób cierpi na różnego rodzaju schorzenia psychiczne, bądź też na co dzień ma do czynienia z lekami na uspokojenie i zastanawia się jakie są najsilniejsze leki na uspokojenie to poniżej przedstawiamy bardzo ogólne zestawienie. Nie będziemy tu omawiać leków jak i suplementów dostępnych bez recepty, ponieważ w porównaniu z silnymi lekami opartymi na benzodjazepinach w zasadzie one nie działają.

Przeczytaj także: Skuteczne leki nasenne

Chcielibyśmy stworzyć listę najlepszych i naprawdę mocnych leków na uspokojenie, jak zdarzyło nam się czytać w innych artykułach, w których hydroksyzyna wymieniana jest jako silny lek na uspokojenie to wydaję się być jakąś dużą pomyłką. Hydroksyzyna w zasadzie nie działa na osoby, które miały kontakt z mocniejszymi benzodjazepinami.

Najsilniejsze leki uspokajające

Najsilniejsze tabletki na uspokojenie bez recepty ? Jako najmocniejszy lek z grupy benzodjazepin to Clonazepam działa mocno rozluźniającą przy pierwszym kontakcie z tego typu lekiem pojawiają się stany euforyczne. Jako substancje aktywną posiada klonazepam , który ma działanie rozluźniające , przeciwlękowe oraz w większych dawkach nasenne.

Na drugim miejscu umieścilibyśmy Xanax , który zawiera alprazolam w większych dawkach skutecznie znosi napięcie nerwowe , rozluźnia mięśnie szkieletowe a w większych dawkach działa nasennie . Na trzecim miejscu jest relanium czyli substancja aktywna o nazwie diazepam , działa przeciwlękowo , uspokajająco w większych dawkach także nasennie

Kolejnym na liście jest Alprox, jego substancja aktywna to alprazolam , który ma krótki okres działania w zasadzie jest to pochodna benzodjazepin ma działanie uspokajające jak i nasenne

Przeczytaj także: Modafinil czy armodafinil który wybrać – Leki dodające energii na koncentracje

Najlepsze leki uspokajające

Należy pamiętać że leki z grupy benzodjazepiny zalecane są do leczenia krótkotrwałego a bardziej doraźnie niż lecznico. Mają likwidować lęki, uspokajać czy tez prze krótki czas działać nasennie. Ich długotrwałe stosowanie może powodować uzależnienie a z czasem rośnie tolerancja na lek i będzie konieczne zwiększanie dawki żeby uzyskać ten sam efekt.

  • Bezodjazepiny dzielimy na krótko działające jak Afobam ; Lorafen ; Xanax ; lorazepam działające w naszym organizmie 2-4 godziny ( utrzymuje się w organizmie do 20 godzin )
  • Po te o średnim działaniu jak Lexotan ; bromazepam ; klobazam działające do 4- godzin (metabolity utrzymują się do 60 godzin )
  • Po te długo działające jak diazepam ; klonazepam ; Cloranxen ; Tranxene ; Rudotel działają do 4-6 godzin ( utrzymuje się w organizmie do 80 godzin )

Najmocniejsze benzodjazepiny : Jeżeli mielibyśmy bardzo uogólnić, który lek uspokajający jest najsilniejszy to wyglądało by to w ten sposób:

  1. Clonazepam
  2. Xanax
  3. Relanium
  4. Alprox
  5. Lorafen

Czy opisie jak długo działają należy dodać dodatkowy parametr jak długo są w naszym organizmie. Mimo że już nie odczuwamy silnego działania leku jego pochodne są w dalszym ciągu obecne.  Ponieważ po kilku godzinach ich działanie słabnie ale dana substancja dalej nie została rozłożona w organizmie. Meridia sprzedam

Podczas stosowania leków z grupy benzodjazepin nie należy spożywać alkoholu ponieważ zwiększa on działanie leku, podobnie jest w przypadku leków nasennych, które są stosowane jednocześnie z benzodjazepinami.

Może cię zainteresować temat: Leki uspokajające ranking

Leki z grupy bennodjazepin różni ą się między sobą czasem działania i sposobem działania, jedne sinień działają przeciw lękowo drugie bardziej nasennie a kolejna grupa bardziej wpływa na rozluźnienie mięśni szkieletowych. W przypadku przedawkowania benzodjazepin stosuję się flumazenil , który w ciągu minuty blokuje receptory benzodjazepin w mózgu.

Poniżej tabela najczęściej spotykanych występujących pod różnymi nazwami benzodjazepin oraz ich czas występowania w organizmie.

Nazwa leku
Czas jego półtrwania w organizmie  (h)
Odpowiednik (10 mg diazepamu)
Alprazolam ( Alprox , Xanax) 6-12 0.5
Chlordiazepoxide (Normaxy , Librium) 5-30 [36-200] 25
Bromazepam (Bromazanil, Lexotan, Lexomil) 10-20 5-6
Clonazepam (Rivotril , Klonopin , Epizep ) 12-60 20
Clorazepate (Tranxene) [36-200] 15
Clobazam ( Clozure , Frisium) 18-50 0.5
Estazolam (ProSom) 10-24 1-2
Diazepam (Bensedin , Valium ; Relanium) 20-100 [36-200] 10
Flurazepam (Dalmane) [40-250] 15-30
Flunitrazepam (Rohypnol) 18-26 [36-200] 1
Ketazolam (Anxon) 30-100 [36-200] 15-30
Halazepam (Paxipam) [30-100] 20
Loprazolam (Dormonoct) 6-12 1-2
Lormetazepam (Noctamid) 10-12 1-2
Lorazepam (Ativan) 10-20 1
Medazepam (Nobrium) 36-200 10
Nitrazepam (Mogadon) 15-38 10
Oxazepam (Serax, Serepax) 4-15 20
Quazepam (Doral) 25-100 10-20
Prazepam (Centrax) [36-200] 20
Temazepam ( Signopam , Normison, Euhypnos) 8-22 0.5
Z grupy leków nie będących benzodiazepinami

ale o podobnym działaniu, bardziej nasennnym

( najmocniejsze leki nasenne )
Zaleplon (Sonata) 2 20
Zolpidem ( Nasen , Stilnox Ambien, Stilnoct) – Lek nasenny 2 20
Zopiclone (Zimovane, Imovane) 5-6 15

Dobre leki uspokajające to niekoniecznie te najmocniejsze, osoba, która nie miała większej styczności z lekami na uspokojenie, wystarczy takiej osobie mała dawka słabej benzodjazepiny. Natomiast osoby, które częściej stosowały tego typu leku, organizm będzie już uodporniony i nie będzie reagował na małe dawki leków uspokajających.

Może cię zainteresować temat: Nazwy silne leki uspokajające na receptę – Jakie są leki na rozluźnienie mięśni bez recepty