główne_Oprogramowanie-medyczne-MedycZgodnie z rozporządzeniem wprowadzonym przez Ministra Zdrowia, od 1 sierpnia 2014 roku wszystkie podmioty prowadzące działalność leczniczą zobowiązane są do prowadzenia elektronicznej dokumentacji medycznej pacjentów. Ta zmiana to krok ku usprawnieniu dotychczasowego działania służby zdrowia. Dla właścicieli placówek medycznych i lekarzy oznacza inwestycję w kompleksowe oprogramowanie medyczne, które ułatwi ich dotychczasową pracę. Jak wybrać dobry program do gabinetu i przychodni? Jakie funkcje powinien posiadać? Podpowiadamy!

Oprogramowanie medyczne – System rejestracji pacjentów

Dobre oprogramowanie medyczne powinno posiadać system rejestracji pacjentów (najlepiej zintegrowany z innymi programami np, platformą eWUŚ). Ta funkcja zdecydowanie skraca czas zapisów i optymalizuje pracę placówki. Dzięki takiemu systemowi personel ma pełen dostęp do danych pacjentów oraz grafików swoich współpracowników, a dodatkowo program ułatwia szybkie zapisywanie na wizytę.

Z drugiej strony zyskują także pacjenci, którzy nie muszą stać w długich kolejkach i wypełniać zbędnych formalności. Zdobywają także wgląd do dostępnych terminów, a każdą wizytę mogą z łatwością odwołać. Elektroniczny system rejestracji pacjentów zdecydowanie poprawia komfort usługi, a zatem wpływa na lepszą ocenę placówki.

Oprogramowanie medyczne – Elektroniczna dokumentacja medyczna i kartoteka online

Dane papierowe systematycznie zastępowane są przez dokumentację elektroniczną, co prawdopodobnie już się nie zmieni. Elektroniczna dokumentacja medyczna i kartoteka medyczna to przede wszystkim prosty dostęp do historii chorób pacjenta i możliwość wzajemnego udostępniania jej pomiędzy innymi specjalistami. Pozwala na gromadzenie i przechowywanie niezbędnych informacji, ale także gwarantuje ich zabezpieczenie przed dostępem niepowołanych osób. Ponadto eliminuje konieczność korzystania z często nieczytelnej dokumentacji papierowej, co przekłada się na komfort pracy.

Organizacja pracy placówki

Oprogramowanie medyczne takie, jak na przykład Medyc posiada moduł zarządzania placówką, a więc wszelkie funkcje gwarantujące sprawną organizację pracy gabinetów. Co to oznacza w praktyce? Program pozwala na tworzenie grafików i harmonogramów, podsumowywanie godzin, rozliczanie personelu, a także kontakt z pacjentami.

Oprogramowanie medyczne Medyc zapewnia także szereg dodatkowych funkcjonalności znacząco ułatwiających pracę gabinetów, przychodni i klinik. Jakie oferuje możliwości?

  • Tworzenie kont dostępu do systemu;
  • ustalanie cenników usług medycznych;
  • generowanie raportów z wizyt;
  • generowanie faktur dla płatników lub pacjentów;
  • wystawianie korekt faktur;
  • zarządzanie dostawami produktów;
  • wysyłanie wiadomości e-mail i sms.

A to jedynie część z dostępnych korzyści.obraz_1Integracja z systemami wewnętrznymi i zewnętrznymi Program do zarządzania placówką medyczną powinien być przede wszystkim funkcjonalny. Z tego powodu integracja z kluczowymi systemami, takimi jak: eWUŚ, NFZ, portal znanylekarz.pl czy sieci laboratoriów jest wręcz niezbędna do kompleksowej obsługi pacjentów. 

Drugi istotny czynnik, który warto wziąć pod uwagę to poprawa wydajności pracy lekarzy, a więc integracja z kalendarzem Google to strzał w dziesiątkę. Pozwala ona na sprawne ustalanie grafików i bezproblemową rejestrację pacjentów. Jakie jeszcze integracje powinno posiadać oprogramowanie medyczne?

  • Integrację z bazą leków;
  • integrację z magazynem;
  • integrację z kasą fiskalną.

To wszystko zdecydowanie ułatwia zarządzanie placówką i poprawia jej funkcjonowanie, dlatego zanim podejmiesz decyzję o wyborze konkretnego programu (oprogramowania medycznego), koniecznie zwróć uwagę na te kwestie.

Aktualność i bezpieczeństwo

Program do zarządzania gabinetem musi spełniać wszelkie wytyczne Ministerstwa Zdrowia, a więc niezbędne są regularne aktualizacje systemu. Druga istotna kwestia to bezpieczeństwo danych medycznych. Ważne, aby przechowywanie informacji o pacjentach odbywało się zgodnie z zasadami RODO i GIODO oraz, aby żadne osoby postronne nie miały do nich dostępu.

Czy warto korzystać z oprogramowania medycznego?Program do gabinetu lekarskiego to kompleksowe rozwiązanie, które pozwala zarządzać wszystkimi kluczowymi czynnościami (z punktu widzenia obsługi pacjentów od strony medycznej oraz administracyjnej). Decydując się na pełną automatyzację przychodni lub kliniki oszczędzasz czas, poprawiasz jej funkcjonalność, a także satysfakcję pacjentów. 

Oprogramowanie Medyc z łatwością dopasujesz do profilu swojej przychodni. Program posiada funkcjonalne moduły dobierane do indywidualnych potrzeb każdego klienta. Płacisz wyłącznie za te elementy, które realnie wykorzystujesz, a obsługa całego systemu jest prosta i intuicyjna, aby maksymalnie poprawić wydajność personelu medycznego.