Zastanawiasz się jakie badania krwi warto robić regularnie? Przeczytaj poniżej, jakie badania należy wykonywać, które może m.in. przepisać lekarz.

Jakie badania krwi wykonywać systematycznie?

Niezależnie od stanu zdrowia należy pamiętać, aby systematycznie wykonywać badania. Co ważne podstawowe badania krwi dają pogląd na temat kondycji organizmu. Mimo wielu opini badanie krwi jest całkowicie bezbolesne i trwa tylko chwilę. Na badania nie można wybrać się pod wpływem alkoholu.

Na podstawie badań krwi lekarz jest w stanie ocenić np. czy w organizmie toczy się stan zapalny, lub czy pacjent ma niedokrwistość lub też ma inne choroby, które wymagają dodatkowej diagnostyki.

Z pewnością pobieranie krwi jest prostym oraz szybkim testem diagnostycznym, który świetnie sprawdza się w diagnostyce.

Co ważne pobranie krwi trwa chwilę, potrzebna jest niewielka ilość próbki. Do badania jakim jest morfologia nie trzeba szczególnie przygotowywać, ale co ważne należy wstawić się na badanie na czczo i utrzymać właściwy czas od ostatniego posiłku.

Cele badania mogą być różne np. ogólna ocena stanu zdrowia, diagnoza zaburzeń hormonalnych. Istotne jest, aby nie bagatelizować badań krwi. Warto wykonać badania krwi raz na rok, góra 1,5 roku.

Badania często wykonywane są u kobiet w ciąży. Przed pobraniem krwi należy skonsultować się z lekarzem.

Badania moczu – o czym pamiętać przed wykonaniem badania?

Wykonując badanie moczu należy się odpowiednio do tego przygotować. Przed pobraniem próbki moczu należy się dokładnie umyć się w okolicy ujścia cewki moczowej, aby nie mieć problemu z interpretacją wyniku, kiedy będą występowały zanieczyszczenia. Co ważne próbka moczu powinna zostać pobrana rano. Próbka powinna zostać pobrana ze środkowego strumienia.

Kiedy wykonuje się badanie ogólne moczu, sprawdza się m.in.: barwę, PH czy odczyn. Ważne jest także to, aby w moczu nie znajdowały się m.in.:

  • białko,
  • glukoza,
  • barwniki żółciowe,
  • ciała ketonowe,
  • czerwone i/lub białe krwinki,
  • kryształy.

Czym są próby wątrobowe?

Badanie jakim są próby wątrobowe dają możliwość oceny stanu wątroby i jej stan. W przypadku złych wyników, specjalista może diagnozować dolegliwości typu: cukrzyca, wirusowe zapalenie wątroby typu B i C. Wyższy poziom enzymów możne świadczyć np. o uszkodzeniu wątroby lekami, toksynami, lub gdy nadużywa się alkohol.

Gdzie można wykonać komplet badań?

Pełen pakiet badań można wykonać w diagnostyce w punkcie pobrań. Większość badań wykonuje się w godzinach porannych. Do punktu pobrań można zgłosić się po otrzymaniu skierowania od lekarza lub prywatnie. O dowolnej porze dnia na infolinii można uzyskać odpowiedzi na wszelkie pytania. Badanie wykonywane jest w osobnym gabinecie.

W wynikach badań wskazane są wszystkie normy danych badań oraz wynik i adnotację czy wynik jest prawidłowy. Prócz standardowych badań wykonywane są próby wątrobowe, badania genetyczne, badanie przesiewowe. Próbki badań od razu trafiają do laboratorium.

Jak długo należy czekać na wyniki?

U większości pacjentów wyniki badań są już dostępne następnego dnia. Na podstawie próbki krwi i moczu można zdiagnozować wiele dolegliwości m.in.:

  • choroby zakaźne,
  • infekcje dróg moczowych,
  • choroby tarczycy,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • choroby przewlekłe,
  • poziom cholesterolu całkowitego,
  • niedobór żelaza.

W przypadku mniej standardowych badań u pacjenta na wynik badania czeka się odrobinę dłużej.

Wyniki warto skonsultować ze specjalistą, należy zgłosić się do niego szybko po otrzymaniu wyników. Często pomaga to na wczesne wykrycie choroby oraz omówić stan zdrowia. Ważne, aby nie bagatelizować wyników badań. Osoba wykwalifikowana wskaże sposób leczenia.

Jak często wykonujecie komplet badań?