Zdrowy sen pozwala na regenerację organizmu, rewitalizację skóry i przygotowanie przed wyzwaniami kolejnego dnia. Zależą od niego dobre samopoczucie, poziom energii do działania i wygląd naszej twarzy. Należy zatem zadbać o jego jakość, aby móc wykorzystać wszystkie dobroczynne właściwości, jakie zapewnia, wpływając na ciało i umysł.

Dlaczego sen jest tak istotnym elementem doby?

W tym czasie ciało może zregenerować utraconą energię, a komórki odbudowywać się, zapewniając witalność i zdrowie całemu organizmowi. Lepsze ukrwienie w trakcie nocnego odpoczynku pozytywnie wpływa również na jędrną skórę, spowalniając procesy jej starzenia lub wyniszczenia czynnikami zewnętrznymi. Dobrym nawykiem jest zatem zadbanie o jakość snu.

Jakość snu można zapewnić poprzez:

  1. wyciszenie się przed zaśnięciem, aby umysł mógł odpocząć od intensywnej pracy, którą zajmuje się w ciągu dnia; warto także unikać stresu, wykonując relaksujące czynności, np. medytować, czytać książkę, słuchać muzyki,
  2. nie jeść ani nie pić ciężkostrawnych posiłków i napojów – najlepszym sposobem na podniesienie jakości snu jest unikanie jedzenia czegokolwiek na 2 godziny przed planowanym odpoczynkiem i ograniczenie się do wody lub mleka jako napoju niezawierającego pobudzającej kofeiny,
  3. stosować suplementy diety, jak żelki z melatoniną, które wspierają naturalne procesy odprężenia i przygotowania ciała do snu, ich skład z kolei pomaga szybciej i skuteczniej zasnąć, nie powodując przy tym ospałości następnego dnia.

Istotne jest również przebywanie na świeżym powietrzu i ćwiczenia, pomagające dotlenić organizm.

Czy słabej jakości sen wpływa na skórę?

Podczas snu ciało pracuje intensywniej, ponieważ część funkcji życiowych, na których skupia się w ciągu dnia, jest spowolniona. Komórki dzięki temu mogą rozdzielać się i regenerować znacznie intensywniej. Pozwala to także na lepszą odbudowę skóry, czyniąc ją: zadbaną, lepiej ukrwioną, nawilżoną i zrelaksowaną.

Negatywne skutki odczuć można, gdy brakuje wystarczającej ilości snu (zakłada się, że jest to 7-8 godz. dziennie) i kontynuuje niezdrowe nawyki:

  1. brak aktywności fizycznej,
  2. źle wietrzone lub ogrzewane pomieszczenie,
  3. brak pielęgnacji nocnej, chroniącej cery (zmywającej makijaż i zanieczyszczenia, jakie osiadły na twarzy w ciągu dnia),
  4. częste drzemki w ciągu dnia zaburzające cykl dobowy: odpoczynku i czasu przeznaczonego na pracę.

Kuracja nocna i aktywna pielęgnacja z wykorzystaniem wysokiej jakości kosmetyków stanowi podstawę jędrnej, lśniącej skóry każdego dnia, bez śladów zmęczenia, cieni pod oczami czy pojawiających się zmarszczek i podrażnionej skóry.

Czy warto stosować suplementy diety?

W przypadku kiedy brakuje niektórych mikroskładników w diecie, dobre nawyki i zdrowe odżywianie mogą okazać się niewystarczające.

Suplementy diety, choć nie powinny być zastosowane zamiast zbilansowanej diety, mogą pomóc w sytuacji utrudnionego zasypiania, stresu czy okresu intensywnej pracy. Tym, którzy nie lubią tabletek, można polecić żelki z melatoniną.

Suplementy takie posiadają w składzie naturalne ekstrakty z rumianku, waleriany, mięty i lawendy działające kojąco na umysł, witaminę B6 odpowiedzialną za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego oraz melatoninę ułatwiającą zasypianie.

Zdrowy sen zapewnia energię na nowy dzień, ułatwia pracę i naukę, pomaga w zachowaniu prawidłowych funkcji psychicznych, zapobiegając nerwowości, zmęczeniu czy pogorszeniu wyglądu skóry.

Regularne godziny zasypiania, odpowiednia długość snu, zdrowe nawyki żywieniowe i ćwiczenia na świeżym powietrzu pomagają regenerować organizm i zachować skórę w dobrej kondycji, co jest podstawą dobrego wyglądu i samopoczucia.