Nasz organizm do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje codziennej dawki witamin i minerałów. Jednym z nich jest wapń – jeden z głównych składników naszych kości i zębów, który ma wpływ na pracę układu mięśniowego, układu nerwowego, krzepnięcie krwi oraz funkcjonowania enzymów trawiennych. Wg IŻŻ (Instytut Żywności i Żywienia) młodzież i dorośli powinni przyjmować 1200 -1300 mg wapnia/dzień. Wg WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) kobiety w okresie menopauzalnym oraz osoby 60 lat powinny przyjmować 1500 mg wapnia/dzień.

Za co odpowiada wapń?

Ponad 90 procent wapnia w naszym organizmie znajduje się w kościach i zębach, jest więc podstawowym budulcem szkieletu kostnego. Niewielkie ilości wapnia znajdują się również we krwi i błonach komórkowych. Prawidłowy poziom wapnia jest potrzebny do utrzymania w zdrowiu kości i zębów. Pierwiastek bierze też udział w procesie podziału i specjalizacji komórek. Wapń pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu mięśni, a także utrzymaniu prawidłowego przewodnictwa nerwowego i metabolizmu energetycznego. Pierwiastek ten wpływa ponadto na procesy krzepnięcia krwi i sprzyja właściwemu funkcjonowaniu enzymów trawiennych. W sytuacji, gdy organizm otrzymuje zbyt małą ilość wapnia z pożywienia, zaczyna czerpać jego zapasy z kości, co może mieć negatywny wpływ na ich stan.

Skąd możemy pozyskać odpowiednią ilość wapnia?

Głównym źródłem wapnia jest pożywienie. Pierwiastek ten możemy znaleźć w wielu różnych produktach, zarówno pochodzenia roślinnego, jak i zwierzęcego. Najwięcej wapnia zawierają mleko oraz przetwory mleczne, zwłaszcza sery podpuszczkowe. Produkty roślinne, w których znajdziemy wapń to orzechy, migdały, soja i tofu, glony morskie, a także zielone warzywa, takie jak szpinak, kapusta i sałata. Jeśli natomiast zdrowa i urozmaicona dieta nie zapewnia nam odpowiedniej ilości wapnia, możemy zastosować suplement diety Vitrum Calcium 1250 + Vitaminum D3, który pomoże nam uzupełnić naszą dietę w wapń i witaminę D.

Dowiedz się więcej o suplementacji wapnia na: https://www.vitrumcalcium.pl/wapn-baza-wiedzy/zapotrzebowanie-na-wapn/