Jeżeli chcesz zapewnić sobie możliwość szybszego suszenia wypranych ubrań o każdej porze roku, postaw na suszarkę elektryczną. Dzięki niedużym gabarytom możesz znaleźć dla niej miejsce nawet w niewielkiej łazience, a jej funkcjonalność pozwoli Ci znacznie podnieść codzienny komfort. Warto jednak wiedzieć, na co zwrócić uwagę podczas zakupu tego rodzaju urządzenia.

Podstawowe rodzaje suszarek elektrycznych

W pierwszej kolejności warto zapoznać się z dostępnymi rodzajami suszarek elektrycznych. Jeszcze do niedawna największą popularnością cieszyły się te wywiewowe, które jednak wymagają podłączenia do instalacji wentylacyjnej i dzisiaj nie zapewniają zbyt wysokiej efektywności suszenia. Zwłaszcza w porównaniu do suszarek kondensacyjnych – te nie wymagają podłączenia do wentylacji, a jedyne, o czym należy pamiętać, to opróżnianie pojemnika, w którym gromadzi się woda.

Urządzenia te mogą, ale nie muszą być wyposażone w pompę ciepła. Jej obecność sprawia, że ubrania suszone są w niższych temperaturach, co zapewnia większe bezpieczeństwo tkaninom. Warto na nie stawiać również ze względu na mniejsze zużycie energii.
Na co zwrócić uwagę, wybierając suszarkę elektryczną?

Rodzaj suszarki elektrycznej to nie wszystko. Oprócz tego powinieneś zwrócić uwagę na jej parametry i funkcje. Które z nich są najważniejsze?

  • Głębokość. Jest to kwestia istotna zwłaszcza dla właścicieli małych łazienek – im mniejsza jest głębokość urządzenia, tym większe będzie prawdopodobieństwo znalezienia dla niej miejsca. Standardowo suszarki elektryczne posiadają około 60 cm głębokości, choć oczywiście na rynku znaleźć można również mniejsze i większe sprzęty.
  • Załadunek. Od tego parametru zależy, jak dużo ubrań wysuszysz w jednym procesie. Oczywiście im większy jest załadunek, tym lepiej. Pamiętaj, by jego wartość była zawsze nieco większa od załadunku pralki (o 2–3 kg) – mokre ubranie wymaga bowiem odpowiednio dużo miejsca, by bez problemu dotarło do niego ciepłe powietrze.
  • Klasa energetyczna. Jeżeli nie chcesz płacić wysokich rachunków za prąd, polecamy urządzenia posiadające klasę energetyczną A++ oraz A+++ – dzięki nim zaoszczędzisz sporo pieniędzy.
  • Funkcje. Wysokiej klasy elektryczna suszarka na pranie powinna posiadać wiele nowoczesnych funkcji. Electrolux oferuje między innymi system CycloneCare 900, który zapewnia pełne bezpieczeństwo nawet dla najbardziej delikatnych ubrań, np. wełnianych swetrów czy jedwabnych koszul. Godne polecenia są również urządzenia zdalnie sterowane za pomocą smartfona, które wyposażone są w funkcję doradcy – dzięki temu wybranie optymalnego programu nie będzie stanowiło jakiegokolwiek problemu.

Co wybrać?

Polecamy zwłaszcza suszarki elektryczne na pranie wyposażone w pompę ciepła i takie, które pozwalają na automatyczne dostosowywanie cyklu suszenia do konkretnych tkanin. Wtedy zyskasz pewność, że urządzenie będzie funkcjonalne i łatwe w obsłudze, a Ty w końcu będziesz mógł zrezygnować z niewygodnych suszarek rozkładanych.