Wyzdrowienie po zachorowaniu na COVID-19 nie oznacza, że koronawirus nie jest obecny w naszym otoczeniu. Dla bezpieczeństwa zakażonego oraz innych domowników konieczne jest dokładne wyczyszczenie oraz dezynfekcja pomieszczeń po przebytej infekcji. Dotyczy to wszystkich chorób zakaźnych. Jak zatem zdezynfekować mieszkanie po koronawirusie lub grypie, by zapobiec nowym zachorowaniom? Czy konieczna jest sterylizacja pomieszczeń?

Czyszczenie a dezynfekcja mieszkania

Odkażanie mieszkania po koronawirusie nie jest tym samym, co czyszczenie zabrudzonych powierzchni. To ostatnie polega na usuwaniu brudu, zanieczyszczeń i bakterii z powierzchni. Nie eliminuje drobnoustrojów – powoduje jednak zmniejszenie ich liczby.

Dezynfekcja z kolei oznacza zabijanie lub dezaktywację bakterii, wirusów i zarodników grzybów. Przeprowadza się ją za pomocą odpowiednich chemikaliów po myciu powierzchni, dzięki czemu zmniejszone zostaje ryzyko rozprzestrzeniania się infekcji.

Odkażanie mieszkania po koronawirusie – kiedy jest bezpieczne?

Według badań koronawirus zachowuje żywotność na różnych powierzchniach przez okres od kilku godzin do kilku dni. Dlatego w miarę możliwości przed sprzątaniem pokoju, w którym przebywała osoba chora, warto go zamknąć i nie wchodzić doń przez około siedem dni. W tym czasie wirus stanie się nieaktywny, co zwiększa bezpieczeństwo podczas późniejszego czyszczenia.

W razie potrzeby, jeśli stan osoby chorej na to pozwala, można ją poprosić o dokładne wyczyszczenie pokoju, w którym przebywa. Następnie konieczna jest dezynfekcja przedmiotów lub powierzchni, których dotyka, lub z którymi wchodzi w interakcję (np. przenosząc na nie kropelki śliny podczas kichania lub kaszlu) – może być to np. szafka nocna, pościel, klamki, krany czy spłuczka w toalecie.

Jak zdezynfekować mieszkanie po COVID-19?

Przystępując do czyszczenia i dezynfekcji domu po koronawirusie, należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Przede wszystkim należy przy tym nosić rękawiczki i maseczkę.

Do poprzedzającego dezynfekcję czyszczenia twardych powierzchni (blatów, klamek, ramy łóżka) można wykorzystać dowolne przeznaczone do tego celu detergenty. Dobrym rozwiązaniem jest też korzystanie z mydła – niszczy ono tłuszczową otoczkę wirusa, ułatwiając jego dezaktywację.

Dezynfekcja powierzchni jest skuteczna tylko wtedy, gdy użyje się specjalnych, przeznaczonych do tego środków. Konieczne jest przy tym dokładne przestrzeganie instrukcji producenta – szczególnie w kwestii czasu, na jaki należy pozostawić preparat na powierzchni przed jej wytarciem. Jest to o tyle ważne, że dezynfekcja nie jest procesem natychmiastowym. Użyty środek musi mieć czas, by odpowiednio zadziałać. W przeciwnym razie proces nie będzie skuteczny.

To, jak dokładnie wygląda dezynfekcja mieszkania i czym zdezynfekować mieszkanie po koronawirusie, zależy od znajdujących się w nim sprzętów. Jeżeli w pomieszczeniach znajdują się dywany, chodniki czy zasłony, należy je czyścić i odkażać za pomocą środków, które usuną wirusa, ale jednocześnie nie uszkodzą tkanin. W miarę możliwości należy je uprać w pralce w najwyższej dozwolonej dla danej rzeczy temperaturze (60 lub 95 stopni Celsjusza).

Urządzenia elektroniczne (telefony, tablety, ekrany dotykowe, klawiatury czy piloty) należy najpierw wyczyścić z widocznych zabrudzeń, a następnie zdezynfekować za pomocą przeznaczonych do tego środków. Dobrym rozwiązaniem jest też zastosowanie nasączonych alkoholem chusteczek lub sprayu o zawartości minimum 70% etanolu.

Dezynfekcja mieszkania po kwarantannie lub COVID-19 – o czym jeszcze należy pamiętać?

W mieszkaniu, w którym przebywa osoba na kwarantannie lub chora na COVID-19 należy przestrzegać kilku zasad.

Naczynia i sztućce muszą być wyparzane przy pomocy wrzątku lub w zmywarce, a ręczniki i pościele należy prać w temperaturze minimum 60 stopni Celsjusza (pozwala to na zabicie drobnoustrojów). Warto też wietrzyć pościel i materace oraz skrapiać je preparatami bakterio- i wirusobójczymi. Można w tym celu wykorzystać np. olejek z drzewa herbacianego.

Trzeba też często wynosić śmieci, zwłaszcza używane przez chorego chusteczki higieniczne oraz ręczniki papierowe, a także możliwie często wietrzyć pomieszczenia. Po chorobie lub kwarantannie konieczna jest wymiana wszystkich akcesoriów do higieny osobistej, takich jak gąbki czy szczoteczka do zębów.

Podstawowe zasady higieny przy chorobach zakaźnych

Zarówno w okresie choroby, jak i w czasie kwarantanny, a także sprzątania i dezynfekcji mieszkania należy przestrzegać kilku podstawowych zasad ograniczających przenoszenie się patogenów. Podstawą jest częste mycie rąk za pomocą ciepłej wody i mydła. Konieczne jest też zasłanianie ust chusteczką lub zgiętym łokciem podczas kaszlu lub kichania; chusteczkę należy później wyrzucić, a obszar skóry, z którym miały kontakt kropelki wydzielin umyć wodą i mydłem. Ważne jest też unikanie dotykania twarzy – dotyczy to w szczególności okolic nosa, ust i oczu.

Osoby zajmujące się chorymi zakaźnie muszą także korzystać z formy zabezpieczenia, jaką są maseczki ochronne. Jest to też istotne w przypadku wystąpienia objawów ze strony układu oddechowego, takich jak kaszel czy kichanie.

Niezależnie od powziętych środków ostrożności, po chorobie koniecznie należy przeprowadzić dekontaminację pomieszczeń. Można w tym celu wykorzystać ozonowanie lub powszechnie dostępne środki dezynfekujące.