Grzybica paznokci to choroba zakaźna występująca stosunkowo często. Wpływa ona na paznokcie u rąk i stóp. Grzybice paznokci wywołują grzyby, które rozwijają się na i pod paznokciem. Objawy grzybicy paznokci to deformacja, przebarwienia, osłabienie i pękanie płytki. Zmiany te zazwyczaj rozwijają się stopniowo.

Grzybicę paznokci poznanymi po nieprzyjemnym zapachu, bólu wokół paznokcia, jego nieprawidłowym kształcie, zmianie skóry wokół paznokcia, pogrubieniu lub po zmianie koloru paznokci. Jeśli zarazimy się grzybicą paznokci, to ich kolor zmieni się na żółtawy, szary lub brązowy. Grzybica paznokci jest dość powszechną chorobą, szczególnie u osób starszych, osób z obniżoną odpornością, osób mających zaburzenia hormonalne, diabetyków, sportowców i osób z uszkodzonymi paznokciami. Leczenie grzybicy paznokci nie należy do najłatwiejszych, ale prawidłowo dobrane preparaty i systematyczne działania sprawią, że wstydliwy problem zniknie.

Gdzie można zarazić się grzybicą paznokci?

Grzybica paznokci jest chorobą zakaźną, która stosunkowo łatwo przenosi się z jednej osoby na drugą. Grzybica paznokci może rozwijać się w tych miejscach, w których łatwo jest o kontakt z zarodnikami grzybów. Spotkać możemy ją na basenach publicznych, w których panuje duża wilgoć i dość wysoka temperatura. Aby grzybica paznokci nie była naszym problemem warto unikać chodzenia po wilgotnych powierzchniach boso. Świetnie sprawdzą się tu klapki basenowe.
Grzyby mogą również rozwijać się w miejscach, gdzie wiele osób korzysta z tych samych urządzeń, takich jak sauny i siłownie. Tam o grzybicę paznokci bardzo łatwo. Właśnie dlatego należy używać osobistych ręczników i butów pod prysznicem, a także pamiętać o dezynfekcji sprzętu na siłowni przed jego użyciem. Paznokcie są szczególnie narażone na infekcje grzybicze, gdy korzysta się z usług manicure w salonie kosmetycznym, gdzie narzędzia do pielęgnacji paznokci nie są odpowiednio dezynfekowane. Należy zwrócić na to szczególną uwagę i wybierać tylko takie salony, które dbają o czystość i właściwie dezynfekowanie narzędzi. Trzeba mieć świadomość, że grzybica paznokcia może prowadzić do poważnych komplikacji, takich jak infekcje bakteryjne, czy zapalenia skóry, dlatego ważne jest szybkie rozpoznanie i prawidłowe leczenie. Preparaty na grzybicę paznokci są ogólnie dostępne. Stosowane regularnie na płytkę paznokcia pomogą uporać się z tym uporczywym problemem.

Skuteczne leczenie grzybicy paznokci

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów stosowanych podczas leczenia grzybicy paznokci. Można je podzielić ze względu na sposób aplikacji, zawartość substancji czynnej produktu oraz na formy, w jakiej występują. Trzeba mieć świadomość, że leczenie grzybicy paznokci może być trudne i czasochłonne, ale co najważniejsze, jest możliwe. Istnieje wiele metod leczenia. W sytuacji, kiedy zmiany są rozległe, może być konieczne leczenie ogólnoustrojowe, a więc preparaty przyjmowane doustnie w formie tabletek.

W przypadkach ciężkiej infekcji grzybiczej paznokci, lekarz może stwierdzić, że chirurgiczne usuwanie płytki paznokcia to konieczność. Jednak ta metoda jest stosowana tylko w skrajnych przypadkach. Bardzo często leczyć grzybicę paznokci możemy specjalnymi kremami i lakierami do malowania paznokci. Są to leki do stosowania miejscowego. Leki przeciwgrzybicze są najskuteczniejsze w leczeniu grzybicy paznokci, ale ich stosowanie wymaga cierpliwości, ponieważ może to zająć kilka miesięcy, lub nawet rok, aby paznokieć odrósł zdrowy. Zdarza się, że grzybica paznokci i płytki paznokciowej jest na tyle delikatna, że pomocne mogą okazać się niektóre domowe i naturalne sposoby. W leczeniu grzybicy paznokci może pomóc stosowanie oleju z drzewa herbacianego, octu jabłkowego, sody oczyszczonej, a nawet czosnku. Paznokcie warto skrócić, używając do tego pilnika jednorazowego. Powinniśmy także unikać malowania płytki paznokcia oraz uważać na urazy mechaniczne. Choć wszystkie wymienione sposoby są ważne, to trzeba mieć jednak świadomość, że takie działania w pełni nie zastąpią leczenia zleconego przez lekarza. Najlepiej, jeśli zostaną skojarzone z leczeniem farmakologicznym.

Grzybica paznokci objawy i pierwsze symptomy

Pierwsze symptomy grzybicy paznokci mogą się różnić w zależności od stopnia infekcji. U każdego choroba może przebiegać nieco inaczej. Objawy mogą pojawić się stopniowo i mogą obejmować zmianę koloru paznokcia na kolor na biały, żółty, brązowy, a nawet czarny. Właśnie dlatego podczas choroby nie należy malować paznokci. Lakier na powierzchni płytki może sprawić, że nie dostrzeżemy zmiany koloru płytki. Objawem grzybicy będzie także pogrubienie paznokcia, zmiana kształtu lub jego rozwarstwianie się. Infekcję grzybiczą rozpoznamy także po odrywaniu się paznokcia od łożyska. W niektórych przypadkach grzybica paznokci może powodować ból lub dyskomfort podczas chodzenia. Ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem jakiejkolwiek terapii, ponieważ nieodpowiednie leczenie grzybicy paznokci może prowadzić do poważnych powikłań. Lekarz może również przepisać odpowiednie leki i pomóc w monitorowaniu postępów leczenia. Równie ważne jak jej leczenie, jest utrzymanie higieny stóp i paznokci, aby zapobiegać powrotowi infekcji.