Narkomania dotyka nie tylko młodych ludzi, ale również w średnim wieku. Od czego się zaczyna? Od próbowania. Później jest tylko głód narkotykowy. Są rzeczy, których nie warto próbować. Gdy jednak wpadniemy w taki nałóg pozostaje nam leczenie narkomanii, aby wyjść na prostą.

  1. Dlaczego sięgamy po narkotyki?
  2. Fazy uzależnienia i leczenie narkomanii

Narkomania, to bardzo często używane słowo. Pytanie brzmi, co ono oznacza? To uzależnienie od narkotyków będącymi substancjami chemicznymi mającymi wpływ na czynność mózgu. Wyróżniamy nałóg fizyczny i psychiczny. Czym one się różnią? Nałóg fizyczny polega na doświadczaniu reakcji fizjologii organizmu po odstawieniu środków psychoaktywnych. Z kolei psychiczny powoduje zachwianie psychiki osoby uzależnionej. Narkomania charakteryzuje się w głównej mierze głodem narkotykowym, potrzebą zażycia wcześniej wspomnianych środków i zdobycia ich – często za wszelką cenę. Przyczyny sięgania po narkotyki są różne i do nich zaraz przejdziemy. Leczenie narkomanii w zależności od fazy uzależnienia od narkotyków rozkłada się w czasie.

Dlaczego sięgamy po narkotyki?

Podstawowe pytanie brzmi, dlaczego ludzie wkraczają do labiryntu narkomanii? Z jakiego powodu określamy to mianem labiryntu? Odpowiedź jest prosta. Łatwo do niego wejść, a znacznie trudniej znaleźć wyjście, gdy błądzimy pomiędzy głodem narkotykowym, próbami zdobycia środków psychoaktywnych i zażywaniem ich. Wracając do sedna: dlaczego ludzie sięgają po narkotyki? Psychologowie, psychiatrzy i psychoterapeuci wyróżniają kilka podstawowych powodów. Pierwszym z nich jest naśladowanie osób starszych, czy rówieśników. Wpływ grupy rówieśniczej jest tutaj kluczowy. Często również pragniemy przeżyć ciekawe wrażenia, skosztować tego, co nowe i niedozwolone – w końcu podobno zakazany owoc najlepiej smakuje, lecz skutki mogą być opłakane. Kolejny powód, to ucieczka od problemów, gdy sobie z czymś nie radzimy. W takich sytuacjach znacznie lepiej zwrócić się do bliskich lub przyjaciół, a nawet do specjalisty, niż generować kolejny problem, sięgając po narkotyki. Inny powodami są deficyty emocjonalne, czy niski poziom tolerancji na frustrację. Wiele osób uzależnionych i sięgających po wcześniej wspomniane środki zmaga się z obniżonym systemem wartości oraz poczucia sensu życia. Ostatnim powodem jest zwyczajna nuda, a także brak umiejętności organizowania sobie czasu wolnego. To tylko niektóre powody – jest ich znacznie więcej.

Fazy uzależnienia i leczenie narkomanii

Przebieg leczenia narkomanów z ich uzależnienia zależny jest od tego, w jakiej fazie się znajdują. Pierwsza, to etap inicjacji dotyczący wszystkich osób, które choć raz zażyły narkotyki. Kolejna, to faza eksperymentalna, która może stanowić ostatnią fazę procesu uzależnienia od narkotyków w wyniku całkowitego zerwania po kilkukrotnym spróbowaniu tego typu substancji lub też fazę przejściową dla osób, które kontynuują zażywanie. Co jest motorem takiego zachowania? Tak, jak wcześniej wspominaliśmy, często obejmuje motyw poznawczy, chęć spróbowania nieznanego i sprawdzenie, jak określona substancja działa. Kolejna faza nazywana jest fazą używania substancji. Obejmuje ona ludzi, którzy w sposób ciągły zażywają narkotyki, co ma szkodliwy wpływ na sfery zdrowotne, zawodowe, rodzinne, społeczne oraz finansowe. Ponadto rośnie tolerancja, a co za tym idzie, wzrastają również zażywane dawki. Ostatnią wyróżniona przez naukowców fazą jest faza uzależnienia. Wtedy człowiek nie potrafi zaprzestać przyjmować narkotyków. Zmniejszenie dawki wiąże się z przykrymi dolegliwościami takimi, jak leki, niepokój, ogólne rozbicie, nerwowość, bóle mięśni, czy omamy. Jak wyjść na prostą? Istnieje wiele centrów medycznych zajmujących się leczeniem tego typu uzależnień. Jedno z nich znajdziecie tutaj:

Leczenie uzależnienia od narkotyków jest trudnym oraz długotrwałym procesem. Wymaga nie tylko oczyszczenia organizmu z toksycznych substancji, ale także zmiany zachowań postaw i myślenia osoby uzależnionej. Warto próbować wyjść z nałogu, jednak potrzebna jest w tym pomoc psychologów, psychoterapeutów i lekarzy. Ważne jest również wsparcie ze strony rodziny i przyjaciół, które może okazać się pomocne nie tylko w motywowaniu – ważna jest tez sama obecność. Przy odstawianiu narkotyków lub zmniejszaniu ich dawek mogą pojawić się wspomniane wcześniej, nieprzyjemne dolegliwości. Nie pozostawiajmy takiej osoby samej sobie. Każdy popełnia błędy – pomóżmy je naprawić i wyjść uzależnionemu bliskiemu z labiryntu narkomanii.