Sezon jesienny i zimowy to czas, w którym najłatwiej o przeziębienie. Słaba odporność i nieodpowiednia dbałość o własne zdrowie niejednokrotnie powoduje pojawianie się gorączki. Ten naturalny dla organizmu proces to jeden z objawów walki, jaką przeprowadza on z drobnoustrojami. Jednak jak się upewnić, że gorączka faktycznie się pojawiła? Jak sprawdzić jej wysokość? Coraz większą popularnością cieszy się termometr bezdotykowy. Zobacz, czym się cechuje i jak wybrać najlepszy.

Termometr bezdotykowy – krótka charakterystyka

Jeszcze niedawno w każdym domu można było znaleźć termometr rtęciowy, lecz został on wycofany z użytku ze względu na szkodliwy wpływ rtęci na zdrowie człowieka. W zamian niego pojawiły się bardziej higieniczne i niewpływające na organizm termometry bezdotykowe. Urządzenia te służą do pomiaru temperatury, który odbywa się bardzo sprawnie i bez kontaktu z ciałem osoby chorej. Jest to możliwe, ponieważ termometry bezdotykowe są w stanie bardzo precyzyjnie odczytać temperaturę ciała z odległości nawet kilku centymetrów poprzez wykorzystanie podczerwieni.

Jaki termometr bezdotykowy kupić?

Zastanawiasz się, w jaki sposób wybrać najlepszy termometr bezdotykowy? Wystarczy, że zwrócisz uwagę na kilka ważnych elementów, które ułatwią jego używanie w praktyce. Postaw przede wszystkim na precyzję i szybkość mierzenia. Stare, rtęciowe termometry potrzebowały przynajmniej kilku minut i bliskiego kontaktu z ciałem, aby wskazać jego temperaturę. Było to bardzo uciążliwe, szczególnie gdy chodziło o sprawdzenie obecności gorączki u dziecka. Jeśli zależy Ci na urządzeniu, dzięki któremu unikniesz unieruchamiania aktywnego dziecka, termometr bezdotykowy o krótkim czasie pomiarowym będzie idealnym rozwiązaniem. Przy jego użyciu zmierzysz jego temperaturę już w kilka sekund, przykładając go do czoła czy rączki pociechy.

 

Wybierając model termometru bezdotykowego, zwróć uwagę na jego zakres i dokładność pomiaru. Większość z nich wykazuje temperatury od 35 st. C do 42 st. C, z dokładnością nawet do +-0,1 st. C. Oczywiście im wyższa dokładność, tym lepszy termometr, ale do domowego użytku wystarczą nawet modele z granicą błędu +-0,2 st. C.

Ważna jest również ekonomiczność w eksploatacji danego termometru bezdotykowego. Przed jego zakupem sprawdź, w jaki sposób jest zasilany. Termometr bezdotykowy na baterie typu AAA będzie dobrym wyborem, ponieważ są one dostępne niemal w każdym sklepie czy na stacji benzynowej, co ułatwi Ci kupienie nowych nawet w środku nocy. Zwróć uwagę także na sposób wyłączania tego urządzenia. Niektóre z nich wyłączają się automatycznie po 15 sekundach bezczynności, dzięki czemu nie musisz obawiać się, że w rozgardiaszu związanym z chorobą zapomnisz o tym, a baterie się rozładują.

Jeśli zależy Ci na dodatkowych funkcjach ułatwiających korzystanie z bezdotykowego termometru, wybierz model sygnalizujący zakończenie pomiaru. Zwróć uwagę również na czytelność wyświetlacza i jego podświetlenie, jeśli chcesz korzystać z niego w nocy bez włączania światła. Dużym ułatwieniem jest także wbudowana pamięć, która pozwoli na zapis ostatnich 10 wyników. W ten sposób będziesz mógł precyzyjnie przedstawić lekarzowi postęp choroby.

Używając termometru bezdotykowego nie zapomnij o tym, aby przez te kilka sekund się nie poruszać, ponieważ mogłoby to zniekształcić zapis. Przestrzegaj właściwie instrukcji zakupionego modelu, a zyskasz pewność, że uzyskana temperatura jest odwzorowaniem rzeczywistości.