Klawiatura kojarzy się najczęściej z komputerem stacjonarnym. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby zakupić ją jako dodatek do laptopa. Tak czy inaczej, nie wyobrażamy sobie pracy bez wygodnej klawiatury. W poniższym tekście podpowiemy na co zwrócić uwagę wybierając klawiaturę w zależności od jej przeznaczenia. Zaczynajmy.

Klawiatury komputerowe – główne rodzaje

Wybór klawiatury do komputera tylko pozornie wydaje się prosty. Jeśli jednak udamy się do sklepu szybko okaże się, że klawiatury komputerowe różnią się od siebie szeregiem parametrów. Oto ich podział:
Klawiatura tradycyjna – najczęściej spotykana i zarazem najtańsza. Zakup takiej wersji to wydatek rzędu 30-50 zł. Przeznaczona dla standardowych zastosowań. Polecana osobom, dla których układ klawiszy nie ma większego znaczenia podobnie jak inne opcje specjalne
Multimedialna – polecana jest osobom, które pracują dużo z muzyką lub video. Dzięki dodatkowym klawiszom funkcyjnych możemy z jej poziomu włączać, wyłączać czy przewijać obraz co jest wygodne i oszczędza czas.
Klawiatura płaska – idealnie sprawdzi dla osób, które pracują dużo z tekstem. Ich płaski profil znany jest z rozwiązań stosowanych w laptopach, dlatego warto dokupić ją również do komputera stacjonarnego.
Klawiatura numeryczna – najrzadziej spotykana co nie oznacza, że nie warta uwagi. Tego typu mini klawiatura ma swoje konkretne głównie biznesowe przeznaczenie. Przykład: praca z liczbami będzie z nią o wiele łatwiejsza niż na wersji tradycyjnej.

Klawiatura mechaniczna czy membranowa czyli o technoligii wciskania klawiszy

Jeśli mamy za sobą pierwszy wybór spośród ww. wersji pora przejść do szczegółów a dokładnie przyjrzeć się technologii, która odpowiada za pracę klawiszy. Wbrew pozorom ten element również ma spore znaczenie dla ogólnego komfortu korzystania. Jakie zatem rozwiązania możemy spotkać:
Klawiatury membranowe – to najczęstszy wybór. Ich największą zaletą jest cichy prawie nieuchwytny dźwięk podczas pisania oraz stosunkowo niska cena. Do wad należy trwałość. Membrany pod klawiszami zużywają się szybciej niż w alternatywnych mechanicznych wersjach.
Klawiatury mechaniczne – znajdują wielu zwolenników wśród amatorów rozgrywki tzw. gamerów. Na plus należy zaliczyć ich dłuższą żywotność, a na minus zaś głośność. Jeśli tylko nie jesteśmy sami w pokoju, specyficzny klik klawiszy może być dość irytujący. Przykład solidnej klawiatury to np. Cherry MX Blue
Klawiatury hybrydowe – to kompromis obu wersji. Jak to zwykle bywa klawiatura tego typu jest próbą znalezienia złotego środka między trwałością, szybkością i cichą pracą klawiszy. Jeśli nie jesteśmy zbyt wymagającymi użytkownikami, a jednocześnie irytują nas dzwięki, jakie wydaje wersja mechaniczna jest to opcja godna uwagi.

Główne cechy, które powinna spełnić dobra klawiatura do komputera

Trudno o klawiaturę idealną, gdyż dla każdego użytkownika inne funkcje i parametry mogą być kluczowe. Spróbujmy jednak wybrać te najważniejsze, które przybliżają naszą klawiaturę w kierunku idealnej.
1. Ogólna ergonomia – termin bardzo modny w ostatnich czasach, ale prawda jest tak, iż owa ergonomia ma bardzo duży wpływ na wygodę użytkowania klawiatury, zwłaszcza jeśli spędzamy przed komputerem wiele godzin. Odpowiednie wyprofilowanie zapewni nam bezproblemową pracę bez obaw o zdrowie naszych nadgarstków.
2. Wersja z lub bez wydzielonej klawiatury numerycznej. Klawisze numeryczne przydadzą się osobom, które pracują dużo z programami księgowymi, arkuszami kalkulacyjnymi itd. Jeśli brakuje nam osobnej sekcji w laptopie rozwiązaniem będzie dokupienie zewnętrzenej klawiatury.
3. Podświetlane przyciski w klawiaturze to coś, co powinno zainteresować osoby pracujące wieczorem. Nie zastąpią one rzecz jasna lampki, ale podniosą komfort pracy. Co istotne wersja bezprzewodowa podświetlenie oferuje podobnie jak wersja bez kabla. Z drugiej strony podświetlane przyciski mogą być różne i zawsze warto to sprawdzić.
4. Gumowa stopka to drobiazg, który zapobiegnie przesuwaniu się na biurku.
5. Klawiatura przewodowa vs klawiatura bezprzewodowa. Pomimo że od lat rośnie moda na urządzenia bezprzewodowe, akurat kabel w klawiaturze wydaje się stosunkowo mało uciążliwy. Umówmy się, bezprzewodowa klawiatura to przede wszystkim wygoda.
Oczywiście, jeśli nie lubimy kabli na biurku i nasza myszka od lat wykorzystuje łączność bluetooth, klawiatura usb wydaje się nie na miejscu. Z drugiej strony każdy komputer wyposażony jest w co najmniej 3 porty USB co pozwala bez problemu podpiąć urządzenia zewnętrzne.
6. Dodatkowe funkcje – dostępne dla zaawansowanych użytkowników, którzy korzystają np. z programowania klawiszy lub rolka przewijania analogiczna jak występuje w komputerowych myszkach.

Wybór klawiatury ze względu na jej przeznaczenie – na co zwrócić uwagę?

Pora na odpowiedź na pytanie, jaki typ klawiatury pasuje do konkretnego zastosowania? Wiemy już co nieco o rodzajach klawiatur. Dla użytkownika liczy się m.in. układ klawiatury. Przykładowo klawiatura gamingowa będzie różnić się w tym względzie od klasycznej. Pamiętajmy, że klawiatura komputerowa ma nam służyć godzinami, a więc nie powinno być nam wszystko jedno, jaką kupimy. Nastolatek spędzający dużo czasu na grach może być zachwycony wersją gamingową, ale jego rodzic pracujący na co dzień nad tekstami i pracujący z liczbami już nie koniecznie. Rodzaj klawiatury, układ klawiatury, podświetlenie klawiszy czy chociażby aluminiowa obudowa determinuje też do pewnego stopnia jej cenę. Warto zernąć na solidne modele serii: Cherry MX Silver, Czerwone Cherry MX Red, Cherry MX Speed.

Podsumowanie

Odpowiedź na pytanie, jaka klawiatura jest najlepsza nie jest możliwa. Wiemy za to, że na zakup klawiatury warto poświęcić nieco czasu i pieniędzy. O ostatecznym wyborze klawiatury powinno decydować szereg czynników. I bez wątpienia nie powinna być to niska cena.